Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-19, 12:00 Autor: Bogusław Kalisz

Nocna walka o wały w Naroku. Wolontariusze ciepłymi posiłkami wspomagali ratowników [FILM]

Nocna walka o wały w Naroku
Nocna walka o wały w Naroku
Nocna walka o wały w Naroku
Nocna walka o wały w Naroku
Nocna walka o wały w Naroku
Nocna walka o wały w Naroku
Okoliczni mieszkańcy, strażacy, żołnierze i wolontariusze przez wiele godzin nocnych pracowało nad umocnieniem wałów w miejscowości Narok w powiecie opolskim. Przez kilkanaście godzin ramię w ramię układali worki z piaskiem. Jak mówili, to działania prewencyjne, ale mające na celu zabezpieczenie okolicznych gospodarstw, domostw i pól.
W nocy do zmęczonych pracą społeczników spontanicznie ruszyli wolontariusze, którzy przygotowali dla nich ciepłe napoje i bułki.

- Szykowaliśmy jedzenie dla wojska, dla strażaków, dla ludzi, którzy ratują wał w Naroku. Przyjechaliśmy ze "Szlachetną paczką". Serce się radują, jak widać, że wszyscy chcą pomóc - mówią Florian Jarząb i Klaudia Wróbel.

- Mieliśmy przecieki w kilku miejscach, stąd akcja zabezpieczania wałów folią i workami - wyjaśniał jeden z mieszkańców.

- Pomagają nam z każdej strony, mamy mnóstwo telefonów. Mamy miejsca, gdzie na podwórkach jest już woda. Na ul. Odrzańskiej wały Odry stykają się z zabudowaniami, z gospodarstwami. Ten wał jest na tyle zmęczony tą wodą, że w kilku miejscach przecieka - dodawał mł. bryg. Tomasz Pierzchała, oficer prasowy komendanta miejskiego PSP w Opolu.

AKTUALIZACJA g. 7:00

- Stwierdziliśmy kilka przecieków wałów na wysokości Naroka, Niewodnik i Żelaznej. Akcja trwała do 1:00 w nocy. Śmigłowce musiały w nocy wracać do bazy ze względu na trudne warunki pogodowe. Rano ponownie rozpoczynamy walkę - mówi wójt Dąbrowy Katarzyna Gołębiowska-Jarek.

- Woda, która napływa z Raciborza (zbiornika), trafia do nas, przez kilkanaście dni będzie stała. Nam brakuje 20 centymetrów do korony wału. Boimy się, bo mamy duże zwiotczenie i zgąbczenie u podstawy wałów - dodaje.

Wójt apeluje do mieszkańców: potrzebujemy ludzi z łopatami. - Mamy sto ton piasku, potrzebujemy kolejnych dostaw. Przydałby się też widłak siodłowy. Otrzymaliśmy od prezydenta Opola 500 worków - dodaje.

Wolontariusze
Tomasz Pierzchała
Katarzyna Gołębiowska-Jarek

Zobacz także

2024-09-21, godz. 10:15, Wiadomości z regionu Wronów wciąż odcięty od świata. Domy jeszcze stoją w wodzie Wieś Wronów w gminie Lewin Brzeski wciąż podtopiona. Wprawdzie woda ustępuje, ale dzieje się to bardzo wolno. » więcej 2024-09-21, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Opolski sanepid radzi, jak bezpiecznie sprzątać po powodzi Fala powodziowa przechodząc przez różne miejsca niosła ze sobą także ścieki bytowe, dając obecność patogenów bakterii, wirusów i pierwotniaków groźnych dla zdrowia. - Dlatego obiekty i budynki, które miały kontakt z taką wodą… » więcej 2024-09-20, godz. 21:09, Wiadomości z regionu Chodzi o jak najszybszą pomoc. Wiceministra spraw społecznych w Radiu Opole O zasiłkach powodziowym oraz celowym na antenie Radia Opole mówiła Katarzyna Nowakowska, wiceministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. » więcej 2024-09-20, godz. 21:00, Wiadomości z regionu Uczniowie z Głuchołaz wyjadą na "zielone szkoły". Przedszkola wznowią pracę w nowym tygodniu W przyszłym tygodniu wznowione zostaną zajęcia w części placówek oświatowych w gminie Głuchołazy. Najwcześniej do pracy wróci miejskie przedszkole nr 2. » więcej 2024-09-20, godz. 20:07, Publicystyka w Radiu Opole Starosta brzeski Jacek Monkiewicz o sytuacji w powiecie i wyzwaniach na przyszłość O to, gdzie w powiecie brzeskim utrzymuje się najtrudniejsza sytuacja powodziowa pytaliśmy brzeskiego starostę Jacka Monkiewicza. Pojawił się wątek strat materialnych oraz wniosków z powodzi. Nie zabrakło także kwestii związanych… » więcej
62636465666768
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »