Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-27, 11:00 Autor: Bogusław Kalisz

"Nie odwołujcie rezerwacji, przychodźcie do nas". Apel ze schroniska pod Biskupią Kopą

Pokrzywna, Jarnołtówek, Kopa Biskupia
Pokrzywna, Jarnołtówek, Kopa Biskupia
Praktycznie zamarł ruch turystyczny w Górskim Domu Turysty "Pod Biskupią Kopą". Turyści nie docierają do schroniska, ponieważ Nadleśnictwo Prudnik zamknęło szlaki turystyczne po intensywnych opadach deszczu przed dwoma tygodniami, które doprowadziły do powodzi na pograniczu polsko-czeskim. Dzisiaj (27.09) przypada Światowy Dzień Turystyki.
- Opady wymyły nam drogę, ciężej było do nas dojechać. Od samego początku wspieraliśmy strażaków z Jarnołtówka i wolontariuszy. Mamy więcej czasu, więc wozimy im jedzenie. Pomagamy też w centrum pomocowym sortować towary, które docierają do powodzian - mówi Karol Harazim ze schroniska na Biskupiej Kopie.

- Nadleśnictwo zamknęło wejścia. Część szlaków jest bardzo zniszczona. Szlak żółty, od schroniska do Jarnołtówka, od kapliczki do zakrętu, to praktycznie go nie ma. Tam są wyrwy metr/półtorej. Drogę do Pokrzywnej nadleśnictwo właśnie nam skończyło naprawiać, żebyśmy mieli dojazd do schroniska - mówi.

Bez turystów ośrodki wypoczynkowe w Górach Opawskich mogą nie przetrwać. Trwa na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku kampania promocyjna.

- Do naszego schroniska można dotrzeć tylko od strony czeskiej, zapraszamy - dodaje Karol Harazim.

- Prosimy ludzi o wchodzenie od strony czeskiej, z parkingu Petrovy boudy, ponieważ od tamtej strony można wejść. Czesi nie wprowadzili zakazu. Jest ciężko, ale dajemy radę. Coś tam ludzi przychodzi. Mamy nadzieję, że nasza kampania informacyjna, proszenie ludzi, żeby nie odwoływali rezerwacji, przychodzili, coś da - podkreśla.

Najemcy Górskiego Domu Turysty "Pod Biskupią Kopą" mówią, że w planach mają uruchomienie sklepu internetowego z gadżetami z Gór Opawskich.
Karol Harazim
Karol Harazim

Zobacz także

2024-09-28, godz. 13:15, Wiadomości z regionu "Pierwsza część posiedzenia rządu to odprawa sztabowa". Rada Ministrów o powodzi - Całościowe środki na usuwanie skutków powodzi to do tej pory 622 mln 800 tys. zł. Zasiłki otrzymało prawie 37 tysięcy rodzin - powiedział szef MSWiA Tomasz Siemoniak podczas nadzwyczajnego posiedzenia rządu. Z kolei szef resortu… » więcej 2024-09-28, godz. 10:30, Wiadomości z regionu Uczniowie z Głubczyc od początku powodzi pomagają poszkodowanym. "Nie trzeba ich zmuszać" Uczniowie z Zespołu Szkół Mechanicznych w Głubczycach od kilku dni pomagają w tamtejszych punktach dystrybucji darów. Sortują przywożone rzeczy, w tym jedzenie oraz ubrania, ale również pakują i zawożą je do powodzian. Młodzież… » więcej 2024-09-28, godz. 08:00, Wiadomości z regionu "Przez cały czas powodzi pacjenci byli bezpieczni". Nyskie hospicjum po wielkiej wodzie Nyskie hospicjum liczy straty i planuje remont. Tak jak spory obszar tej części miasta placówkę nie zalała woda z rzeki, ale wody gruntowe i kanalizacja. Przez okres powodzi pełniono tam dyżury i utrzymywano gotowość do ewakuacji… » więcej 2024-09-27, godz. 21:27, Wiadomości z regionu Będą analizy, dlaczego doszło do zalania Nysy. "Woda powinna była utrzymać się w korycie rzeki" - Będzie dokonana pełna analiza, dlaczego doszło do zalania Nysy, choć z dokumentacji, jaką posiadamy, wynika, że tam nie powinno do niczego dojść - zapowiedziała w piątek prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska. Dodała, że ekspertyz… » więcej 2024-09-27, godz. 19:00, Publicystyka w Radiu Opole Marek Leśniak o przyszłości szkół po powodzi oraz o wsparciu dla uczniów i nauczycieli Jakie kroki podejmowane są w celu odbudowy szkół najbardziej dotkniętych powodzią? Ilu uczniów może liczyć na wsparcie psychologiczne w nowym roku szkolnym? O tych wyzwaniach rozmawialiśmy z Markiem Leśniakiem, wicekuratorem oświaty… » więcej
33343536373839
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »