Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-16, 20:22 Autor: Grzegorz Frankowski

"Spełni swoje zadanie". Zbiornik Racibórz Dolny ma jeszcze duże rezerwy

Zbiornik Racibórz - [fot: Grzegorz Frankowski]
Zbiornik Racibórz - [fot: Grzegorz Frankowski]
Zbiornik Racibórz - [fot: Grzegorz Frankowski]
Zbiornik Racibórz - [fot: Grzegorz Frankowski]
Zbiornik Racibórz - [fot: Grzegorz Frankowski]
Zbiornik Racibórz - [fot: Grzegorz Frankowski]
Zbiornik Racibórz - [fot: Grzegorz Frankowski]
Zbiornik Racibórz - [fot: Grzegorz Frankowski]
Uruchomiony wczoraj (15.09) rano zbiornik Racibórz Dolny pracuje na pełnych obrotach. Kompleks przeciwpowodziowy piętrzy wezbraną wodę z Odry. Zbiornik napełniony jest już w ponad 50 procentach. Jutro (17.09) ma osiągnąć około 135 mln m3 na 185 mln ogólnej pojemności.
Zbiornik Racibórz pracuje pełna parą. Wszystkie urządzenia są włączone. Można powiedzieć, że ta olbrzymia konstrukcja, za bardzo duże pieniądze, w tym momencie przechodzi nawet nie próbę generalną, tylko po raz pierwszy tak naprawdę sprawdza się w rzeczywistości. Tutaj jest trochę przechodniów, jest trochę mieszkańców Raciborza, ale także z dalszej części województwa śląskiego, którzy z niepokojem patrzą, co tutaj się dzieje. Wody jest coraz więcej. Tak na oko laika, na moje oko, jakieś niespełna pięćdziesiąt procent wypełniony jest w tym momencie zbiornik w Raciborzu. Według Wód Polskich jutro (17.09) do południa stan zbiornika ma być wypełniony mniej więcej w 2/3. Tutaj naprawdę jest jeszcze sporo miejsca. Myślę, że ten zbiornik spokojnie spełni swoją dotychczasową rolę, rolę do czego jest przeznaczony - relacjonuje reporter Radia Opole Grzegorz Frankowski.

Mieszkańcy Raciborza, ale także osoby z województwa opolskiego, które spacerowały po koronie zbiornika liczą, że konstrukcja ochroni ich miasta i miejscowości od zalania.

- Nie grozi nam zalanie, tak jak w 97 roku. Miejmy nadzieję, że ten zbiornik spełni swoje zadanie. Po to był wybudowany i myślę, że osiągnie swój cel. - Chciałem to zobaczyć na własne oczy, jak to wygląda. Czy faktycznie jest jeszcze jakiś margines? Wydaje mi się, że tak. - Widzę, są otwarte klapy, także ten przyrost nie będzie już taki gwałtowny. Jeśli to ma być jakiś głos otuchy dla mieszkańców Raciborza, Opola, Wrocławia, to myślę, że chyba powinni być spokojni. Jesteśmy z Raciborza. Wiemy, jak było kiedyś i cieszymy się, że jest tak, jak jest.
Grzegorz Frankowski
Mieszkańcy Raciborza i wojeówdztwa opolskiego

Zobacz także

2024-09-20, godz. 17:15, Gospodarka Hektary upraw pod wodą. Rolnicy liczą straty po powodzi Wśród poszkodowanych przez powódź na terenie Opolszczyzny są także rolnicy. Państwu Lachnik z Niewodnik w powiecie opolskim, gdzie przez wiele godzin walczono o uszczelnianie wałów, udało się ocalić dom, niestety zalane zostały… » więcej 2024-09-20, godz. 16:42, Wiadomości z regionu Jest zainteresowanie szczepieniami przeciw tężcowi 4,5 tysiąca dawek szczepionek przeciwko tężcowi przekazał do powiatów wojewódzki sanepid. Mieszkańcy gminy Lewin Brzeski szczepili się w Łosiowie. » więcej 2024-09-20, godz. 16:15, Wiadomości z regionu Prezydent Andrzej Duda przyjechał do zniszczonych przez powódź Głuchołaz Prezydent Andrzej Duda odwiedza dziś tereny, które nawiedziła powódź. Do południa był w Lądku-Zdroju na Dolnym Śląsku. Teraz jest już w Głuchołazach na Opolszczyźnie. » więcej 2024-09-20, godz. 16:05, Wiadomości z regionu Wniosków o zasiłek powodziowy przybywa. Punkty przyjmowania działają w urzędach Ośrodek Pomocy Społecznej i Urząd Miejski w Nysie przyjmują wnioski o udzielenie zasiłku po powodzi. Wnioskujących jest wielu, to setki osób każdego dnia. W centrum Nysy szkody obejmują głównie zalane piwnice i garaże. » więcej 2024-09-20, godz. 16:00, Wiadomości z regionu "Człowiek nie prorok, nie przewidzi". W Białej Nyskiej woda jeszcze stoi Takiej wody nie pamiętamy - mówią zgodnie mieszkańcy Białej Nyskiej o powodzi, która spustoszyła miejscowość. » więcej
74757677787980
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »