Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-17, 09:10 Autor: Ireneusz Prochera

Stanisław Potoniec: "Został wprowadzony tryb nakazowy, czyli ewakuacja nie jest dobrowolna"

Stanisław Potoniec: Wprowadzono tryb nakazowy ewakuacji w obliczu klęski żywiołowej
Rząd wprowadził stan klęski żywiołowej na terenach dotkniętych powodzią. Rozporządzenie obejmuje część obszarów województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Stan klęski ma obowiązywać przez 30 dni. W województwie opolskim obejmuje powiaty: głubczycki, nyski i prudnicki oraz gminę Strzeleczki w powiecie krapkowickim. Stanisław Potoniec, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UW w Opolu potwierdził, że zwrócono się do premiera o wydłużenie tej listy o kolejne powiaty.
- Z tego co wiem, to poszedł wniosek, żeby to rozszerzyć. Dla mieszkańców tych regionów oznacza to, że został wprowadzony tryb nakazowy, czyli ewakuacja nie jest dobrowolna. Jest na takiej zasadzie, że jeśli ja przykładowo powiedziałbym panu, że ma pan się ewakuować, to pan się musi ewakuować. Łącznie z tym, że jakieś środki przymusu mogą być podjęte.- dodał gość PRRO.

Stanisław Potoniec mówił też, że na terenach ewakuowanych i dotkniętych będą dodatkowe patrole policji, by przeciwdziałać kradzieżom.
-W dniu wczorajszym mieliśmy takie posiedzenie zespołu, gdzie również była pani komendant wojewódzka, która również zapewniła, że dodatkowe patrole, dodatkowi policjanci na tych terenach, gdzie osoby się ewakuowały, będą te tereny zabezpieczać. 

Rozmówca Ireneusza Prochery był też pytany o to, dlaczego wcześniejsze szacunki co do stanu wody rozminęły się w wielu miejscach z rzeczywistością?

-Dlaczego tak się rozminięto? Jest kwestia, że na głównych rzekach, które są praktycznie, mogę powiedzieć, zwymiarowane, szacunki możemy zrobić do dziesięciu, piętnastu centymetrów. Natomiast te małe rzeczki, które są dopływami większych rzek, tam niestety nie możemy oszacować. To zależy od tego, ile spadnie deszczu w danym momencie, w danym miejscu. Ile spłynie tej wody.
Ze Stanisławem Potońcem rozmawia Ireneusz Prochera (17.09.2024)

Zobacz także

2024-09-17, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Pierwsze dary dla powodzian trafiają do punktów pomocy w Opolu W pierwszej kolejności potrzebna jest woda butelkowana oraz środki czystości. W stolicy regionu w czterech szkołach uruchomiono zbiórkę darów dla powodzian. To m.in. PSP nr 5 przy ul. Majowa Hubala 2, PSP nr 31 przy ul. Krzanowickiej… » więcej 2024-09-17, godz. 18:55, Wiadomości z regionu Problemy z wodą pitną. W gminie Głogówek będą korzystać tylko ze swoich ujęć Mieszkańcy czterech wiosek z gminy Głogówek nie będą korzystać z wody podawanej przez głubczyckie wodociągi. Ma to związek z sytuacją powodziową. Głubczycki sanepid wydał komunikat o nieprzydatności do spożycia wody z tamtejszych… » więcej 2024-09-17, godz. 18:19, Wiadomości z regionu Powodzianie potrzebują środków chemicznych do sprzątania. Nysa uruchomiła punkty darów Kalosze, łopaty i środki do dezynfekcji - tego na już potrzebują mieszkańcy Nysy oraz pobliskich miejscowości, którzy ucierpieli w wyniku powodzi. Dary można przywozić do 3 punktów - Zespołu Szkół Ekonomicznych, Hali Nysa i Galerii… » więcej 2024-09-17, godz. 18:14, Wiadomości z regionu Pięć odcinków dróg krajowych w regionie pozostaje nieprzejezdnych [LISTA UTRUDNIEŃ] Opadająca woda z wylanych rzek odsłania uszkodzoną i zniszczoną infrastrukturę drogową w regionie. Aktualnie w województwie opolskim nieprzejezdnych jest 5 odcinków dróg krajowych - mówi Agata Andruszewska, rzeczniczka GDDKiA w … » więcej 2024-09-17, godz. 17:47, Wiadomości z regionu Brzeziny wzmacniają wały. Grozi im przerwanie Mieszkańcy Brzezin walczą z wielką wodą. Trwa wzmacnianie wałów, które według informacji, jakie zostały przekazane wójt Skoroszyc Barbarze Dybczak, mogą ulec przerwaniu. W ratowanie miejscowości włączyła się nie tylko lokalna… » więcej
88899091929394
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »