Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-11-14, 15:35 Autor: PAP/Bogusław Kalisz

3 tys. podpisów pod pozwem zbiorowym przeciwko Wodom Polskim

Powódź w Lewinie Brzeskim, stan na 20.09.24 r. [fot. Jarosław Madzia]
Powódź w Lewinie Brzeskim, stan na 20.09.24 r. [fot. Jarosław Madzia]
Na terenie gmin Lewin Brzeski i Nysa zebrano blisko trzy tysiące podpisów pod pozwem zbiorowym przeciwko Wodom Polskim - informuje Piotr Czuczman, jeden z organizatorów akcji. Zdaniem inicjatorów, to Wody Polskie odpowiadają za skalę zniszczeń w czasie wrześniowej powodzi.
Wspólną akcję zbierania podpisów pod pozwem zbiorowym przeciwko Wodom Polskim zorganizowali przedsiębiorcy z gmin Lewin Brzeski i Nysa, którzy uważają, że z powodu niewłaściwego postępowania WP doszło do zalania ulic w Nysie oraz blisko 90 proc. powierzchni gminy Lewin Brzeski.

Pierwsi akcję zbierania podpisów zakończyli mieszkańcy gminy Lewin Brzeski, gdzie według lokalnego przedsiębiorcy Marka Karasia zebrano półtora tysiąca podpisów.

- Jesteśmy przekonani, że powódź na naszym terenie to efekt niewłaściwych działań Wód Polskich, które zwlekały z opróżnieniem zbiorników retencyjnych do ostatniej chwili. Gdyby w odpowiedni sposób zareagowano na ostrzeżenia o nadchodzących opadach, istniała realna szansa na przechwycenie wód powodziowych i uniknięcie wielomilionowych strat - powiedział Marek Karaś.

Piotr Czuczman, który organizował akcję zbierania podpisów na terenie miasta i gminy Nysa, przekazał, że w Nysie i okolicznych miejscowościach zebrano 1,2 tysiąca podpisów.

- W sumie mamy więc blisko trzy tysiące podpisów. Kolejnym krokiem będą konsultacje z trójką prawników, którzy zgodzili się prowadzić naszą sprawę pro bono, a następnie opracujemy dalszy plan działania. Oczywiście, będziemy informowali wszystkich zainteresowanych o postępach w sprawie m.in. za pośrednictwem mediów - powiedział Czuman.

Wody Polskie podkreślają, że przez cały czas powodzi działały zgodnie z procedurami i obowiązującymi przepisami prawa. Według WP wyjaśnienie mechanizmów wrześniowej powodzi wymaga jeszcze wielu analiz i ekspertyz.

Zobacz także

2024-10-16, godz. 07:00, Wiadomości z regionu Zbudują nową przepompownię ścieków. Pozwoli to uniknąć zalewania ulicy Oławskiej w Brzegu Ulica Oławska w Brzegu może uniknąć zalewania w przypadku kolejnych wysokich stanów na Odrze. Miejskie wodociągi planują zmiany w funkcjonowaniu przepompowni ścieków obsługujących tę część miasta. » więcej 2024-10-16, godz. 06:15, Wiadomości z regionu Najbardziej zniszczone budynki będą rozebrane. Popowodziowe kontrole w powiecie prudnickim Po powodzi nadzór budowlany nakazał rozbiórkę 6 i wyłączenie z użytkowania 7 prywatnych obiektów w powiecie prudnickim. W sumie przeprowadzono przegląd stanu technicznego 1167 domów jednorodzinnych. Skontrolowano 1524 obiekty o różnym… » więcej 2024-10-15, godz. 16:10, Wiadomości z regionu Uszkodzone przez powódź przygraniczne mosty w gminie Branice czekają na odbudowę Wójt Branic Sebastian Baca apeluje do władz wojewódzkich i rządu o pomoc w odbudowie i remoncie zniszczonych w czasie powodzi mostów na granicy z Czechami. Z czterech funkcjonujących w gminie, przejezdny warunkowo jest tylko jeden most… » więcej 2024-10-15, godz. 11:09, Gospodarka Brzeg przygotowuje plan przebudowy systemu oczyszczalnia ścieków Około 20 milionów złotych może kosztować popowodziowy remont i przebudowa brzeskiego systemu oczyszczania ścieków. Inwestycja pozwoliłaby uniknąć kolejnych wyłączeń w sytuacji zwiększonych poziomów wody w Odrze. » więcej 2024-10-15, godz. 11:00, Wiadomości z regionu Zostają na 8 tygodni. Żołnierze Bundeswehry pomagają w usuwaniu skutków wielkiej wody Osiem tygodni - tak długo mają pracować niemieccy żołnierze przy usuwaniu skutków wielkiej wody w gminie Głuchołazy. » więcej
23242526272829
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »