Radio Opole » Wiadomości z regionu
2014-09-24, 16:56 Autor: Radio Opole

Debatują o edukacji mniejszości narodowych w Polsce

W Kamieniu Śląskim trwa dziewiętnaste Seminarium Śląskie. Tematem czterodniowej (24-27.09) konferencji jest edukacja mniejszościowa w Polsce.

 D. Rzemieniewski, G. PłoszajskaJak mówi Dobiesław Rzemieniewski z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, całe spotkanie dotyczy wyzwań, szans i nadziei na przyszłość.

- W pierwszej części zastanawialiśmy się nad stanem prawnym oraz stopniem wykorzystywania przysługujących możliwości - dodaje.

- Polskie przepisy pozwalają na realizację praw mniejszości do nauczania języka lub w języku ojczystym. Tę kwestię pozytywnie oceniają wszyscy, którzy dotychczas zabierali głos. Większym problemem jest skłonienie rodziców do częstszego korzystania z dobrych praw - tłumaczy.

Zdaniem Rzemieniewskiego, w Polsce kuleje system wydawania podręczników dla mniejszości narodowych. Zauważa on też potrzebę podniesienia jakości nauczania.

Bernard Gaida, przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce, zwraca uwagę na inny problem: brak możliwości tworzenia szkół o charakterze stowarzyszeniowym.

- Mniejszość Niemiecka ma takie aspiracje, żeby nauka odbywała się nie tylko w szkołach gminnych, czyli w podstawówkach i gimnazjach, ale żeby mogły one funkcjonować jako placówki stowarzyszeniowe. Tutaj jest problem, bo nie ma żadnego źródła finansowania na wsparcie fazy organizacyjnej szkoły. To blokuje możliwość powstania placówki o takim charakterze - wyjaśnia.

Gaida uważa, że w polskich szkołach nadal brakuje tolerancji dla wielokulturowości.
- Jeśli szkoła jest polska, nie można się dziwić promowaniu polskich symboli narodowych, ale potrzeba większej otwartości na odmienność, by stworzyć przeciwwagę - przekonuje.

Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym. Więcej na temat Seminarium oraz plan całej konferencji tutaj.

Posłuchaj wypowiedzi:


Witold Wośtak

Wiadomości z regionu

2024-12-25, godz. 18:00 Makowiec i piernik, czyli klasyk słodkości na Boże Narodzenie Boże Narodzenie to czas, w którym nasze domy wypełniają się nie tylko zapachem czerwonego barszczu z uszkami i pierogów. Poczuć możemy także apetyczny… » więcej 2024-12-25, godz. 17:30 Powiat brzeski z budżetem na przyszły rok. Dochody wrosną szybciej niż inflacja 191,5 miliona złotych wyda w przyszłym roku powiat brzeski. Na ostatniej w tym roku sesji, radni przyjęli przyszłoroczny budżet. » więcej 2024-12-25, godz. 16:50 Kolejny most do odbudowy w Głuchołazach. Gmina przygotowuje przetarg Do przebudowy mostu świętego Wojciecha nad rzeką Biała Głuchołaska przygotowuje się gmina Głuchołazy. Przeprawa została uszkodzona podczas wrześniowej… » więcej 2024-12-25, godz. 16:40 Gęste mgły na Opolszczyźnie. Jest ostrzeżenie IMGW Przed gęstą mgłą ostrzega mieszkańców województwa opolskiego IMGW we Wrocławiu. Ostrzeżenie dotyczy powiatów: głubczyckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego… » więcej 2024-12-25, godz. 16:00 Grodkowskie wodociągi kończą wymianę wodomierzy. Ich odczyt odbywa się bez wizyty inkasenta Inkasenci kontrolujący wodomierze nie będą już odwiedzać mieszkańców gminy Grodków. Dobiega końca akcja wymiany tradycyjnych urządzeń na takie, które… » więcej 2024-12-25, godz. 15:20 "Złodzieje nie robią sobie świąt". Policja przestrzega przed włamywaczami Święta to czas wyjazdów, a więc i opuszczania naszych domów czy mieszkań. Takie opuszczone mieszkanie to łakomy kąsek dla złodziei. Opolska policja przypomina… » więcej 2024-12-25, godz. 14:51 Święta aktywnie - gdzie można spędzić czas w Opolu? Nie wszystkie obiekty sportowe w Opolu będą zamknięte podczas świąt. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu przygotował ofertę dla tych, którzy wolny… » więcej 2024-12-25, godz. 14:00 Wyjątkowy prezent dla dzieci. Dzisiaj premiera słuchowiska Radia Opole Fundacja Scena Audio zrealizowała słuchowisko 'Wlazłkotek', które będzie miało swoją premierę na antenie Radia Opole. Tekst napisał nasz były kolega… » więcej 2024-12-25, godz. 13:30 Ozdoby na choince miały dawniej ogromne znaczenie Podłaźniczka - to dzisiejszy odpowiednik choinki. Było to drzewko sosny lub świerku, które wieszano pod sufitem izby czubkiem skierowanym do dołu. Znane… » więcej 2024-12-25, godz. 12:40 Barszcz, pierogi, uszka. Bez tych potraw nie wyobrażamy sobie świąt Barszcz, makowiec czy pierogi z kapustą możemy zjeść nie tylko od święta, ale przede wszystkim w Wigilię i Boże Narodzenie te dania smakują wyjątkowo… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »