Radio Opole » Wiadomości z regionu
2014-12-01, 01:41 Autor: Radio Opole

W Prudniku i Głogówku po staremu, zmiana w Białej

Porażkę ponieśli kandydaci Mniejszości Niemieckiej w wyborczej dogrywce w dwóch gminach powiatu prudnickiego. Sporą niespodzianką jest zwłaszcza przegrana dotychczasowego burmistrza Białej Arnolda Hindery.

Mimo poparcia MN, pokonał go Edward Plicko, który startował ze swojego komitetu wyborczego. Nieoczekiwany zwycięzca jest lekarzem weterynarii. Natomiast nadal burmistrzami pozostaną Franciszek Fejdych w Prudniku oraz Andrzej Kałamarz w Głogówku. W niedzielę wybrano ich na trzecią kadencję z rzędu.

- Do urn udało się 3800 osób mniej niż w pierwszej turze - mówi Lucjusz Standera, który m.in. w niskiej frekwencji upatruje swoją przegraną, w rywalizacji o fotel burmistrza Prudnika.

- Może to górnolotnie zabrzmi, ale ta niska frekwencja to porażka demokracji. Wiedziałem, że tym razem mniej osób pójdzie do urn. Ale tak straszliwa absencja to jest dla mnie zaskoczenie. Mogę tylko podziękować tak wielu osobom, które mi zaufały. Jednak jest to progres o blisko 800 głosów - skomentował swój wynik Standera, któremu nie pomogło poparcie udzielone przez SLD i PiS.

Natomiast imieninowy prezent od wyborców otrzymał Andrzej Kałamarz. Nieznacznie wygrał on drugą turę głosowania na burmistrza Głogówka. Jego rywalem był Józef Janeczko, kandydat Mniejszości Niemieckiej.

- To dla mnie duży sukces - skomentował świętujący w niedzielę imieniny Andrzej Kałamarz. - Uzyskałem zwycięstwo chyba różnicą 170 głosów. Bardzo się cieszę. Jestem pierwszym burmistrzem Głogówka, który będzie piastował ten urząd trzecią kadencję. To jest dla mnie ogromne wyróżnienie - zaznaczał.

W powiecie prudnickim druga tura wyborów nie odbyła się jedynie w gminie Lubrza. Tam już 16 listopada na kolejną kadencję wybrany został Mariusz Kozaczek. Jest on przewodniczącym PSL w tym powiecie.

Mówi Lucjusz Standera:

Mówi Andrzej Kałamarz:

Jan Poniatyszyn

Wiadomości z regionu

2019-10-17, godz. 20:15 Uwaga! Oszuści podszywają się pod ZUS i wysyłają podejrzane maile Opolski ZUS ostrzega przed internetowymi oszustami, którzy podszywają się pod pracowników Zakładu i rozsyłają podejrzane maile. Otwarcie załącznika grozi zain ... » więcej 2019-10-17, godz. 20:00 W Zawadzkiem powstaje hutnicze muzeum pod chmurką Każda ma wagę kilku ton. Przez lata pracowały w gorącej i parnej hali. Ich kres miał przyjść wraz z wywiezieniem na złom, ale dzięki pasjonatom lokalnej histo ... » więcej 2019-10-17, godz. 19:30 Za mało jest organizacji zajmujących się dystrybucją żywności dla ubogich. Happening w Białej Za dużo marnujemy żywności, a jednocześnie są tacy, których na nią nie stać. Przypomniał o tym happening na rynku w Białej. Zorganizowano go z okazji Światowe ... » więcej 2019-10-17, godz. 19:00 Ruszył 8 Opolski Festiwal Gór. Wśród gości m.in. najmłodsza Polka, która zdobyła Koronę Ziemi W Narodowym Centrum Polskiej Piosenki rozpoczął się 8 Opolski Festiwal Gór, który potrwa do soboty. Podczas festiwalu będzie okazja do porozmawiania z legenda ... » więcej 2019-10-17, godz. 18:15 "Czysty Region" będzie walczył z dużymi śmieciami. "Wywozimy gabaryty, a następnego dnia już pojawiają się kolejne" Związek międzygminny „Czysty Region” wypowiada walkę śmieciom gabarytowym, które zalegają wokół altan śmietnikowych w Kędzierzynie-Koźlu. Codziennie będą prow ... » więcej 2019-10-17, godz. 18:00 Inauguracja roku akademickiego w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu. "To oficjalne rozpoczęcie stud ... 1360 studentów rozpoczęło nowy rok akademicki w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu. Kosmetologia, dietetyka i fizjoterapia, to te kierunki, ... » więcej 2019-10-17, godz. 18:00 Wspierają pacjentki chore na raka i otaczają troską. Za nami V Konferencja Onkologiczna o roli pielęgniarek Rola pielęgniarek onkologicznych, wielodyscyplinarna opieka nad pacjentem, problemy i wyzwania - to główne tematy, które poruszono podczas V Konferencji Onkol ... » więcej 2019-10-17, godz. 17:00 Daj znak urzędnikom, że chcesz wymienić piec Planujesz wymianę starego 'kopciucha' na nowy, ekologiczny piec? Powiedz o tym urzędnikom, a może dostaniesz zwrot części nakładów. W Kędzierzynie-Koźlu prowa ... » więcej 2019-10-17, godz. 16:55 Zawodnik Startu Namysłów, który połamał nos sędziemu, zawieszony na 2 lata Wydział Dyscypliny OZPN nałożył 2-letnią dyskwalifikację na zawodnika Startu Namysłów, który po spotkaniu złamał nos sędziemu zawodów. Do zdarzenia doszło w w ... » więcej 2019-10-17, godz. 16:30 Głogówek: popiersie pisarza stanęło w nowym miejscu obok biblioteki jego imienia Ponownie odsłonięto pomnik Rafała Urbana w Głogówku. Popiersie tego pisarza stanęło pod koniec lat 70. ubiegłego wieku nieopodal bramy zamkowej. Przed pięciu ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »