Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-19, 20:00 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń [oprac. MŚ]

Woda zalała jedyną w regionie komorę hiperbaryczną. Strat w sprzęcie nyskiego szpitala jest więcej

Szpital w Nysie zamknięty po przejściu powodzi, 17.09.24. [fot. Marcin Boczek]
Szpital w Nysie zamknięty po przejściu powodzi, 17.09.24. [fot. Marcin Boczek]
Trwa osuszanie Szpitala Powiatowego w Nysie. Jak zapowiada dyrektor placówki Artur Kamiński, powrót do normalnego funkcjonowania może potrwać około czterech tygodni.
Przypomnijmy, po powodzi, z którą walczyli mieszkańcy Nysy, w szpitalu nie działa SOR, diagnostyka laboratoryjna.

- Jeżeli chodzi o sprzątanie, to wygląda to bardzo dobrze, ponieważ mamy wiele służb ratowniczych, strażackich i wolontariuszy do pomocy - podkreśla Artur Kamiński.

- Tu udało się uprzątnąć, wypompować wodę z tych miejsc, gdzie ona jeszcze stoi. Myślę, że to kwestia 1-2 dni i całe zalane przyziemie w szpitalu wstępnie będzie uporządkowane, oczyszczone. Wtedy będziemy musieli przystąpić do osuszania tego przyziemi, to setki, tysiące metrów kwadratowych. W szpitalu pracuje tysiąc pracowników. Część lekarzy będzie wspierać działalność szpitala polowego. Chcemy utrzymać miejsca pracy. Ci pracownicy nie wykonują pracy administracyjnej, tylko biorą gumowce, rękawice i pomagają nam w porządkowaniu całego szpitala.

Placówka wskutek powodzi poniosła wysokie straty materialne w sprzęcie medycznym. Zalaniu uległy jedyna w regionie komora hiperbaryczna, 2 tomografy komputerowe i całe laboratorium diagnostyczne oraz rezonans magnetyczny. - Według bardzo wstępnych szacunków wartość tych strat to 50 mln złotych - dodaje Artur Kamiński.

Z uwagi na zalanie szpitala wszystkie zabiegi planowe zostały odwołane. Pacjenci mogą znaleźć najważniejsze informacje na stronie www.zoz.nysa.pl. A podstawową opiekę medyczną zapewnia obecnie szpital polowy przy Hali Nysa.
Artur Kamiński

Zobacz także

2024-09-23, godz. 13:14, Wiadomości z regionu Żołnierze pracują nad odbudową zalanych miejscowości. Ruszyła operacja "Feniks" Rusza 'Feniks' - największa operacja w historii polskiego wojska. Jej zadaniem będzie odbudowa terenów dotkniętych kataklizmem i wsparcie mieszkańców. W województwie opolskim w operację 'Feniks' zaangażowani są m.in. żołnierze… » więcej 2024-09-23, godz. 12:30, Gospodarka "Przedsiębiorcy z zalanych terenów potrzebują pomocy. Prezes Opolskiej Izby Gospodarczej w Radiu Opole - Tworzymy od kilku dni mapę potrzeb opolskich przedsiębiorców dotkniętych powodzią - mówił dziś (23.09) w Porannej Rozmowie Radia Opole Bartosz Ryszka, prezes Opolskiej Izby Gospodarczej. Te pierwsze potrzeby były podobne jak u wszystkich… » więcej 2024-09-23, godz. 12:24, Publicystyka w Radiu Opole Podsekretarz stanu Katarzyna Nowakowska o wsparciu dla powodzian Nie deklaracje, ale konkretne decyzje i dostępne środki pomocy dla pokrzywdzonych w powodzi ludzi były tematem rozmowy z podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Katarzyną Nowakowską. Są to nie tylko środki… » więcej 2024-09-23, godz. 12:09, Wiadomości z regionu Gmina Branice liczy straty po powodzi. Potrzeba wielu milionów złotych na odbudowę 75 zalanych domów, 100 kolejnych poszkodowanych w nieco mniejszym stopniu, zniszczone graniczne przeprawy mostowe z Republiką Czeską, uszkodzone wały przeciwpowodziowe, drogi i ścieżki rowerowe oraz budynki użyteczności publicznej… » więcej 2024-09-23, godz. 11:04, Wiadomości z regionu Lewin Brzeski sprząta po powodzi. "Potrzebujemy osuszaczy" Prace porządkowe i rozbiórkowe w wielu miejscach się dopiero rozpoczynają. Potrzebny jest sprzęt do sprzątania i osuszania. » więcej
52535455565758
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »