Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-10-07, 17:00 Autor: Witold Wośtak

Rzeczoznawcy szacują straty u mieszkańców Głuchołaz. "Będą transfery specjalistów"

[fot. www.facebook.com/Monika Jurek Wojewoda Opolski]
[fot. www.facebook.com/Monika Jurek Wojewoda Opolski]
Ruszyło szacowanie strat w mieszkaniach i domach poszkodowanych przez powódź mieszkańców Głuchołaz. Dzisiaj (07.10) do jednego z najbardziej poszkodowanych przez wodę miast przyjechało 11 specjalistów rzeczoznawców z całej Polski.
Przypomnijmy, poszkodowani mogą wnioskować o bezzwrotne wsparcie do 100 tysięcy złotych na remont budynków gospodarczych i do 200 tysięcy na remont budynku mieszkalnego.

Jak mówi Monika Jurek, wojewoda opolski, na bieżąco jest monitorowane zapotrzebowanie samorządów na rzeczoznawców. - Najpierw nadzór budowlany oceniał poziom bezpieczeństwa w budynkach - zaznacza.

- Osiemnaście budynków w skali zalanych powiatów zostało wyłączonych z eksploatacji, natomiast nadzór budowlany to jedna sprawa. Teraz kolejne komisje złożone również ze specjalistów pracują w kontekście szacowania strat. Mamy wielką pomoc i deklarację od innych wojewodów, zajął się tym również Tomasz Siemoniak, minister spraw wewnętrznych i administracji, i transfery z innych części Polski będą.

Monika Jurek zaznacza, że wcześniej urząd wojewódzki zapewnił wsparcie dla pracowników ośrodków pomocy społecznej w wypłacie pomocy doraźnej do 10 tysięcy złotych. Jej zdaniem, to rozwiązanie sprawdziło się.
Monika Jurek

Zobacz także

2024-09-28, godz. 10:30, Wiadomości z regionu Uczniowie z Głubczyc od początku powodzi pomagają poszkodowanym. "Nie trzeba ich zmuszać" Uczniowie z Zespołu Szkół Mechanicznych w Głubczycach od kilku dni pomagają w tamtejszych punktach dystrybucji darów. Sortują przywożone rzeczy, w tym jedzenie oraz ubrania, ale również pakują i zawożą je do powodzian. Młodzież… » więcej 2024-09-28, godz. 08:00, Wiadomości z regionu "Przez cały czas powodzi pacjenci byli bezpieczni". Nyskie hospicjum po wielkiej wodzie Nyskie hospicjum liczy straty i planuje remont. Tak jak spory obszar tej części miasta placówkę nie zalała woda z rzeki, ale wody gruntowe i kanalizacja. Przez okres powodzi pełniono tam dyżury i utrzymywano gotowość do ewakuacji… » więcej 2024-09-27, godz. 21:27, Wiadomości z regionu Będą analizy, dlaczego doszło do zalania Nysy. "Woda powinna była utrzymać się w korycie rzeki" - Będzie dokonana pełna analiza, dlaczego doszło do zalania Nysy, choć z dokumentacji, jaką posiadamy, wynika, że tam nie powinno do niczego dojść - zapowiedziała w piątek prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska. Dodała, że ekspertyz… » więcej 2024-09-27, godz. 19:00, Publicystyka w Radiu Opole Marek Leśniak o przyszłości szkół po powodzi oraz o wsparciu dla uczniów i nauczycieli Jakie kroki podejmowane są w celu odbudowy szkół najbardziej dotkniętych powodzią? Ilu uczniów może liczyć na wsparcie psychologiczne w nowym roku szkolnym? O tych wyzwaniach rozmawialiśmy z Markiem Leśniakiem, wicekuratorem oświaty… » więcej 2024-09-27, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Nyskie zabytki po powodzi. Trwa ich oczyszczanie i osuszanie Nyskie zabytki zlokalizowane przy wałach oraz ciekach wodnych w centrum miasta najbardziej ucierpiały podczas powodzi. Bastion Św. Jadwigi, Fort Wodny czy Reduta Kardynalska » więcej
42434445464748
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »