"Burza. Regulamin wyspy" jeszcze w styczniu na afiszu, a po spektaklu dyskusja ze znawcami teatru
"Dawni mistrzowie. Sztuka jako utopia" - pod takim tytułem w sobotę 25 stycznia odbędzie się spotkanie po spektaklu „Burza. Regulamin wyspy”. Wątki obecne w tym nagradzanym przedstawieniu mają być pretekstem do teatralnej dyskusji. Udział zapowiedziało grono znawców teatru. Spotkanie odbędzie się zaraz po planowanym tego dnia spektaklu. Wstęp jest bezpłatny.
Grany jest rzadko. Kto jeszcze nie oglądał, albo miałby ochotę obejrzeć go raz jeszcze, będzie taka okazja 25 i 26 stycznia.
Dodatkowo po sobotnim (25.01) spektaklu odbędzie się dyskusja "Dawni mistrzowie. Sztuka jako utopia". Na spotkanie bilety nie są wymagane. Rozpocznie się ono o godz. 20:30 i ma zainaugurować cykl takich pospektaklowych dyskusji w jubileuszowym sezonie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu.
Dowiedz się, jak kupić bilet.
O wydarzeniu w audycji Więcej kultury (15.01) Katarzyna Zawadzka rozmawiała z Zofią Gustowską, asystentką artystyczną Teatru im. Jana Kochanowskiego.
Udział w debacie zapowiedzieli: Bogusław Kierc – aktor, poeta, eseista, pedagog, twórca roli Prospera w spektaklu w reż. Anny Augustynowicz w Teatrze Współczesnym w Szczecinie, autor poematu "Notesprospera", dr Monika Kwaśniewska – badaczka, krytyczka, wykładowczyni akademicka, redaktorka „Didaskaliów. Gazety teatralnej”, autorka zbioru tekstów krytycznych i naukowych „Między hierarchią a anarchią” oraz prof. Tadeusz Sławek – poeta, tłumacz, eseista, literaturoznawca, profesor nauk humanistycznych, autor monografii „Furia i szlachetniejszy rozum. Próby o „Burzy” Williama Szekspira”.
Dyskusję poprowadzi dr Agata Skrzypek - adiunkta w Akademii Teatralnej w Warszawie, jako krytyczka teatralna współpracuje z „Dwutygodnikiem”, „Didaskaliami”, „Dialogiem” i „Teatrem”.
"Burza. Regulamin wyspy" (.,.) opowiada o blaskach i mrokach tworzenia sztuki. Prospero staje się demiurgiem, przygotowującym swoje opus magnum. Podążając za swoim marzeniem i konstruując utopijną rzeczywistość sztuki, nie baczy nie tylko na koszty jakie ponoszą ludzie wokół, ale również on sam, a granice między fikcją a rzeczywistością coraz bardziej się zacierają… [źródło: TJK].
Radio Opole jest patronem medialnym wydarzeń organizowanych w tym sezonie przez Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu, a przypomnijmy, że jest to sezon jubileuszowy, bo "opolski dramat" obchodzi w tym roku 50-lecie powstania - dowiedz się więcej.