Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-17, 07:00 Autor: Jakub Biel

Urząd wojewódzki chce objąć stanem klęski żywiołowej siedem powiatów

Opolski Urząd Wojewódzki [fot. Adam Dubiński]
Opolski Urząd Wojewódzki [fot. Adam Dubiński]
Do 7 powiatów województwa opolskiego prawdopodobnie zostanie rozszerzony stan klęski żywiołowej. Taką rekomendację do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wysłał Opolski Urząd Wojewódzki. Po zebraniu wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego wskazano, że oprócz powiatów głubczyckiego, prudnickiego i nyskiego, powinny zostać objęte powiaty opolski, krapkowicki, kędzierzyńsko-kozielski i brzeski.
- Jesteśmy po kolejnym spotkaniu wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego - powiedział Piotr Pośpiech, wicewojewoda opolski.

- Minister spraw wewnętrznych i administracji może rozszerzyć obszar, krótko mówiąc, stanu klęski żywiołowej. Na skutek naszego dzisiejszego spotkania przyjęliśmy rekomendację i poszła korespondencja, aby rozszerzyć do siedmiu powiatów, czyli krapkowicki, brzeski, opolski i całe południe naszego województwa.

Wicewojewoda zdementował również krążące plotki o wysadzeniu wałów na Jeziorze Nyskim po to, by rzekomo ochronić miasto przed zalaniem i skierować wodę na inne miejscowości.

- Nie było nawet rozmowy na ten temat, nie wiem skąd się po prostu biorą takie rzeczy. Reakcja i trzeźwość służb, a także samorządowców i pana starosty i pana burmistrza w zakresie obserwowania jak się zachowuje infrastruktura ta wokół jeziora, każe sądzić, że wymagają pewne miejsca umocnienia, po prostu.

Obecnie stanem klęski żywiołowej objęte zostały powiaty: nyski, prudnicki, głubczycki oraz gmina Strzeleczki.

Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej ułatwia szybsze przywrócenie normalnego funkcjonowania i możliwość skorzystania z dofinansowania lub bezzwrotnej pomocy finansowej.
Piotr Pośpiech
Piotr Pośpiech

Zobacz także

2024-09-13, godz. 13:23, Wiadomości z regionu Zrzuty wody z Turawy, zbiorniki kaskadowe Nysy Kłodzkiej z dużymi zapasami Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach wczoraj (12.09) zwiększył odpływ ze zbiornika w Turawie. - Zapadła decyzja, mimo że udało się wypracować ponad 200 procent rezerwy powodziowej - mówi Linda Hofman, rzecznik Wód Polskich… » więcej 2024-09-13, godz. 12:41, Interwencja Radia Opole "Przygotowujemy się do tej fali". Czarnowąsy z obawą patrzą na prognozowane opady [INTERWENCJA] Mieszkańcy Czarnowąs - dzielnicy Opola nad Małą Panwią - obawiają się, że przez intensywne opady deszczu ich miejscowość kolejny raz zostanie zalana. Skutki powodzi odczuli w 1997 i 2010 roku. Tym tematem zajęliśmy się dziś… » więcej 2024-09-13, godz. 12:16, Wiadomości z regionu Żołnierze WOT z opolskich batalionów są w gotowości do działania na wypadek powodzi i podtopień Blisko 2,5 tysiąca żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest w gotowości w związku z ryzykiem powodzi w województwach opolskim i śląskim. Mundurowi cały czas monitorują sytuację na rzekach i zbiornikach wodnych… » więcej 2024-09-13, godz. 10:29, Wiadomości z regionu Działania prewencyjne opolskich strażaków w związku z opadami deszczu Układali worki z piaskiem i rękawy przeciwpowodziowe. Strażacy z województwa opolskiego przeprowadzili już 14 działań prewencyjnych w związku z intensywnymi opadami deszczu w regionie. » więcej 2024-09-13, godz. 10:10, Poranna rozmowa Radia Opole "Wystąpią liczne podtopienia, ale nie wiemy na jaką skalę". Stanisław Potoniec o zagrożeniu powodziowym - Spodziewamy się wzrostów stanów rzek w powiecie nyskim, prudnickim i głubczyckim. Trudno powiedzieć, czy będzie lepiej niż w 1997 roku. Na pewno wystąpią liczne podtopienia, ale nie wiemy na jaką skalę - mówił w Porannej Rozmowie… » więcej
123124125126127128129
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »