Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-21, 08:00 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Opolski sanepid radzi, jak bezpiecznie sprzątać po powodzi

Wielkie sprzątanie w powiecie głubczyckim - [fot: Grzegorz Frankowski]
Wielkie sprzątanie w powiecie głubczyckim - [fot: Grzegorz Frankowski]
Wielkie sprzątanie w powiecie głubczyckim - [fot: Grzegorz Frankowski]
Wielkie sprzątanie w powiecie głubczyckim - [fot: Grzegorz Frankowski]
Fala powodziowa przechodząc przez różne miejsca niosła ze sobą także ścieki bytowe, dając obecność patogenów bakterii, wirusów i pierwotniaków groźnych dla zdrowia. - Dlatego obiekty i budynki, które miały kontakt z taką wodą należy traktować jako skażone, a przy ich sprzątaniu przestrzegać kilku ważnych zasad - apeluje Małgorzata Gudełajtis z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
- Najpierw musimy zacząć od tego, że wietrzymy wszystkie pomieszczenia przy otwartych oknach. Zabezpieczamy się w odzież ochroną, najlepiej pełny fartuch, gumowe rękawice, kalosze. Te prace porządkowe rozpoczynamy od usunięcia wszelkiego rodzaju sprzętu i wyposażenia, które na skutek powodzi, na skutek zalania zostało zniszczone. Usuwamy muł, szlam, wszelkie osady zarówno na posadzkach, jak i na ścianach - radzi rzeczniczka opolskiego sanepidu.

- Dopiero po dokładnym i wielokrotnym myciu, pomieszczenia należy jeszcze zdezynfekować - dodaje Małgorzata Gudełajtis. - Tutaj do dezynfekcji używamy takich środków, które są na bazie chloru. Może to być chloramina, może być podchloryn sodu. Należy chronić oczy, skórę, układ oddechowy, stosować okulary ochronne i rękawice. Należy też chronić też nasze drogi oddechowe.

Co ważne, takich chemikaliów nie wolno łączyć z innymi środkami chemicznymi. Pamiętajmy, aby nie palić podczas używania takich detergentów.
Małgorzata Gudełajtis cz.1
Małgorzata Gudełajtis cz.2

Zobacz także

2024-10-29, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Dom kultury w Lewinie Brzeskim nadal pełni rolę schroniska. "Jesteśmy to winni ludziom za ich ciężką pracę" 'Wrócimy prędzej niż później do naszej statutowej działalności'. To zapowiedź Wojciecha Najdy, dyrektora Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Lewinie Brzeskim. » więcej 2024-10-29, godz. 10:35, Wiadomości z regionu Europoseł Andrzej Buła o angażowaniu środków unijnych w pomoc powodzianom - Moja wiedza samorządowa bardzo przydaje mi się w Brukseli - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole europoseł Andrzej Buła. Byłego marszałka naszego regionu pytaliśmy o zabiegi jakie trwają aktualnie w Parlamencie Europejskim, aby… » więcej 2024-10-29, godz. 09:46, Wiadomości z regionu We Wronowie walka z czasem. Powodzianie wykorzystują każdy dzień ładnej pogody 'Byle do wiosny' i 'jakoś musimy przetrwać'. Takie głosy słychać najczęściej od mieszkańców Wronowa w gminie Lewin Brzeski sześć tygodni po powodzi oraz niemal całkowitym odcięciu miejscowości od świata. » więcej 2024-10-28, godz. 14:48, Wiadomości z regionu Mieszkańcy Lewina Brzeskiego nadal potrzebują pomocy po powodzi. Działają punkty dystrybucji Woda, podstawowe produkty spożywcze, środki czystości, zaprawy czy cement. Długie kolejki mieszkańców poszkodowanych w powodzi ustawiają się nadal przed kilkoma punktami dystrybucji w Lewinie Brzeskim. » więcej 2024-10-28, godz. 08:58, Wiadomości z regionu Straty są ogromne. Nyscy pszczelarze stracili w czasie powodzi tysiąc uli Nyskie Stowarzyszenie Pszczelarzy im. ks. dr Jana Dzierżona liczy straty po powodzi. Jak mówi wiceprezes stowarzyszenia, wielka woda zalała blisko 1000 uli. Z pomocą trzeba poczekać do wiosny. » więcej
16171819202122
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »