Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-18, 19:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Powódź w Głuchołazach. Trwa sprzątanie w placówkach oświatowych

Usuwanie szlamu naniesionego przez wodę do piwnic SP 1 w Głuchołazach [fot. Jan Poniatyszyn]
Usuwanie szlamu naniesionego przez wodę do piwnic SP 1 w Głuchołazach [fot. Jan Poniatyszyn]
SP 1 w Głuchołazach. Książki zniszczone przez powódź [fot. Jan Poniatyszyn]
SP 1 w Głuchołazach. Książki zniszczone przez powódź [fot. Jan Poniatyszyn]
SP 1 w Głuchołazach [fot. Jan Poniatyszyn]
SP 1 w Głuchołazach [fot. Jan Poniatyszyn]
Zalana szatnia uczniowska SP 1 w Głuchołazach [fot. Jan Poniatyszyn]
Zalana szatnia uczniowska SP 1 w Głuchołazach [fot. Jan Poniatyszyn]
W całej gminie Głuchołazy nadal nie funkcjonują szkoły podstawowe, przedszkola i żłobek. Przymusową pauzę spowodowała powódź. Część tych placówek zostało zalanych i trwają w nich mozolne prace porządkowe.
- Z jadalni, szatni uczniowskiej i kotłowni usuwamy to, co naniosła woda - mówi Piotr Kędroń, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Głuchołazach.

– Woda z bardzo dużym pędem powybijała nam okna, wrzuciła dużo zanieczyszczeń. To staramy się usunąć i próbujemy dezynfekować. Warunki są trudne, bo nie ma wody, co jest największym problemem, aby to spłukać. Wiele rzeczy, zapasów szkolnych, wszystkie nowe meble są do wyrzucenia. Brakuje jeszcze trochę środków do dezynfekcji. Szukamy wszędzie pieniędzy na uruchomienie kotłowni, żeby zacząć to osuszać. Potrzebną są też osuszacze powietrza. W Głuchołazach to nasza szkoła ucierpiała najbardziej. Na wioskach sytuacja jest tragiczna, bo tam nawet nie ma drogi dojścia do placówek.

W gminie Głuchołazy zajęcia w szkołach, przedszkolach i żłobku zawieszone są do piątku (20.09). Najprawdopodobniej przerwa ta zostanie wydłużona, gdyż obiekty oświatowe nadal będą mocna zawilgocone.
Piotr Kędroń

Zobacz także

2024-09-17, godz. 10:10, Poranna rozmowa Radia Opole Stanisław Potoniec: "Został wprowadzony tryb nakazowy, czyli ewakuacja nie jest dobrowolna" Rząd wprowadził stan klęski żywiołowej na terenach dotkniętych powodzią. Rozporządzenie obejmuje część obszarów województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Stan klęski ma obowiązywać przez 30 dni. W województwie… » więcej 2024-09-17, godz. 09:45, Wiadomości z regionu Opolskie: stan klęski żywiołowej rozszerzony o kolejne powiaty Stan klęski żywiołowej na Opolszczyźnie został rozszerzony o kolejne powiaty: opolski, krapkowicki, kędzierzyńsko-kozielski i brzeski. Początkowo obejmował powiaty: głubczycki, nyski i prudnicki oraz gminę Strzeleczki w powiecie… » więcej 2024-09-17, godz. 09:30, Wiadomości z regionu Ewakuacja w Brzegu. Trwa walka o oczyszczalnię ścieków Ogłaszamy ewakuację mieszkańców obszaru zagrożonego zalaniem - informują władze miasta. Zakończyło się popołudniowe posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Burmistrzowie przyjęli sprawozdanie od pracowników biur, straży… » więcej 2024-09-17, godz. 09:30, Wiadomości z regionu Ewakuacja mieszkańców Lewina Brzeskiego. Wylała Nysa Kłodzka Burmistrz Lewina Brzeskiego informuje, że w związku z przelewaniem się wody na wałach przeciwpowodziowych w miejscowości Lewin Brzeski na wysokości Orlika, uprasza się do samoewakuacji mieszkańców z ulic al. Wojska Polskiego, Mickiewicza… » więcej 2024-09-17, godz. 09:30, Wiadomości z regionu Ewakuacja pacjentów paczkowskiego ZOL-u. Brakuje personelu 35 pacjentów Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Paczkowie będzie ewakuowanych do innych placówek. Jak przekazał Radiu Opole Artur Kamiński, dyrektor Szpitala Powiatowego w Nysie, w paczkowskim ZOL-u znajduje się łącznie 80 pacjentów… » więcej
104105106107108109110
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »