Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-18, 19:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Powódź w Głuchołazach. Trwa sprzątanie w placówkach oświatowych

Usuwanie szlamu naniesionego przez wodę do piwnic SP 1 w Głuchołazach [fot. Jan Poniatyszyn]
Usuwanie szlamu naniesionego przez wodę do piwnic SP 1 w Głuchołazach [fot. Jan Poniatyszyn]
SP 1 w Głuchołazach. Książki zniszczone przez powódź [fot. Jan Poniatyszyn]
SP 1 w Głuchołazach. Książki zniszczone przez powódź [fot. Jan Poniatyszyn]
SP 1 w Głuchołazach [fot. Jan Poniatyszyn]
SP 1 w Głuchołazach [fot. Jan Poniatyszyn]
Zalana szatnia uczniowska SP 1 w Głuchołazach [fot. Jan Poniatyszyn]
Zalana szatnia uczniowska SP 1 w Głuchołazach [fot. Jan Poniatyszyn]
W całej gminie Głuchołazy nadal nie funkcjonują szkoły podstawowe, przedszkola i żłobek. Przymusową pauzę spowodowała powódź. Część tych placówek zostało zalanych i trwają w nich mozolne prace porządkowe.
- Z jadalni, szatni uczniowskiej i kotłowni usuwamy to, co naniosła woda - mówi Piotr Kędroń, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Głuchołazach.

– Woda z bardzo dużym pędem powybijała nam okna, wrzuciła dużo zanieczyszczeń. To staramy się usunąć i próbujemy dezynfekować. Warunki są trudne, bo nie ma wody, co jest największym problemem, aby to spłukać. Wiele rzeczy, zapasów szkolnych, wszystkie nowe meble są do wyrzucenia. Brakuje jeszcze trochę środków do dezynfekcji. Szukamy wszędzie pieniędzy na uruchomienie kotłowni, żeby zacząć to osuszać. Potrzebną są też osuszacze powietrza. W Głuchołazach to nasza szkoła ucierpiała najbardziej. Na wioskach sytuacja jest tragiczna, bo tam nawet nie ma drogi dojścia do placówek.

W gminie Głuchołazy zajęcia w szkołach, przedszkolach i żłobku zawieszone są do piątku (20.09). Najprawdopodobniej przerwa ta zostanie wydłużona, gdyż obiekty oświatowe nadal będą mocna zawilgocone.
Piotr Kędroń

Zobacz także

2024-09-13, godz. 12:41, Interwencja Radia Opole "Przygotowujemy się do tej fali". Czarnowąsy z obawą patrzą na prognozowane opady [INTERWENCJA] Mieszkańcy Czarnowąs - dzielnicy Opola nad Małą Panwią - obawiają się, że przez intensywne opady deszczu ich miejscowość kolejny raz zostanie zalana. Skutki powodzi odczuli w 1997 i 2010 roku. Tym tematem zajęliśmy się dziś… » więcej 2024-09-13, godz. 12:16, Wiadomości z regionu Żołnierze WOT z opolskich batalionów są w gotowości do działania na wypadek powodzi i podtopień Blisko 2,5 tysiąca żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest w gotowości w związku z ryzykiem powodzi w województwach opolskim i śląskim. Mundurowi cały czas monitorują sytuację na rzekach i zbiornikach wodnych… » więcej 2024-09-13, godz. 10:29, Wiadomości z regionu Działania prewencyjne opolskich strażaków w związku z opadami deszczu Układali worki z piaskiem i rękawy przeciwpowodziowe. Strażacy z województwa opolskiego przeprowadzili już 14 działań prewencyjnych w związku z intensywnymi opadami deszczu w regionie. » więcej 2024-09-13, godz. 10:10, Poranna rozmowa Radia Opole "Wystąpią liczne podtopienia, ale nie wiemy na jaką skalę". Stanisław Potoniec o zagrożeniu powodziowym - Spodziewamy się wzrostów stanów rzek w powiecie nyskim, prudnickim i głubczyckim. Trudno powiedzieć, czy będzie lepiej niż w 1997 roku. Na pewno wystąpią liczne podtopienia, ale nie wiemy na jaką skalę - mówił w Porannej Rozmowie… » więcej 2024-09-13, godz. 10:00, Wiadomości z regionu Przede wszystkim spokój. Strażacy radzą, jak zachować się w sytuacji kryzysowej Słuchanie komunikatów o zagrożeniu w radiu i TV, ewakuacja dzieci i osób starszych w bezpieczne miejsce, ustalenie dróg ewakuacji, naładowanie telefonu komórkowego oraz między innymi zabezpieczenie domu np. workami z piaskiem - to… » więcej
124125126127128129130
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »