Fala powodziowa przechodząc przez różne miejsca niosła ze sobą także ścieki bytowe, dając obecność patogenów bakterii, wirusów i pierwotniaków groźnych dla zdrowia. - Dlatego obiekty i budynki, które miały kontakt z taką wodą należy traktować jako skażone, a przy ich sprzątaniu przestrzegać kilku ważnych zasad - apeluje Małgorzata Gudełajtis z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
- Najpierw musimy zacząć od tego, że wietrzymy wszystkie pomieszczenia przy otwartych oknach. Zabezpieczamy się w odzież ochroną, najlepiej pełny fartuch, gumowe rękawice, kalosze. Te prace porządkowe rozpoczynamy od usunięcia wszelkiego rodzaju sprzętu i wyposażenia, które na skutek powodzi, na skutek zalania zostało zniszczone. Usuwamy muł, szlam, wszelkie osady zarówno na posadzkach, jak i na ścianach - radzi rzeczniczka opolskiego sanepidu.
- Dopiero po dokładnym i wielokrotnym myciu, pomieszczenia należy jeszcze zdezynfekować - dodaje Małgorzata Gudełajtis. - Tutaj do dezynfekcji używamy takich środków, które są na bazie chloru. Może to być chloramina, może być podchloryn sodu. Należy chronić oczy, skórę, układ oddechowy, stosować okulary ochronne i rękawice. Należy też chronić też nasze drogi oddechowe.
Co ważne, takich chemikaliów nie wolno łączyć z innymi środkami chemicznymi. Pamiętajmy, aby nie palić podczas używania takich detergentów.