Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-20, 18:25 Autor: Daniel Klimczak

W Głuchołazach wodociąg trzeba uzupełniać. Pomagają ościenne gminy

Na razie wodę do zasilania miejskiego wodociągu trzeba dowozić cysternami z innych gmin [fot. Daniel Klimczak]
Na razie wodę do zasilania miejskiego wodociągu trzeba dowozić cysternami z innych gmin [fot. Daniel Klimczak]
Kolejni mieszkańcy Głuchołaz odzyskują dostęp do bieżącej wody. Dziś (20.09) jej dostawy przywrócono między innymi dla mieszkańców Rynku i ulicy Kościuszki.
Dostęp do wody możliwy jest między innymi dzięki wsparciu innych gmin, które dostarczają ją do miasta. To konieczne, bo jak mówi burmistrz Paweł Szymkowicz, nadal nie można czerpać wody z ujęć w prawobrzeżnej części miasta.

- Zniszczenie głównego kolektora spowodowało, że musimy ją dostarczać do stacji uzdatniania w jakiś inny sposób. Od wczoraj cysterny, zarówno wojskowe, jak i straży pożarnej, dzięki spółkom wodociągowym z Prudnika, z Białej, z Grodkowa, z Prószkowa, za chwilę może i z innych samorządów, dostarczają około 1000 metrów sześciennych wody, żeby tę wodę wlać do zbiorników przy stacji uzdatniania.

Stamtąd woda trafia już do sieci. Gdy tylko woda z Białej Głuchołaskiej będzie spełniała normy, wodociągi będą ponownie wykorzystywać ją do napełniania sieci. Dopóki infrastruktura nie zostanie odbudowana, w funkcjonowaniu systemu nadal będą pomagać strażacy.

- Już się przygotowują do tego, że specjalnymi pompami, kilkoma wężami rozwiniętymi, będą transportować wodę do stacji uzdatniania. Stacja uzdatniania jest w bezpiecznym miejscu, jest przygotowana do produkcji wody, potrzebuje tylko tego surowca.

Dopóki nie uda się wrócić do korzystania z lokalnego ujęcia, władze Głuchołaz apelują o oszczędne korzystanie z z wody.
Paweł Szymkowicz
Paweł Szymkowicz

Zobacz także

2024-09-19, godz. 16:00, O Radiu Ważne informacje dotyczące leków Leków, które uległy zawilgoceniu, nie wolno zażywać. Nawet takich, które wylądowały w wodzie, a opakowania nie zostały otwarte. W takim przypadku powinny trafić od razu do utylizacji. O tym m.in. rozmawialiśmy z Markiem Tomkowem… » więcej 2024-09-19, godz. 15:34, Interwencja Radia Opole Dary dla powodzian od Radia Kielce dotarły do Głuchołaz Trzy busy z darami dotarły do zalanych Głuchołaz. Akcję zorganizowało Radio Kielce. W transporcie znalazły się dary przynoszone przez słuchaczy kieleckiej rozgłośni: żywność, chemia, środki czystości, woda, czyli to, co najbardziej… » więcej 2024-09-19, godz. 15:00, Wiadomości z regionu "Cała fala poszła na moje gospodarstwo". Kolejny dzień sprzątania w powiecie głubczyckim Kolejny dzień wielkiego sprzątania po przejściu wielkiej wody w powiecie głubczyckim. W Wiechowicach i Dzierżkowicach w gminie Branice najbardziej ucierpieli mieszkańcy, których domy są położone najbliżej przepraw mostowych z Republiką… » więcej 2024-09-19, godz. 14:58, Wiadomości z regionu W Opolu stały poziom Odry. "Cały czas monitorujemy sytuację" Stan Odry w Opolu utrzymuje się w tej chwili na stałym poziomie - informuje prezydent Arkadiusz Wiśniewski. » więcej 2024-09-19, godz. 14:54, Publicystyka w Radiu Opole Debata "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" (19.09) o pomocy pracownikom i przedsiębiorcom z terenów zalanych wodą Jak skutecznie pomóc pracownikom i przedsiębiorcom z terenów, które ucierpiały podczas powodzi? Czy wystarczy deklaracja pomocy finansowej czy też powinien to być znacznie szerszy plan, uwzględniający na przykład kwestie psychologiczne… » więcej
81828384858687
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »