Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-20, 18:25 Autor: Daniel Klimczak

W Głuchołazach wodociąg trzeba uzupełniać. Pomagają ościenne gminy

Na razie wodę do zasilania miejskiego wodociągu trzeba dowozić cysternami z innych gmin [fot. Daniel Klimczak]
Na razie wodę do zasilania miejskiego wodociągu trzeba dowozić cysternami z innych gmin [fot. Daniel Klimczak]
Kolejni mieszkańcy Głuchołaz odzyskują dostęp do bieżącej wody. Dziś (20.09) jej dostawy przywrócono między innymi dla mieszkańców Rynku i ulicy Kościuszki.
Dostęp do wody możliwy jest między innymi dzięki wsparciu innych gmin, które dostarczają ją do miasta. To konieczne, bo jak mówi burmistrz Paweł Szymkowicz, nadal nie można czerpać wody z ujęć w prawobrzeżnej części miasta.

- Zniszczenie głównego kolektora spowodowało, że musimy ją dostarczać do stacji uzdatniania w jakiś inny sposób. Od wczoraj cysterny, zarówno wojskowe, jak i straży pożarnej, dzięki spółkom wodociągowym z Prudnika, z Białej, z Grodkowa, z Prószkowa, za chwilę może i z innych samorządów, dostarczają około 1000 metrów sześciennych wody, żeby tę wodę wlać do zbiorników przy stacji uzdatniania.

Stamtąd woda trafia już do sieci. Gdy tylko woda z Białej Głuchołaskiej będzie spełniała normy, wodociągi będą ponownie wykorzystywać ją do napełniania sieci. Dopóki infrastruktura nie zostanie odbudowana, w funkcjonowaniu systemu nadal będą pomagać strażacy.

- Już się przygotowują do tego, że specjalnymi pompami, kilkoma wężami rozwiniętymi, będą transportować wodę do stacji uzdatniania. Stacja uzdatniania jest w bezpiecznym miejscu, jest przygotowana do produkcji wody, potrzebuje tylko tego surowca.

Dopóki nie uda się wrócić do korzystania z lokalnego ujęcia, władze Głuchołaz apelują o oszczędne korzystanie z z wody.
Paweł Szymkowicz
Paweł Szymkowicz

Zobacz także

2024-10-04, godz. 09:25, Wiadomości z regionu "Nie wolno się pakować w procedurę zamówień publicznych". Tadeusz Jarmuziewicz gościem Radia Opole - Tym razem pan prezydent się sprawił - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole senator Koalicji Obywatelskiej Tadeusz Jarmuziewicz pytany o procedowanie specustawy powodziowej. Wczoraj (03.10) ustawę przyjął Senat, także wczoraj… » więcej 2024-10-03, godz. 16:53, Wiadomości z regionu Rodzinny dom dziecka z Lewina Brzeskiego szuka tymczasowej siedziby. Ich budynek ucierpiał w powodzi Rodzinny dom dziecka z Lewina Brzeskiego szuka nowej, tymczasowej siedziby. Placówka prowadzona przez państwa Cimerman została ewakuowana do sąsiedniej miejscowości po tym, gdy zalała ją woda. » więcej 2024-10-03, godz. 12:00, Gospodarka Ruszył drugi nabór na dotacje z programu usuwania skutków powodzi Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu ogłosił drugi nabór wniosków do dotacje w ramach programu usuwania skutków powodzi. » więcej 2024-10-03, godz. 09:42, Wiadomości z regionu "To jest trochę takie smutne dla mnie". Wójt Branic gościem Radia Opole - Zła sytuacja naszej gminy w mediach się nie przebija, mówi się o innych miejscowościach, a mieszkańcy ucierpieli w powodzi bardziej niż w 1997 roku - przyznał w Porannej Rozmowie Radia Opole wójt Branic Sebastian Baca. » więcej 2024-10-03, godz. 07:30, Wiadomości z regionu "Scenariusz był gorszy niż w 1997 roku". Mieszkańcy wsi Branice-Zamek Branice-Zamek - to część miejscowości, która najbardziej ucierpiała w wyniku tegorocznej powodzi. Część z mieszkańców miała w swoich domach około 1,5 m wody. W zniszczonych gospodarstwach trwają aktualnie prace porządkowe, jednak… » więcej
35363738394041
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »