Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-21, 15:25 Autor: Adam Wołek

Mieszkańcy gminy Lubrza sprzątają po powodzi. "Potrzebujemy osuszaczy"

Powóź w Lubrzy [fot. Adam Wołek]
Powóź w Lubrzy [fot. Adam Wołek]
Powóź w Lubrzy [fot. Adam Wołek]
Powóź w Lubrzy [fot. Adam Wołek]
Powódź w Lubrzy [fot. arch. prywatne]
Powódź w Lubrzy [fot. arch. prywatne]
Powódź w Lubrzy [fot. arch. prywatne]
Powódź w Lubrzy [fot. arch. prywatne]
Powódź w Lubrzy [fot. arch. prywatne]
Powódź w Lubrzy [fot. arch. prywatne]
Powóź w Lubrzy [fot. Adam Wołek]
Powóź w Lubrzy [fot. Adam Wołek]
Ponad 200 gospodarstw ucierpiało w powodzi w gminie Lubrza. Zalane są budynki i pomieszczenia gospodarcze, a także samochody.
Mieszkańcy ratowali co się dało, ale jak podkreślają, woda była większa niż w 1997 roku. Teraz sprzątają i szacują straty, a te są ogromne.

- Straciliśmy dosłownie wszystko, cały parter domu został zalany. Mieliśmy od 70 do 110 cm wody na parterze. Wszystko z dołu domu musimy wyrzucić - relacjonuje Joanna Wolf z Lubrzy.

- Straciliśmy dorobek naszego życia. Próbowaliśmy ratować zwierzęta. Kaczki jakoś pływały, ale kury się potopiły, podobnie jak króliki. W domu ściany zniszczone, podłogi też - dodaje pan Tomasz.

- Niedawno wyremontowaliśmy dom. Włożyliśmy mnóstwo pracy i pieniędzy, a teraz musimy zacząć wszystko od nowa - powiedziała Małgorzata Wacławik.

- Dostaliśmy dużo darów i z nich korzystamy w najlepszy ze sposobów - mówił wójt gminy Lubrza Damian Drabik. - Jesteśmy zaopatrywani z każdej możliwej strony. Mamy dostęp do artykułów pierwszej potrzeby. Mamy wodę, żywność, chemię czy łopaty. Teraz mieszkańcy potrzebują osuszaczy. Na te czekamy.

Po uprzątnięciu pozostałości po powodzi gmina przystąpi do szacowania strat.
Mieszkańcy Lubrzy
Damian Drabik

Zobacz także

2024-09-28, godz. 13:15, Wiadomości z regionu "Pierwsza część posiedzenia rządu to odprawa sztabowa". Rada Ministrów o powodzi - Całościowe środki na usuwanie skutków powodzi to do tej pory 622 mln 800 tys. zł. Zasiłki otrzymało prawie 37 tysięcy rodzin - powiedział szef MSWiA Tomasz Siemoniak podczas nadzwyczajnego posiedzenia rządu. Z kolei szef resortu… » więcej 2024-09-28, godz. 10:30, Wiadomości z regionu Uczniowie z Głubczyc od początku powodzi pomagają poszkodowanym. "Nie trzeba ich zmuszać" Uczniowie z Zespołu Szkół Mechanicznych w Głubczycach od kilku dni pomagają w tamtejszych punktach dystrybucji darów. Sortują przywożone rzeczy, w tym jedzenie oraz ubrania, ale również pakują i zawożą je do powodzian. Młodzież… » więcej 2024-09-28, godz. 08:00, Wiadomości z regionu "Przez cały czas powodzi pacjenci byli bezpieczni". Nyskie hospicjum po wielkiej wodzie Nyskie hospicjum liczy straty i planuje remont. Tak jak spory obszar tej części miasta placówkę nie zalała woda z rzeki, ale wody gruntowe i kanalizacja. Przez okres powodzi pełniono tam dyżury i utrzymywano gotowość do ewakuacji… » więcej 2024-09-27, godz. 21:27, Wiadomości z regionu Będą analizy, dlaczego doszło do zalania Nysy. "Woda powinna była utrzymać się w korycie rzeki" - Będzie dokonana pełna analiza, dlaczego doszło do zalania Nysy, choć z dokumentacji, jaką posiadamy, wynika, że tam nie powinno do niczego dojść - zapowiedziała w piątek prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska. Dodała, że ekspertyz… » więcej 2024-09-27, godz. 19:00, Publicystyka w Radiu Opole Marek Leśniak o przyszłości szkół po powodzi oraz o wsparciu dla uczniów i nauczycieli Jakie kroki podejmowane są w celu odbudowy szkół najbardziej dotkniętych powodzią? Ilu uczniów może liczyć na wsparcie psychologiczne w nowym roku szkolnym? O tych wyzwaniach rozmawialiśmy z Markiem Leśniakiem, wicekuratorem oświaty… » więcej
32333435363738
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »