Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-25, 21:00 Autor: Jakub Biel

Trudna sytuacja powiatu nyskiego. Wielomilionowe straty w infrastrukturze

Śmieci popowodziowe w Nysie [fot. Sławomir Mielnik]
Śmieci popowodziowe w Nysie [fot. Sławomir Mielnik]
Śmieci popowodziowe w Nysie [fot. Sławomir Mielnik]
Śmieci popowodziowe w Nysie [fot. Sławomir Mielnik]
Śmieci popowodziowe w Nysie [fot. Sławomir Mielnik]
Śmieci popowodziowe w Nysie [fot. Sławomir Mielnik]
Starostwo Powiatowe w Nysie rozpoczęło wstępne szacowanie strat, które wyrządziła powódź. To nie tylko uszkodzone budynki i zalane mieszkania, ale także poważne szkody w lokalnych drogach. Pierwsze informacje uzyskiwane od osób sprawdzających stan infrastruktury drogowej mówią, że kwoty będą opiewać na wiele milionów.
- Rzeczywiście sytuacja w kwestii drogowej jest bardzo trudna – mówi Daniel Palimąka, starosta nyski. - My mamy w drogach, wstępnie szacując, straty na poziomie minimum 150 mln zł.  W drogach powiatowych, w ciągach dróg powiatowych mamy zniszczone siedem mostów. Niektóre popłynęły, a niektóre będziemy musieli rozebrać.

Wśród dróg, które uległy największemu uszkodzeniu są te w Bodzanowie, Przełęku, Rogoszowie, ale i mosty w Siestrzechowicach czy Białej Nyskiej.

Sporym problemem pozostaje wciąż brak dostępu do pitnej, bieżącej wody i prądu. Gminne i powiatowe służby pracują, aby dyskomfort mieszkańców trwał jak najkrócej.

- Zdajemy sobie sprawę, że media są niezwykle ważne dla chociażby takich prostych rzeczy jak sprzątanie czy gotowanie – mówi Daniel Palimąka, starosta nyski.

- Najgorsza sytuacja jest w Głuchołazach. Tam wiemy, że burmistrz wręcz apeluje o oszczędzanie wody,  bo nie wiadomo jak szybko zostanie przywrócona pełna dostawa wody. Z prądem jest o wiele lepiej. Nawet już w Bodzanowie wrócił prąd, w tej wiosce, która tak naprawdę została przeorana przez wodę. Jeszcze są miejsca w gminie Paczków, ale to już są wyjątki, gdzie tego prądu nie ma. 

Nie można jednak dokładnie określić, kiedy mieszkańcy wszystkich zalanych miejscowości będą mieli pełny dostęp do wszystkich mediów.
Daniel Palimąka
Daniel Palimąka

Zobacz także

2024-10-03, godz. 16:53, Wiadomości z regionu Rodzinny dom dziecka z Lewina Brzeskiego szuka tymczasowej siedziby. Ich budynek ucierpiał w powodzi Rodzinny dom dziecka z Lewina Brzeskiego szuka nowej, tymczasowej siedziby. Placówka prowadzona przez państwa Cimerman została ewakuowana do sąsiedniej miejscowości po tym, gdy zalała ją woda. » więcej 2024-10-03, godz. 12:00, Gospodarka Ruszył drugi nabór na dotacje z programu usuwania skutków powodzi Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu ogłosił drugi nabór wniosków do dotacje w ramach programu usuwania skutków powodzi. » więcej 2024-10-03, godz. 09:42, Wiadomości z regionu "To jest trochę takie smutne dla mnie". Wójt Branic gościem Radia Opole - Zła sytuacja naszej gminy w mediach się nie przebija, mówi się o innych miejscowościach, a mieszkańcy ucierpieli w powodzi bardziej niż w 1997 roku - przyznał w Porannej Rozmowie Radia Opole wójt Branic Sebastian Baca. » więcej 2024-10-03, godz. 07:30, Wiadomości z regionu "Scenariusz był gorszy niż w 1997 roku". Mieszkańcy wsi Branice-Zamek Branice-Zamek - to część miejscowości, która najbardziej ucierpiała w wyniku tegorocznej powodzi. Część z mieszkańców miała w swoich domach około 1,5 m wody. W zniszczonych gospodarstwach trwają aktualnie prace porządkowe, jednak… » więcej 2024-10-02, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Głuchołazy: niesprawny wodociąg komplikuje życie nie tylko w zalanych blokach Nie tylko bloki w zalanej części Głuchołaz mają problem z centralnym ogrzewaniem. Dotyczy to także budynków wielorodzinnych Międzyzakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej z wyżej położonej części miasta. » więcej
25262728293031
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »