Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-16, 20:22 Autor: Grzegorz Frankowski

"Spełni swoje zadanie". Zbiornik Racibórz Dolny ma jeszcze duże rezerwy

Zbiornik Racibórz - [fot: Grzegorz Frankowski]
Zbiornik Racibórz - [fot: Grzegorz Frankowski]
Zbiornik Racibórz - [fot: Grzegorz Frankowski]
Zbiornik Racibórz - [fot: Grzegorz Frankowski]
Zbiornik Racibórz - [fot: Grzegorz Frankowski]
Zbiornik Racibórz - [fot: Grzegorz Frankowski]
Zbiornik Racibórz - [fot: Grzegorz Frankowski]
Zbiornik Racibórz - [fot: Grzegorz Frankowski]
Uruchomiony wczoraj (15.09) rano zbiornik Racibórz Dolny pracuje na pełnych obrotach. Kompleks przeciwpowodziowy piętrzy wezbraną wodę z Odry. Zbiornik napełniony jest już w ponad 50 procentach. Jutro (17.09) ma osiągnąć około 135 mln m3 na 185 mln ogólnej pojemności.
Zbiornik Racibórz pracuje pełna parą. Wszystkie urządzenia są włączone. Można powiedzieć, że ta olbrzymia konstrukcja, za bardzo duże pieniądze, w tym momencie przechodzi nawet nie próbę generalną, tylko po raz pierwszy tak naprawdę sprawdza się w rzeczywistości. Tutaj jest trochę przechodniów, jest trochę mieszkańców Raciborza, ale także z dalszej części województwa śląskiego, którzy z niepokojem patrzą, co tutaj się dzieje. Wody jest coraz więcej. Tak na oko laika, na moje oko, jakieś niespełna pięćdziesiąt procent wypełniony jest w tym momencie zbiornik w Raciborzu. Według Wód Polskich jutro (17.09) do południa stan zbiornika ma być wypełniony mniej więcej w 2/3. Tutaj naprawdę jest jeszcze sporo miejsca. Myślę, że ten zbiornik spokojnie spełni swoją dotychczasową rolę, rolę do czego jest przeznaczony - relacjonuje reporter Radia Opole Grzegorz Frankowski.

Mieszkańcy Raciborza, ale także osoby z województwa opolskiego, które spacerowały po koronie zbiornika liczą, że konstrukcja ochroni ich miasta i miejscowości od zalania.

- Nie grozi nam zalanie, tak jak w 97 roku. Miejmy nadzieję, że ten zbiornik spełni swoje zadanie. Po to był wybudowany i myślę, że osiągnie swój cel. - Chciałem to zobaczyć na własne oczy, jak to wygląda. Czy faktycznie jest jeszcze jakiś margines? Wydaje mi się, że tak. - Widzę, są otwarte klapy, także ten przyrost nie będzie już taki gwałtowny. Jeśli to ma być jakiś głos otuchy dla mieszkańców Raciborza, Opola, Wrocławia, to myślę, że chyba powinni być spokojni. Jesteśmy z Raciborza. Wiemy, jak było kiedyś i cieszymy się, że jest tak, jak jest.
Grzegorz Frankowski
Mieszkańcy Raciborza i wojeówdztwa opolskiego

Zobacz także

2024-11-16, godz. 10:00, Wiadomości z regionu Fundacja PKP wsparła wyjazd uczniów ze Skorogoszczy do Karpacza Dzieci z terenów powodziowych ze Skorogoszczy wyjechały na wypoczynek do Karpacza. Wyjazd był możliwy dzięki współpracy prywatnego biura podróży oraz Fundacji Grupy PKP. W wycieczce uczestniczy blisko 100 uczniów Publicznej Szkoły… » więcej 2024-11-15, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Wypłaty zasiłków dla powodzian. "Nie wszędzie są postępy" - Mamy w swojej dyspozycji ponad 250 milionów złotych na walkę ze skutkami powodzi - mówiła podczas konferencji wojewoda opolski Monika Jurek. » więcej 2024-11-15, godz. 18:05, Wiadomości z regionu "Potrzebujemy jeszcze wielu inwestycji". Cukry Nyskie dwa miesiące po powodzi Straty firmy to ponad 5 mln 300 złotych. Zakład uruchomił już znaczną część urządzeń i wznowił produkcję. Czeka na pieniądze od ubezpieczyciela. » więcej 2024-11-14, godz. 15:35, Wiadomości z regionu 3 tys. podpisów pod pozwem zbiorowym przeciwko Wodom Polskim Na terenie gmin Lewin Brzeski i Nysa zebrano blisko trzy tysiące podpisów pod pozwem zbiorowym przeciwko Wodom Polskim - informuje Piotr Czuczman, jeden z organizatorów akcji. Zdaniem inicjatorów, to Wody Polskie odpowiadają za skalę… » więcej 2024-11-14, godz. 13:30, Wiadomości z regionu Punkty pomocy dla powodzian w każdej poszkodowanej gminie Powstała lista punktów pomocowych dla powodzian z gmin dotkniętych wielką wodą we wrześniu. » więcej
10111213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »