Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-17, 09:10 Autor: Ireneusz Prochera

Stanisław Potoniec: "Został wprowadzony tryb nakazowy, czyli ewakuacja nie jest dobrowolna"

Stanisław Potoniec: Wprowadzono tryb nakazowy ewakuacji w obliczu klęski żywiołowej
Rząd wprowadził stan klęski żywiołowej na terenach dotkniętych powodzią. Rozporządzenie obejmuje część obszarów województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Stan klęski ma obowiązywać przez 30 dni. W województwie opolskim obejmuje powiaty: głubczycki, nyski i prudnicki oraz gminę Strzeleczki w powiecie krapkowickim. Stanisław Potoniec, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UW w Opolu potwierdził, że zwrócono się do premiera o wydłużenie tej listy o kolejne powiaty.
- Z tego co wiem, to poszedł wniosek, żeby to rozszerzyć. Dla mieszkańców tych regionów oznacza to, że został wprowadzony tryb nakazowy, czyli ewakuacja nie jest dobrowolna. Jest na takiej zasadzie, że jeśli ja przykładowo powiedziałbym panu, że ma pan się ewakuować, to pan się musi ewakuować. Łącznie z tym, że jakieś środki przymusu mogą być podjęte.- dodał gość PRRO.

Stanisław Potoniec mówił też, że na terenach ewakuowanych i dotkniętych będą dodatkowe patrole policji, by przeciwdziałać kradzieżom.
-W dniu wczorajszym mieliśmy takie posiedzenie zespołu, gdzie również była pani komendant wojewódzka, która również zapewniła, że dodatkowe patrole, dodatkowi policjanci na tych terenach, gdzie osoby się ewakuowały, będą te tereny zabezpieczać. 

Rozmówca Ireneusza Prochery był też pytany o to, dlaczego wcześniejsze szacunki co do stanu wody rozminęły się w wielu miejscach z rzeczywistością?

-Dlaczego tak się rozminięto? Jest kwestia, że na głównych rzekach, które są praktycznie, mogę powiedzieć, zwymiarowane, szacunki możemy zrobić do dziesięciu, piętnastu centymetrów. Natomiast te małe rzeczki, które są dopływami większych rzek, tam niestety nie możemy oszacować. To zależy od tego, ile spadnie deszczu w danym momencie, w danym miejscu. Ile spłynie tej wody.
Ze Stanisławem Potońcem rozmawia Ireneusz Prochera (17.09.2024)

Zobacz także

2024-09-19, godz. 13:58, Wiadomości z regionu Zima za kilka tygodni. Wielka woda zniszczyła kotłownie w Głuchołazach - Mamy nadzieję, że mieszkańcy nie pozostaną na zimę bez ogrzewania. Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby uruchomić kotłownie gazowe na naszym terenie - mówił na antenie Radia Opole Marian Konieczny, prezes Międzyzakładowej Spółdzielni… » więcej 2024-09-19, godz. 13:25, Gospodarka "Priorytetem jest odbudowa szkół". Wielomilionowe straty po przejściu wielkiej wody w Głuchołazach Głuchołazy zaczynają liczenie strat. Do odbudowy jest nie tylko infrastruktura drogowa, komunalna, ale też prywatna. Przez wielką wodę zniszczone zostały także placówki oświatowe i Ośrodek Pomocy Społecznej, a także Dom Dziennego… » więcej 2024-09-19, godz. 12:53, Interwencja Radia Opole Kietrz pomaga powodzianom [INTERWENCJA] Kolejny dzień ze specjalnym wydaniem audycji, podczas której relacjonujemy, jak przebiega sytuacja w miejscach doświadczonych przez powódź oraz na bieżąco pośredniczymy we wszelkich zgłaszanych nam w związku z powodzią sprawach… » więcej 2024-09-19, godz. 12:00, Wiadomości z regionu Nocna walka o wały w Naroku. Wolontariusze ciepłymi posiłkami wspomagali ratowników [FILM] Okoliczni mieszkańcy, strażacy, żołnierze i wolontariusze przez wiele godzin nocnych pracowało nad umocnieniem wałów w miejscowości Narok w powiecie opolskim. Przez kilkanaście godzin ramię w ramię układali worki z piaskiem. Jak… » więcej 2024-09-19, godz. 11:55, Gospodarka Powódź podtopiła 9 oczyszczalni ścieków. Gość Radia Opole o zagrożeniach epidemiologicznych Na Opolszczyźnie nie działa w tej chwili 9 oczyszczalni ścieków. - To, kiedy wznowią pracę, zależy od tego, czy nie działają z powodu odcięcia zasilania, wyłączenia prądu, czy w skutek zalania - tłumaczył dziś (19.09) w Porannej… » więcej
83848586878889
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »