Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-10-16, 06:15 Autor: Jan Poniatyszyn

Najbardziej zniszczone budynki będą rozebrane. Popowodziowe kontrole w powiecie prudnickim

Zalana przez powódź ul. Batorego w Prudniku, gdzie jest wiele użytkowych lokali usługowych [fot. Jan Poniatyszyn]
Zalana przez powódź ul. Batorego w Prudniku, gdzie jest wiele użytkowych lokali usługowych [fot. Jan Poniatyszyn]
Lubrza. Powódź w powiecie prudnickim [fot. Mariusz Kozaczek]
Lubrza. Powódź w powiecie prudnickim [fot. Mariusz Kozaczek]
Po powodzi nadzór budowlany nakazał rozbiórkę 6 i wyłączenie z użytkowania 7 prywatnych obiektów w powiecie prudnickim. W sumie przeprowadzono przegląd stanu technicznego 1167 domów jednorodzinnych. Skontrolowano 1524 obiekty o różnym przeznaczeniu.
- W trzech z nich była katastrofa budowlana, a zawaliły się z powodu rozmiękczenia gruntu – mówi Marek Ruda, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Prudniku. – Są to sytuacje trudne dla mieszkańców budynków, które idą do rozbiórki. Udało się przy pomocy psychologów przeprowadzić wyprowadzenie pani do mieszkania, które kupiła jej rodzina. Jeden pan został wyprowadzony do domu pomocy społecznej. Natomiast jeden budynek, który się zawalił, był nieużytkowany i tam nie było problemu.

- Robimy też rekontrolę obiektów, które są spękane – dodaje prudnicki inspektor nadzoru budowlanego. – Po powodzi pojawiają się pęknięcia tynków i ścian. Ważne tylko, aby nie były to pęknięcia ścian konstrukcyjnych, zagrażających bezpieczeństwu budynku. Po zimie dojdą jeszcze ruchy związane z zamarzaniem gruntu i podnoszeniem budynków. Taki rzeczywisty obraz dopiero będzie na wiosnę przyszłego roku.

Kontrole popowodziowe w powiecie prudnickim prowadziło 26 osób z inspektoratów nadzoru budowlanego z Opolszczyzny oraz innych województw. W przeglądach uczestniczyli też członkowie Opolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.
Marek Ruda
Marek Ruda

Zobacz także

2024-09-25, godz. 19:04, Wiadomości z regionu Trwa odbudowa wału w Przełęku. "Musimy go uszczelnić, aby zabezpieczyć mieszkańców" Rozpoczęła się naprawa przerwanego wału w Przełęku, przez który przelała się Biała Głuchołaska. Na miejscu pracują saperzy, którzy starają się go uszczelnić tak, aby nie zagrażał mieszkańcom okolicznych miejscowości. » więcej 2024-09-25, godz. 19:03, Wiadomości z regionu Szpital w Nysie wznowi działalność za mniej więcej miesiąc. Mieszkańcy korzystają ze szpitala polowego 3-4 tygodnie - tyle czasu zajmie przywrócenie funkcjonowania nyskiego szpitala powiatowego. Obecnie doraźną pomoc można otrzymać w szpitalu polowym zlokalizowanym obok Hali Nysa. Z tej formy pomocy codziennie korzysta nawet ponad setka… » więcej 2024-09-25, godz. 16:54, Wiadomości z regionu "Staramy się reagować na wszystkie potrzeby". Sprzątanie w powiecie głubczyckim Kolejny dzień sprzątania po powodzi w powiecie głubczyckim. Poszkodowani mieszkańcy nadal porządkują swoje zniszczone domy i posesje. W wielu miejscach rozpoczął się już proces osuszania budynków. » więcej 2024-09-25, godz. 13:24, Wiadomości z regionu Dostęp do wody bieżącej na terenach popowodziowych [RAPORT] Powiat nyski - to tam na dziś (25.09) jest najwięcej problemów z dostępem i jakością wody bieżącej z wodociągów. Poniżej najnowsze zestawienie przygotowane przez wojewódzki sanepid. » więcej 2024-09-25, godz. 13:07, Wiadomości z regionu Śmieci zalegają w miastach dotkniętych powodzią. Co się z nimi stanie? Co z wywozem śmieci z terenów powodziowych? W tej sprawie reprezentacja władz samorządowych województwa rozmawiała z przedstawicielami instalacji, które zajmują się gromadzeniem i przetwarzaniem odpadów. » więcej
40414243444546
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »