Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-21, 08:00 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Opolski sanepid radzi, jak bezpiecznie sprzątać po powodzi

Wielkie sprzątanie w powiecie głubczyckim - [fot: Grzegorz Frankowski]
Wielkie sprzątanie w powiecie głubczyckim - [fot: Grzegorz Frankowski]
Wielkie sprzątanie w powiecie głubczyckim - [fot: Grzegorz Frankowski]
Wielkie sprzątanie w powiecie głubczyckim - [fot: Grzegorz Frankowski]
Fala powodziowa przechodząc przez różne miejsca niosła ze sobą także ścieki bytowe, dając obecność patogenów bakterii, wirusów i pierwotniaków groźnych dla zdrowia. - Dlatego obiekty i budynki, które miały kontakt z taką wodą należy traktować jako skażone, a przy ich sprzątaniu przestrzegać kilku ważnych zasad - apeluje Małgorzata Gudełajtis z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
- Najpierw musimy zacząć od tego, że wietrzymy wszystkie pomieszczenia przy otwartych oknach. Zabezpieczamy się w odzież ochroną, najlepiej pełny fartuch, gumowe rękawice, kalosze. Te prace porządkowe rozpoczynamy od usunięcia wszelkiego rodzaju sprzętu i wyposażenia, które na skutek powodzi, na skutek zalania zostało zniszczone. Usuwamy muł, szlam, wszelkie osady zarówno na posadzkach, jak i na ścianach - radzi rzeczniczka opolskiego sanepidu.

- Dopiero po dokładnym i wielokrotnym myciu, pomieszczenia należy jeszcze zdezynfekować - dodaje Małgorzata Gudełajtis. - Tutaj do dezynfekcji używamy takich środków, które są na bazie chloru. Może to być chloramina, może być podchloryn sodu. Należy chronić oczy, skórę, układ oddechowy, stosować okulary ochronne i rękawice. Należy też chronić też nasze drogi oddechowe.

Co ważne, takich chemikaliów nie wolno łączyć z innymi środkami chemicznymi. Pamiętajmy, aby nie palić podczas używania takich detergentów.
Małgorzata Gudełajtis cz.1
Małgorzata Gudełajtis cz.2

Zobacz także

2024-09-23, godz. 13:49, Wiadomości z regionu Najnowsze dane sanepidu o jakości wody w regionie [23 września] Wciąż w części województwa jest problem z dostępem i jakością wody z kranów. Poniżej zestawienie przekazane do Radia Opole przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. Miejscowości nieujęte w przesłanej tabeli mają… » więcej 2024-09-23, godz. 13:30, Wiadomości z regionu Wolontariusze Caritasu kursują z darami dla powodzian Grunt to pomagać mądrze i pytać o potrzeby - mówili dziś (23.09) wolontariusze pracujący w magazynie Caritas Diecezji Opolskiej. » więcej 2024-09-23, godz. 13:27, Wiadomości z regionu Rozpoczęło się liczenie strat w powiecie brzeskim. Nie wszędzie jest to obecnie możliwe W powiecie brzeskim trwa szacowanie strat, które spowodowała powódź. Na razie nie wszędzie jest to jednak możliwe, bo w niektórych miejscach woda wciąż nie opadła. » więcej 2024-09-23, godz. 13:14, Wiadomości z regionu Żołnierze pracują nad odbudową zalanych miejscowości. Ruszyła operacja "Feniks" Rusza 'Feniks' - największa operacja w historii polskiego wojska. Jej zadaniem będzie odbudowa terenów dotkniętych kataklizmem i wsparcie mieszkańców. W województwie opolskim w operację 'Feniks' zaangażowani są m.in. żołnierze… » więcej 2024-09-23, godz. 12:30, Gospodarka "Przedsiębiorcy z zalanych terenów potrzebują pomocy. Prezes Opolskiej Izby Gospodarczej w Radiu Opole - Tworzymy od kilku dni mapę potrzeb opolskich przedsiębiorców dotkniętych powodzią - mówił dziś (23.09) w Porannej Rozmowie Radia Opole Bartosz Ryszka, prezes Opolskiej Izby Gospodarczej. Te pierwsze potrzeby były podobne jak u wszystkich… » więcej
60616263646566
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »