Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-19, 12:00 Autor: Bogusław Kalisz

Nocna walka o wały w Naroku. Wolontariusze ciepłymi posiłkami wspomagali ratowników [FILM]

Nocna walka o wały w Naroku
Nocna walka o wały w Naroku
Nocna walka o wały w Naroku
Nocna walka o wały w Naroku
Nocna walka o wały w Naroku
Nocna walka o wały w Naroku
Okoliczni mieszkańcy, strażacy, żołnierze i wolontariusze przez wiele godzin nocnych pracowało nad umocnieniem wałów w miejscowości Narok w powiecie opolskim. Przez kilkanaście godzin ramię w ramię układali worki z piaskiem. Jak mówili, to działania prewencyjne, ale mające na celu zabezpieczenie okolicznych gospodarstw, domostw i pól.
W nocy do zmęczonych pracą społeczników spontanicznie ruszyli wolontariusze, którzy przygotowali dla nich ciepłe napoje i bułki.

- Szykowaliśmy jedzenie dla wojska, dla strażaków, dla ludzi, którzy ratują wał w Naroku. Przyjechaliśmy ze "Szlachetną paczką". Serce się radują, jak widać, że wszyscy chcą pomóc - mówią Florian Jarząb i Klaudia Wróbel.

- Mieliśmy przecieki w kilku miejscach, stąd akcja zabezpieczania wałów folią i workami - wyjaśniał jeden z mieszkańców.

- Pomagają nam z każdej strony, mamy mnóstwo telefonów. Mamy miejsca, gdzie na podwórkach jest już woda. Na ul. Odrzańskiej wały Odry stykają się z zabudowaniami, z gospodarstwami. Ten wał jest na tyle zmęczony tą wodą, że w kilku miejscach przecieka - dodawał mł. bryg. Tomasz Pierzchała, oficer prasowy komendanta miejskiego PSP w Opolu.

AKTUALIZACJA g. 7:00

- Stwierdziliśmy kilka przecieków wałów na wysokości Naroka, Niewodnik i Żelaznej. Akcja trwała do 1:00 w nocy. Śmigłowce musiały w nocy wracać do bazy ze względu na trudne warunki pogodowe. Rano ponownie rozpoczynamy walkę - mówi wójt Dąbrowy Katarzyna Gołębiowska-Jarek.

- Woda, która napływa z Raciborza (zbiornika), trafia do nas, przez kilkanaście dni będzie stała. Nam brakuje 20 centymetrów do korony wału. Boimy się, bo mamy duże zwiotczenie i zgąbczenie u podstawy wałów - dodaje.

Wójt apeluje do mieszkańców: potrzebujemy ludzi z łopatami. - Mamy sto ton piasku, potrzebujemy kolejnych dostaw. Przydałby się też widłak siodłowy. Otrzymaliśmy od prezydenta Opola 500 worków - dodaje.

Wolontariusze
Tomasz Pierzchała
Katarzyna Gołębiowska-Jarek

Zobacz także

2024-09-24, godz. 15:27, Wiadomości z regionu "Wody Polskie podjęły już próby". Od Głuchołaz po Nysę nie ma wałów chroniących przed rzeką Wody powodziowe rozmyły wały wzdłuż Białej Głuchołaskiej. Obecnie od Głuchołaz do Nysy nie ma żadnej ochrony przed wodą. Trwa szukanie rozwiązań na zminimalizowanie zagrożenia. To między innymi zmiana biegu rzeki. » więcej 2024-09-24, godz. 14:30, Wiadomości z regionu Radni sejmiku jednogłośnie za wsparciem poszkodowanych samorządów Nie mniej niż 10 mln złotych wsparcia z kasy województwa trafi do samorządów poszkodowanych w powodzi - taką deklarację w postaci rezolucji złożyli na sesji radni sejmiku. Temat powodzi wywołał dyskusję wśród radnych i szereg… » więcej 2024-09-24, godz. 13:42, Wiadomości z regionu Szkoły z województwa opolskiego wracają do prowadzenia zajęć Większość dzieci z województwa opolskiego może już pojawić się w szkołach i uczestniczyć w zajęciach. » więcej 2024-09-24, godz. 13:33, Wiadomości z regionu Ponad 300 milionów strat na drogach wojewódzkich. Są pierwsze wyliczenia 337 mln złotych - na tyle wstępnie oszacowano straty na drogach wojewódzkich po powodzi. » więcej 2024-09-24, godz. 12:46, Wiadomości z regionu Punkty pomocowe proszą o środki do dezynfekcji i ciężki sprzęt do sprzątania Potrzebne są kilofy, łomy, ciężki sprzęt do sprzątania zalanych domostw oraz środki do dezynfekcji i płyny grzybobójcze. Przy ul. Rejtana 5 w Opolu funkcjonuje jeden z 4 wojewódzkich punktów pomocowych koordynowanych przez Samorząd… » więcej
55565758596061
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »