Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-11-09, 09:15 Autor: Roman Juranek

"To pozwoli na podstawowe zabezpieczenie mieszkańców". 40 mln złotych na usuwanie szkód powodziowych

Głuchołazy po powodzi - część zdrojowa miasta (11.10.2024) [fot. Adam Dubiński]
Głuchołazy po powodzi - część zdrojowa miasta (11.10.2024) [fot. Adam Dubiński]
Duży zastrzyk pieniędzy trafi do województwa opolskiego na usunięcie szkód powodziowych. Prace będą prowadzone w różnych miejscach rzeki rozpoczynając od ujścia do zbiornika Nysa.
Jak poinformował starosta nyski Daniel Palimąka, przekazane przez rząd pieniądze pozwolą na jak najszybsze wykonanie prac pozwalających na podstawowe zabezpieczenie mieszkańców. - To wszystko pomoże z większym impetem wejść na rzekę Biała Głuchołaska, szczególnie w okolicy Bodzanowa, w okolicy Przełęku, gdzie wały zostały bardzo mocno zniszczone. Dlatego też wydaje się, że to, przed zaawansowaną zimą, pozwoli ten podstawowy element bezpieczeństwa zapewnić dla tych miejscowości.

Wiadomo, że będą potrzebne kolejne fundusze na dokończenie prac, ale dopiero po wykonaniu niezbędnych badań. - To jest moment, kiedy te 40 milionów może wystarczyć na odtworzenie wału, natomiast nie wybudowanie tego wału docelowego. To jest oczywiście cała potężna inwestycja, która będzie musiała być poprzedzona zagadnieniami planistycznymi. Mało tego, pewnie analizami i badaniami wręcz, w jakim zakresie poszerzać i pogłębiać koryto. Na te wszystkie pytania muszą sobie odpowiedzieć inżynierowie.

W sumie rząd przekaże 82 miliony na udrożnienie rzek. Wody Polskie przeznaczą pozostałe 42 mln na przywrócenie przepustowości rzeki Białej Lądeckiej oraz potoku Morawka w województwie dolnośląskim. Pieniądze - pochodzące z rezerwy celowej budżetu państwa na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych oraz ochronę ludności - przekazało MSWiA.
Daniel Palimąka
Daniel Palimąka

Zobacz także

2024-09-23, godz. 13:49, Wiadomości z regionu Najnowsze dane sanepidu o jakości wody w regionie [23 września] Wciąż w części województwa jest problem z dostępem i jakością wody z kranów. Poniżej zestawienie przekazane do Radia Opole przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. Miejscowości nieujęte w przesłanej tabeli mają… » więcej 2024-09-23, godz. 13:30, Wiadomości z regionu Wolontariusze Caritasu kursują z darami dla powodzian Grunt to pomagać mądrze i pytać o potrzeby - mówili dziś (23.09) wolontariusze pracujący w magazynie Caritas Diecezji Opolskiej. » więcej 2024-09-23, godz. 13:27, Wiadomości z regionu Rozpoczęło się liczenie strat w powiecie brzeskim. Nie wszędzie jest to obecnie możliwe W powiecie brzeskim trwa szacowanie strat, które spowodowała powódź. Na razie nie wszędzie jest to jednak możliwe, bo w niektórych miejscach woda wciąż nie opadła. » więcej 2024-09-23, godz. 13:14, Wiadomości z regionu Żołnierze pracują nad odbudową zalanych miejscowości. Ruszyła operacja "Feniks" Rusza 'Feniks' - największa operacja w historii polskiego wojska. Jej zadaniem będzie odbudowa terenów dotkniętych kataklizmem i wsparcie mieszkańców. W województwie opolskim w operację 'Feniks' zaangażowani są m.in. żołnierze… » więcej 2024-09-23, godz. 12:30, Gospodarka "Przedsiębiorcy z zalanych terenów potrzebują pomocy. Prezes Opolskiej Izby Gospodarczej w Radiu Opole - Tworzymy od kilku dni mapę potrzeb opolskich przedsiębiorców dotkniętych powodzią - mówił dziś (23.09) w Porannej Rozmowie Radia Opole Bartosz Ryszka, prezes Opolskiej Izby Gospodarczej. Te pierwsze potrzeby były podobne jak u wszystkich… » więcej
52535455565758
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »