Kurator oświaty o zmianach na mapie szkół w regionie
- Otrzymaliśmy już 86 uchwał odnoszących się do naszych szkół. Większość z nich porządkuje kształcenie na poziomie szkoły ponadgimnazjalnej, zawodowej, a to wynika z ustawy - wyjaśnia Halina Bilik.
- W tym przypadku chodzi o likwidację liceów profilowanych. Jednak najbardziej niepokojący jest zamiar likwidacji szkół wiejskich - to konsekwencja zbyt dużego kosztu ich utrzymania przy coraz mniejszej liczbie dzieci. Kuratorium może wydać negatywną opinię dotyczącą likwidacji konkretnej placówki, ale taka opinia nie ma mocy wiążącej. Jednym z najważniejszych kryteriów i argumentów, są kwestie ekonomiczne i niż demograficzny. Niestety jesteśmy województwem o ogromnej depopulacji. Do 2020 roku będzie mniej dzieci i młodzieży o około 20 procent - dodaje opolska kurator oświaty.
W regionie funkcjonuje 90 szkół stowarzyszeniowych. Kuratorium popiera takie przejmowanie placówek przez lokalną społeczność, ponieważ to wzmacnia model społeczeństwa obywatelskiego.
W skali kraju po zmianach z mapy szkół może zniknąć około 2 tysięcy szkół. Rzecznik praw obywatelskich zwróciła się ze specjalnym apelem w tej sprawie do minister edukacji Krystyny Szumilas.
Posłuchaj informacji:
Jacek Rudnik (oprac. Barbara Olińska)