Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-15, 21:45 Autor: Jan Poniatyszyn

„Tam jest tragedia. Jestem tutaj i cieszę się, że żyję”. Prudnik zapewnia schronienie powodzianom

Szkoła Podstawowa nr 4 w Prudniku jest teraz miejscem schronienia dla powodzian [fot. Jan Poniatyszyn]
Szkoła Podstawowa nr 4 w Prudniku jest teraz miejscem schronienia dla powodzian [fot. Jan Poniatyszyn]
Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Prudniku przyjęło ponad 50 powodzian [fot. Jan Poniatyszyn]
Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Prudniku przyjęło ponad 50 powodzian [fot. Jan Poniatyszyn]
W gminie Prudnik coraz więcej osób zgłasza się do punktów, gdzie udzielana jest pomoc ratującym się przed powodzią. W mieście tym uruchomiono dwa takie miejsca.
- Zakwaterowanych mamy ponad 50 osób, którym udzielamy różnej pomocy - mówi Barbara Starzyk, dyrektor Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Prudniku. – Osoby te zgłosiły się do nas z miejscowości najbardziej zagrożonych i zalanych już wodą. Są to mieszkańcy Łąki Prudnickiej, Moszczanki oraz prudnickich ulic Morcinka, Kochanowskiego i Chrobrego. Tym osobom zapewniamy ciepły posiłek, napoje oraz suchy prowiant.

Wśród ewakuowanych mieszkańców Moszczanki jest Leokadia Kowal, która zgłosiła się do prudnickiego szkolnego schroniska młodzieżowego: - Mieszkam przy tym drugim wodospadzie, co było przerażające. Posłuchałam poleceń straży pożarnej. Wzięłam z domu to, co najważniejsze i wyjechałam. Tam jest tragedia. Jestem tutaj i cieszę się, że żyję, że się nie utopiłam i mnie woda nie porwała. Były tam okropne fale.

- Mieszkam w Prudniku na parterze budynku przy ul. Kochanowskiego - mówi pani Katarzyna, która ewakuowała się do szkolnego schroniska. – Mieszkamy tam półtora roku. Wszystkiego się dorabialiśmy, a teraz wszystko straciliśmy. Mam w mieszkaniu wodę i teraz nie mam już nic. Tu mam tylko rzeczy dla córki. Ma ona cztery i pół roku oraz orzeczenie o niepełnosprawności neurologicznej, problemy z chodzeniem. Kto może to nam pomaga. Jest ciężko.

Ponad 50 osób znalazło też tymczasowych dach nad głową w Szkole Podstawowej nr 4 w Prudniku. Przybywają tam kolejni ewakuowani powodzianie.

W ostatnich godzinach opada woda na Złotym Potoku i rzece Prudnik. Zmniejszył się jej poziom w zbiorniku Jarnołtówek. Zapora ta chroni wioski gminy Głuchołazy i Prudnik, które położone są wzdłuż Złotego Potoku.
Barbara Starzyk
Leokadia Kowal z Moszczanki
pani Katarzyna z Prudnika

Zobacz także

2024-10-09, godz. 10:34, Wiadomości z regionu Czeszka prawdopodobnie jedną z trzech śmiertelnych ofiar powodzi na Opolszczyźnie Prokuratury Rejonowe w Nysie i Prudniku prowadzą 3 postępowania w związku z trzema ofiarami śmiertelnymi ujawnionymi w regionie w czasie powodzi. » więcej 2024-10-09, godz. 09:00, Wiadomości z regionu Czy Nysa będzie mieć nowy szpital? Starosta jedzie na rozmowy do Warszawy Starostwo Powiatowe w Nysie chce wybudować szpital w nowym miejscu, na terenach niezalewowych. W tym tygodniu początek rozmów na temat finansowania i struktury projektu. » więcej 2024-10-09, godz. 07:30, Wiadomości z regionu Tony odpadów popowodziowych. Głuchołazy szukają lokalizacji, gdzie można je składować Nie widać końca wywozu odpadów po powodzi w gminie Głuchołazy. Gmina szuka nowych miejsc na ich składowanie. » więcej 2024-10-08, godz. 20:45, Wiadomości z regionu Szpital powiatowy w Nysie może wznowić działalność w przyszły piątek Kluczowe elementy potrzebne do uruchomienia placówki są na miejscu, jednak wciąż trwa intensywne usuwanie szkód, które wyrządziła powódź. Z niektórych pomieszczeń wciąż wypompowywana jest woda. » więcej 2024-10-08, godz. 18:30, Wiadomości z regionu "Są już pierwsi pacjenci". Po powodzi rusza oddział kardiologiczny PAKS w Nysie To bardzo dobra wiadomość dla tamtejszych pacjentów, ale także całego regionu. Rusza oddział kardiologiczny PAKS przy szpitalu powiatowym w Nysie. » więcej
29303132333435
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »