Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-27, 17:37 Autor: Marzena Śmierciak

Jakie były zrzuty wody, kiedy zalało Lewin Brzeski?

Powódź w Lewinie Brzeskim 2024 - archium [fot. Jarosław Madzia]
Powódź w Lewinie Brzeskim 2024 - archium [fot. Jarosław Madzia]
Powódź w Lewinie Brzeskim 2024 - archiwum [fot. Jarosław Madzia]
Powódź w Lewinie Brzeskim 2024 - archiwum [fot. Jarosław Madzia]
Powódź w Lewinie Brzeskim 2024 - archiwum [fot. Jarosław Madzia]
Powódź w Lewinie Brzeskim 2024 - archiwum [fot. Jarosław Madzia]
Burmistrz Lewina Brzeskiego twierdzi, że wody, która przepływała przez gminę, kiedy doszło do zalania gminy, musiało być więcej niż podawały to Wody Polskie.
Jak stwierdził na antenie Radia Opole, Lewin Brzeski jest w stanie „wytrzymać” przepływ na poziomie 1200 metrów sześciennych na sekundę, tymczasem Wody Polskie informowały o zrzucie na poziomie 1000 metrów sześciennych na sekundę.

- Przy wodzie 800 metrów sześciennych na sekundę prawy brzeg jest obniżony, wtedy zostaje uruchomiony kanał Ulgi i swobodnie (woda red.) przepływa. Jeśli płynie nawet 1200, to jeszcze to powinno przepłynąć. Ale ja byłem na wale, kiedy woda przepływała i wody musiało być po prostu więcej – mówi Artur Kotara, burmistrz Lewina Brzeskiego.

Co na to Wody Polskie? Na jakim poziomie były utrzymywane zrzuty wody w czasie fali wezbraniowej, która ostatecznie doprowadziła do zalania miasta i gminy? Pytania przesłaliśmy do rzeczniczki Wód Polskich Pauliny Pierzchały. Mimo zapewnień, odpowiedzi na razie nie otrzymaliśmy.

Do sprawy będziemy wracać. Czekamy na stanowisko i informacje z Wód Polskich.
Artur Kotara

Zobacz także

2024-09-18, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Powódź w Głuchołazach. Trwa sprzątanie w placówkach oświatowych W całej gminie Głuchołazy nadal nie funkcjonują szkoły podstawowe, przedszkola i żłobek. Przymusową pauzę spowodowała powódź. Część tych placówek zostało zalanych i trwają w nich mozolne prace porządkowe. » więcej 2024-09-18, godz. 19:00, Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa Trudna sytuacja opolskich szkół i wsparcie dla poszkodowanych wskutek szkód powodziowych - Marek Leśniak gościem popołudniowego programu Radia Opole Wicekurator oświaty w Opolu Marek Leśniak, w popołudniowym programie Radia Opole poinformował o skutkach powodzi, która dotknęła 235 placówek edukacyjnych. Szkoły stoją przed ogromnym wyzwaniem - nie tylko w zakresie odbudowy, ale… » więcej 2024-09-18, godz. 18:20, Wiadomości z regionu Wody Polskie: fala wezbraniowa na Odrze, jej czoło minęło Opole Fala wezbraniowa na rzece Odrze przepływa przez Opolszczyznę. Jej czoło minęło już stolicę województwa - Opole, nie wyrządzając szkód w mieście - informują Wody Polskie RZGW w Gliwicach. Kulminacja spodziewana jest w Opolu ok… » więcej 2024-09-18, godz. 17:30, Wiadomości z regionu "Trzyma wodę jak wanna". Zbiornik Racibórz nie spuszcza wody, by chronić Opole Zbiornik Racibórz jest obecnie wypełniony w około 80 procentach i nie jest z niego wypuszczana woda. Jak wskazują Wody Polskie, to po to, by chronić między innymi Opole. » więcej 2024-09-18, godz. 17:00, Wiadomości z regionu „Solidarność jest potrzebna”. Związkowcy pomagają powodzianom z Głuchołaz Powodzianom z Głuchołaz pomaga m.in. związek zawodowy Solidarność. Jego działacze rozdawali na rynku chleb i butelkowaną wodę. » więcej
89909192939495
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »