Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-19, 12:00 Autor: Bogusław Kalisz

Nocna walka o wały w Naroku. Wolontariusze ciepłymi posiłkami wspomagali ratowników [FILM]

Nocna walka o wały w Naroku
Nocna walka o wały w Naroku
Nocna walka o wały w Naroku
Nocna walka o wały w Naroku
Nocna walka o wały w Naroku
Nocna walka o wały w Naroku
Okoliczni mieszkańcy, strażacy, żołnierze i wolontariusze przez wiele godzin nocnych pracowało nad umocnieniem wałów w miejscowości Narok w powiecie opolskim. Przez kilkanaście godzin ramię w ramię układali worki z piaskiem. Jak mówili, to działania prewencyjne, ale mające na celu zabezpieczenie okolicznych gospodarstw, domostw i pól.
W nocy do zmęczonych pracą społeczników spontanicznie ruszyli wolontariusze, którzy przygotowali dla nich ciepłe napoje i bułki.

- Szykowaliśmy jedzenie dla wojska, dla strażaków, dla ludzi, którzy ratują wał w Naroku. Przyjechaliśmy ze "Szlachetną paczką". Serce się radują, jak widać, że wszyscy chcą pomóc - mówią Florian Jarząb i Klaudia Wróbel.

- Mieliśmy przecieki w kilku miejscach, stąd akcja zabezpieczania wałów folią i workami - wyjaśniał jeden z mieszkańców.

- Pomagają nam z każdej strony, mamy mnóstwo telefonów. Mamy miejsca, gdzie na podwórkach jest już woda. Na ul. Odrzańskiej wały Odry stykają się z zabudowaniami, z gospodarstwami. Ten wał jest na tyle zmęczony tą wodą, że w kilku miejscach przecieka - dodawał mł. bryg. Tomasz Pierzchała, oficer prasowy komendanta miejskiego PSP w Opolu.

AKTUALIZACJA g. 7:00

- Stwierdziliśmy kilka przecieków wałów na wysokości Naroka, Niewodnik i Żelaznej. Akcja trwała do 1:00 w nocy. Śmigłowce musiały w nocy wracać do bazy ze względu na trudne warunki pogodowe. Rano ponownie rozpoczynamy walkę - mówi wójt Dąbrowy Katarzyna Gołębiowska-Jarek.

- Woda, która napływa z Raciborza (zbiornika), trafia do nas, przez kilkanaście dni będzie stała. Nam brakuje 20 centymetrów do korony wału. Boimy się, bo mamy duże zwiotczenie i zgąbczenie u podstawy wałów - dodaje.

Wójt apeluje do mieszkańców: potrzebujemy ludzi z łopatami. - Mamy sto ton piasku, potrzebujemy kolejnych dostaw. Przydałby się też widłak siodłowy. Otrzymaliśmy od prezydenta Opola 500 worków - dodaje.

Wolontariusze
Tomasz Pierzchała
Katarzyna Gołębiowska-Jarek

Zobacz także

2024-10-28, godz. 08:58, Wiadomości z regionu Straty są ogromne. Nyscy pszczelarze stracili w czasie powodzi tysiąc uli Nyskie Stowarzyszenie Pszczelarzy im. ks. dr Jana Dzierżona liczy straty po powodzi. Jak mówi wiceprezes stowarzyszenia, wielka woda zalała blisko 1000 uli. Z pomocą trzeba poczekać do wiosny. » więcej 2024-10-27, godz. 10:15, Wiadomości z regionu "Zaczynamy kłaść asfalt". W Bodzanowie trwa przywracanie infrastruktury drogowej Bodzanów koło Głuchołaz zaczyna wracać do normalności po wrześniowej powodzi. Przywracana jest infrastruktura drogowa i rzeczna. Wody Polskie razem z żołnierzami pracują nad uregulowaniem płynącego przez wieś cieku. Jak zaznacza… » więcej 2024-10-25, godz. 13:54, Wiadomości z regionu "Odbudowa infrastruktury mostowej jest dla nas priorytetem". Minister Kierwiński w powiecie głubczyckim Marcin Kierwiński wizytował tereny popowodziowe w powiecie głubczyckim. Pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi skontrolował między innymi uszkodzony budynek domu dziecka w Krasnym Polu i zniszczoną przeprawę mostową w Bobolus… » więcej 2024-10-24, godz. 20:05, Wiadomości z regionu Most tymczasowy w Głuchołazach sprawdzony i gotowy do użytku. W piątek pojadą nim samochody Próby obciążeniowe przeprowadzone, tymczasowa przeprawa w Głuchołazach, zbudowana przez wojsko, gotowa do użytku. » więcej 2024-10-24, godz. 17:01, Wiadomości z regionu Mieszkańcy Nysy z popowodziowymi petycjami. "Chcemy być bezpieczni" Przez kilka następnych dni mieszkańcy Nysy mogą składać podpisy pod petycją dotyczącą m.in. konieczności budowy kanału ulgi. » więcej
17181920212223
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »