Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-11-05, 16:23 Autor: Daniel Klimczak

Będą kolejne rozmowy z czeskimi politykami na temat zabezpieczeń przeciwpowodziowych

Biała Głuchołaska po czeskiej stronie [fot. Daniel Klimczak]
Biała Głuchołaska po czeskiej stronie [fot. Daniel Klimczak]
Będą kolejne rozmowy mające na celu zwrócenie uwagi czeskich władz centralnych na konieczność budowy zabezpieczeń przeciwpowodziowych przy granicy z Opolszczyzną. Działania w tym temacie zapowiada honorowy konsul Republiki Czeskiej w Opolu Artur Żurakowski.
Z inicjatywy konsula pierwsze z takich rozmów odbyły się wczoraj (04.11) w Opolu. W popołudniowej rozmowie Radia Opole powiedział on, że to początek procesu, który może trwać latami.

- Spowodujemy jeszcze jedno spotkanie, chcemy je zrobić w Ostravie. Chcemy spotkać się w podobnym składzie z przedstawicielami czeskiej strony i dopiero wtedy chcemy skierować takie wspólne stanowisko do obu rządów z prośbą o przystąpienie do już takich konkretnych prac zastanawiających się, jaki wypracować rodzaj rozwiązania hydrotechnicznego.

W planach są także rozmowy z czeskimi parlamentarzystami. Jak wskazuje Artur Żurakowski, pierwsze efekty lobbingu ze strony opolskiego konsulatu są już widoczne.

- Dzisiaj będąc w Zlatych Horach usłyszałem od starosty Milana Ráca, że na petycję, którą dostarczyłem do premiera czeskiego za pomocą naszego ambasadora, przyszła do niego odpowiedź, że sprawa będzie procedowana. Jakie to będą rozwiązania na dzisiaj? Nie wiem. Mówi się też o pogłębieniu koryt istniejących, że na tyle, żeby one zmagazynowały więcej wody.

Transgraniczne rzeki górskie, takie jak Złoty Potok czy Biała Głuchołaska, tylko w niewielkiej części swojej długości przebiegają przez terytorium Czech, jednak jak przekonuje konsul, inwestycje w zabezpieczenia przeciwpowodziowe leżą także w interesie naszych sąsiadów. Niewykluczone, że kolejne rozmowy na ten temat odbędą się jeszcze w tym roku.
Artur Żurakowski
Artur Żurakowski

Zobacz także

2024-10-17, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Firmy poszkodowane przez powódź zgłaszają się do brzeskiego PUP-u 10 poszkodowanych przez powódź firm z powiatu brzeskiego zgłosiło się dotychczas po wsparcie w postaci refundacji wynagrodzeń i składek ZUS. Tamtejszy urząd pracy na razie może przeznaczyć na pomoc poszkodowanym przedsiębiorstwom… » więcej 2024-10-17, godz. 14:50, Wiadomości z regionu Kontenery mieszkalne dotarły do Wronowa. "Wyobrażaliśmy sobie je nieco inaczej" Pierwsze kontenery mieszkalne dotarły do najbardziej poszkodowanych przez powódź mieszkańców wsi Wronów w gminie Lewin Brzeski. » więcej 2024-10-17, godz. 14:44, Wiadomości z regionu Można już wejść na cmentarz w Lewinie Brzeskim. Udało się pozbyć wody Można już wejść na cmentarz komunalny w Lewinie Brzeskim. Od powodzi obowiązywał bezwzględny zakaz wstępu z racji zalania tego terenu. » więcej 2024-10-17, godz. 10:51, Wiadomości z regionu Głuchołazy: po powodzi może zmienić się lokalizacja stadionu miejskiego i kortów Jest szansa na zupełnie nową lokalizację zniszczonych przez powódź obiektów sportowych w gminie Głuchołazy. O takiej możliwości mówi Piotr Borys, wiceminister sportu i turystyki. » więcej 2024-10-17, godz. 09:00, Wiadomości z regionu Lewin Brzeski: główny budynek domu kultury uratowany, gorzej z garażami i świetlicami Miejsko-Gminny Dom Kultury w Lewinie Brzeskim szacuje straty po powodzi. Główny budynek jest zlokalizowany w najwyższej części miasta, więc udało się go ochronić, ale w piwnicy woda sięgała metra. Jeszcze przed powodzią udało… » więcej
20212223242526
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »