Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-16, 20:22 Autor: Grzegorz Frankowski

"Spełni swoje zadanie". Zbiornik Racibórz Dolny ma jeszcze duże rezerwy

Zbiornik Racibórz - [fot: Grzegorz Frankowski]
Zbiornik Racibórz - [fot: Grzegorz Frankowski]
Zbiornik Racibórz - [fot: Grzegorz Frankowski]
Zbiornik Racibórz - [fot: Grzegorz Frankowski]
Zbiornik Racibórz - [fot: Grzegorz Frankowski]
Zbiornik Racibórz - [fot: Grzegorz Frankowski]
Zbiornik Racibórz - [fot: Grzegorz Frankowski]
Zbiornik Racibórz - [fot: Grzegorz Frankowski]
Uruchomiony wczoraj (15.09) rano zbiornik Racibórz Dolny pracuje na pełnych obrotach. Kompleks przeciwpowodziowy piętrzy wezbraną wodę z Odry. Zbiornik napełniony jest już w ponad 50 procentach. Jutro (17.09) ma osiągnąć około 135 mln m3 na 185 mln ogólnej pojemności.
Zbiornik Racibórz pracuje pełna parą. Wszystkie urządzenia są włączone. Można powiedzieć, że ta olbrzymia konstrukcja, za bardzo duże pieniądze, w tym momencie przechodzi nawet nie próbę generalną, tylko po raz pierwszy tak naprawdę sprawdza się w rzeczywistości. Tutaj jest trochę przechodniów, jest trochę mieszkańców Raciborza, ale także z dalszej części województwa śląskiego, którzy z niepokojem patrzą, co tutaj się dzieje. Wody jest coraz więcej. Tak na oko laika, na moje oko, jakieś niespełna pięćdziesiąt procent wypełniony jest w tym momencie zbiornik w Raciborzu. Według Wód Polskich jutro (17.09) do południa stan zbiornika ma być wypełniony mniej więcej w 2/3. Tutaj naprawdę jest jeszcze sporo miejsca. Myślę, że ten zbiornik spokojnie spełni swoją dotychczasową rolę, rolę do czego jest przeznaczony - relacjonuje reporter Radia Opole Grzegorz Frankowski.

Mieszkańcy Raciborza, ale także osoby z województwa opolskiego, które spacerowały po koronie zbiornika liczą, że konstrukcja ochroni ich miasta i miejscowości od zalania.

- Nie grozi nam zalanie, tak jak w 97 roku. Miejmy nadzieję, że ten zbiornik spełni swoje zadanie. Po to był wybudowany i myślę, że osiągnie swój cel. - Chciałem to zobaczyć na własne oczy, jak to wygląda. Czy faktycznie jest jeszcze jakiś margines? Wydaje mi się, że tak. - Widzę, są otwarte klapy, także ten przyrost nie będzie już taki gwałtowny. Jeśli to ma być jakiś głos otuchy dla mieszkańców Raciborza, Opola, Wrocławia, to myślę, że chyba powinni być spokojni. Jesteśmy z Raciborza. Wiemy, jak było kiedyś i cieszymy się, że jest tak, jak jest.
Grzegorz Frankowski
Mieszkańcy Raciborza i wojeówdztwa opolskiego

Zobacz także

2024-10-17, godz. 14:50, Wiadomości z regionu Kontenery mieszkalne dotarły do Wronowa. "Wyobrażaliśmy sobie je nieco inaczej" Pierwsze kontenery mieszkalne dotarły do najbardziej poszkodowanych przez powódź mieszkańców wsi Wronów w gminie Lewin Brzeski. » więcej 2024-10-17, godz. 14:44, Wiadomości z regionu Można już wejść na cmentarz w Lewinie Brzeskim. Udało się pozbyć wody Można już wejść na cmentarz komunalny w Lewinie Brzeskim. Od powodzi obowiązywał bezwzględny zakaz wstępu z racji zalania tego terenu. » więcej 2024-10-17, godz. 10:51, Wiadomości z regionu Głuchołazy: po powodzi może zmienić się lokalizacja stadionu miejskiego i kortów Jest szansa na zupełnie nową lokalizację zniszczonych przez powódź obiektów sportowych w gminie Głuchołazy. O takiej możliwości mówi Piotr Borys, wiceminister sportu i turystyki. » więcej 2024-10-17, godz. 09:00, Wiadomości z regionu Lewin Brzeski: główny budynek domu kultury uratowany, gorzej z garażami i świetlicami Miejsko-Gminny Dom Kultury w Lewinie Brzeskim szacuje straty po powodzi. Główny budynek jest zlokalizowany w najwyższej części miasta, więc udało się go ochronić, ale w piwnicy woda sięgała metra. Jeszcze przed powodzią udało… » więcej 2024-10-16, godz. 15:29, Wiadomości z regionu Zakaz wstępu do części lasów pod Brzegiem. Gleba jest nasiąknięta, przez co drzewa mogą się przewracać Część podbrzeskich lasów pozostaje zamknięta dla odwiedzających. Zakaz wstępu ma związek ze szkodami spowodowanymi przez wodę. » więcej
21222324252627
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »