Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-20, 12:11 Autor: Krzysztof Rapp

- Będą szczenienia i dodatkowe punkty pomocy medycznej - zapowiada wicewojewoda

Szpital tymczasowy w Nysie [fot. Jędrzej Łuczak]
Szpital tymczasowy w Nysie [fot. Jędrzej Łuczak]
- Mamy dla mieszkańców zabezpieczony program szczepień, żeby ochronić ich przez ewentualnymi zakażeniami - mówił dziś (20.09) w Porannej Rozmowie Radia Opole Piotr Pośpiech, wicewojewoda opolski.
Pytaliśmy o dostępność do służby zdrowia na zalanych terenach, bo są miejsca, gdzie ulicami płyną ścieki i rośnie ryzyko epidemiczne.
- Te nasze działania to nie tylko uruchomienie szpitala tymczasowego w Nysie, ale też uruchomienie 10 mobilnych punktów medycznych, które będą ustawiane przez wojsko w mniejszych miejscowościach po to, aby dostęp do lekarzy był zabezpieczony. Np. powiat nyski zabezpieczają szpitale sąsiednie, między innymi szpital MSW w Głuchołazach. Takich wyzwań jest cała masa. W powiecie nyskim jest około 80 osób dializowanych. Dzisiaj pani minister zdrowia mówiła o tym na porannej odprawie zapewniając, że te osoby będą miały zapewnioną tą usługę w innych ośrodkach. NFZ jest postawiony na równe nogi, aby refundację rozliczać płynnie w stosunku do zaistniałych okoliczności - mówi Piotr Pośpiech.

Pytany, czy szpital powiatowy w Nysie był przygotowany na ewentualne podtopienia, Piotr Pośpiech odpowiedział, że lecznica była zabezpieczona z jednej strony, a woda wdarła się z drugiej. Dodał jednak, że pacjenci tego szpitala znaleźli już pomoc w innych szpitalach w regionie.

Wicewojewoda podkreślił, że w szpitalu tym w pierwszej kolejności uruchomiono izbę przyjęć i triaż - czyli segregację pacjentów ze względu na zagrożenie zdrowia i życia.

Dodajmy, że dziś (20.09) ma tam ruszyć pediatria.
Piotr Pośpiech

Zobacz także

2024-09-19, godz. 16:00, O Radiu Ważne informacje dotyczące leków Leków, które uległy zawilgoceniu, nie wolno zażywać. Nawet takich, które wylądowały w wodzie, a opakowania nie zostały otwarte. W takim przypadku powinny trafić od razu do utylizacji. O tym m.in. rozmawialiśmy z Markiem Tomkowem… » więcej 2024-09-19, godz. 15:34, Interwencja Radia Opole Dary dla powodzian od Radia Kielce dotarły do Głuchołaz Trzy busy z darami dotarły do zalanych Głuchołaz. Akcję zorganizowało Radio Kielce. W transporcie znalazły się dary przynoszone przez słuchaczy kieleckiej rozgłośni: żywność, chemia, środki czystości, woda, czyli to, co najbardziej… » więcej 2024-09-19, godz. 15:00, Wiadomości z regionu "Cała fala poszła na moje gospodarstwo". Kolejny dzień sprzątania w powiecie głubczyckim Kolejny dzień wielkiego sprzątania po przejściu wielkiej wody w powiecie głubczyckim. W Wiechowicach i Dzierżkowicach w gminie Branice najbardziej ucierpieli mieszkańcy, których domy są położone najbliżej przepraw mostowych z Republiką… » więcej 2024-09-19, godz. 14:58, Wiadomości z regionu W Opolu stały poziom Odry. "Cały czas monitorujemy sytuację" Stan Odry w Opolu utrzymuje się w tej chwili na stałym poziomie - informuje prezydent Arkadiusz Wiśniewski. » więcej 2024-09-19, godz. 14:54, Publicystyka w Radiu Opole Debata "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" (19.09) o pomocy pracownikom i przedsiębiorcom z terenów zalanych wodą Jak skutecznie pomóc pracownikom i przedsiębiorcom z terenów, które ucierpiały podczas powodzi? Czy wystarczy deklaracja pomocy finansowej czy też powinien to być znacznie szerszy plan, uwzględniający na przykład kwestie psychologiczne… » więcej
81828384858687
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »