Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-19, 11:55 Autor: Krzysztof Rapp

Powódź podtopiła 9 oczyszczalni ścieków. Gość Radia Opole o zagrożeniach epidemiologicznych

Wojciech Jarczak [fot. Radio Opole]
Wojciech Jarczak [fot. Radio Opole]
Na Opolszczyźnie nie działa w tej chwili 9 oczyszczalni ścieków. - To, kiedy wznowią pracę, zależy od tego, czy nie działają z powodu odcięcia zasilania, wyłączenia prądu, czy w skutek zalania - tłumaczył dziś (19.09) w Porannej Rozmowie Radia Opole Wojciech Jarczak, Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Opolu.
Jak tłumaczył, zbiorniki z osadem czyszczącym nie zostały zalane.

- Nie doszło do zalania zbiorników z osadem czynnym, natomiast może się pojawić inne zagrożenie polegające na tym, że w wyniku braku prądu ustaje natlenianie i w tym momencie ten osad obumiera. Stąd kolejne wyzwanie przed oczyszczalniami dotyczące odbudowania tego. Wydaje mi się, że tym pierwszym, najważniejszym elementem jest udrożnienie systemu, żeby te ścieki spływały jednak do oczyszczalni. A samo oczyszczanie, mechaniczne czy później odtworzenie biologiczne, to jest ten kolejny etap - mówi gość Radia Opole.

Zapytaliśmy też, jak rzeki poradzą sobie ze ściekami, które teraz często bezpośrednio do nich trafiają? Zdaniem Wojciecha Jarczaka w takiej masie wody zostaną rozcieńczone i nie grozi nam jakieś duże skażenie.

- Większym zagrożeniem na tę chwilę jest zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne wynikające z tego, że nie działają przepompownie tych ścieków i ścieki gdzieniegdzie wylewają się wprost na ulice. Tu jest zagrożenie i tutaj w pierwszej kolejności powinny być kierowane działania na udrożnienie tych systemów odprowadzania ścieków - odpowiada Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Opolu.

Jak przekazuje nasz gość, jak dotąd nie ma też informacji, żeby powstały jakieś większe zanieczyszczenia czy skażenia z powodu zrzutów przemysłowych w naszym regionie.
Wojciech Jarczak cz.1
Wojciech Jarczak cz.2

Zobacz także

2024-09-17, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Pierwsze dary dla powodzian trafiają do punktów pomocy w Opolu W pierwszej kolejności potrzebna jest woda butelkowana oraz środki czystości. W stolicy regionu w czterech szkołach uruchomiono zbiórkę darów dla powodzian. To m.in. PSP nr 5 przy ul. Majowa Hubala 2, PSP nr 31 przy ul. Krzanowickiej… » więcej 2024-09-17, godz. 18:55, Wiadomości z regionu Problemy z wodą pitną. W gminie Głogówek będą korzystać tylko ze swoich ujęć Mieszkańcy czterech wiosek z gminy Głogówek nie będą korzystać z wody podawanej przez głubczyckie wodociągi. Ma to związek z sytuacją powodziową. Głubczycki sanepid wydał komunikat o nieprzydatności do spożycia wody z tamtejszych… » więcej 2024-09-17, godz. 18:19, Wiadomości z regionu Powodzianie potrzebują środków chemicznych do sprzątania. Nysa uruchomiła punkty darów Kalosze, łopaty i środki do dezynfekcji - tego na już potrzebują mieszkańcy Nysy oraz pobliskich miejscowości, którzy ucierpieli w wyniku powodzi. Dary można przywozić do 3 punktów - Zespołu Szkół Ekonomicznych, Hali Nysa i Galerii… » więcej 2024-09-17, godz. 18:14, Wiadomości z regionu Pięć odcinków dróg krajowych w regionie pozostaje nieprzejezdnych [LISTA UTRUDNIEŃ] Opadająca woda z wylanych rzek odsłania uszkodzoną i zniszczoną infrastrukturę drogową w regionie. Aktualnie w województwie opolskim nieprzejezdnych jest 5 odcinków dróg krajowych - mówi Agata Andruszewska, rzeczniczka GDDKiA w … » więcej 2024-09-17, godz. 17:47, Wiadomości z regionu Brzeziny wzmacniają wały. Grozi im przerwanie Mieszkańcy Brzezin walczą z wielką wodą. Trwa wzmacnianie wałów, które według informacji, jakie zostały przekazane wójt Skoroszyc Barbarze Dybczak, mogą ulec przerwaniu. W ratowanie miejscowości włączyła się nie tylko lokalna… » więcej
9899100101102103104
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »