Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-15, 21:45 Autor: Jan Poniatyszyn

„Tam jest tragedia. Jestem tutaj i cieszę się, że żyję”. Prudnik zapewnia schronienie powodzianom

Szkoła Podstawowa nr 4 w Prudniku jest teraz miejscem schronienia dla powodzian [fot. Jan Poniatyszyn]
Szkoła Podstawowa nr 4 w Prudniku jest teraz miejscem schronienia dla powodzian [fot. Jan Poniatyszyn]
Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Prudniku przyjęło ponad 50 powodzian [fot. Jan Poniatyszyn]
Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Prudniku przyjęło ponad 50 powodzian [fot. Jan Poniatyszyn]
W gminie Prudnik coraz więcej osób zgłasza się do punktów, gdzie udzielana jest pomoc ratującym się przed powodzią. W mieście tym uruchomiono dwa takie miejsca.
- Zakwaterowanych mamy ponad 50 osób, którym udzielamy różnej pomocy - mówi Barbara Starzyk, dyrektor Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Prudniku. – Osoby te zgłosiły się do nas z miejscowości najbardziej zagrożonych i zalanych już wodą. Są to mieszkańcy Łąki Prudnickiej, Moszczanki oraz prudnickich ulic Morcinka, Kochanowskiego i Chrobrego. Tym osobom zapewniamy ciepły posiłek, napoje oraz suchy prowiant.

Wśród ewakuowanych mieszkańców Moszczanki jest Leokadia Kowal, która zgłosiła się do prudnickiego szkolnego schroniska młodzieżowego: - Mieszkam przy tym drugim wodospadzie, co było przerażające. Posłuchałam poleceń straży pożarnej. Wzięłam z domu to, co najważniejsze i wyjechałam. Tam jest tragedia. Jestem tutaj i cieszę się, że żyję, że się nie utopiłam i mnie woda nie porwała. Były tam okropne fale.

- Mieszkam w Prudniku na parterze budynku przy ul. Kochanowskiego - mówi pani Katarzyna, która ewakuowała się do szkolnego schroniska. – Mieszkamy tam półtora roku. Wszystkiego się dorabialiśmy, a teraz wszystko straciliśmy. Mam w mieszkaniu wodę i teraz nie mam już nic. Tu mam tylko rzeczy dla córki. Ma ona cztery i pół roku oraz orzeczenie o niepełnosprawności neurologicznej, problemy z chodzeniem. Kto może to nam pomaga. Jest ciężko.

Ponad 50 osób znalazło też tymczasowych dach nad głową w Szkole Podstawowej nr 4 w Prudniku. Przybywają tam kolejni ewakuowani powodzianie.

W ostatnich godzinach opada woda na Złotym Potoku i rzece Prudnik. Zmniejszył się jej poziom w zbiorniku Jarnołtówek. Zapora ta chroni wioski gminy Głuchołazy i Prudnik, które położone są wzdłuż Złotego Potoku.
Barbara Starzyk
Leokadia Kowal z Moszczanki
pani Katarzyna z Prudnika

Zobacz także

2024-10-17, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Firmy poszkodowane przez powódź zgłaszają się do brzeskiego PUP-u 10 poszkodowanych przez powódź firm z powiatu brzeskiego zgłosiło się dotychczas po wsparcie w postaci refundacji wynagrodzeń i składek ZUS. Tamtejszy urząd pracy na razie może przeznaczyć na pomoc poszkodowanym przedsiębiorstwom… » więcej 2024-10-17, godz. 14:50, Wiadomości z regionu Kontenery mieszkalne dotarły do Wronowa. "Wyobrażaliśmy sobie je nieco inaczej" Pierwsze kontenery mieszkalne dotarły do najbardziej poszkodowanych przez powódź mieszkańców wsi Wronów w gminie Lewin Brzeski. » więcej 2024-10-17, godz. 14:44, Wiadomości z regionu Można już wejść na cmentarz w Lewinie Brzeskim. Udało się pozbyć wody Można już wejść na cmentarz komunalny w Lewinie Brzeskim. Od powodzi obowiązywał bezwzględny zakaz wstępu z racji zalania tego terenu. » więcej 2024-10-17, godz. 10:51, Wiadomości z regionu Głuchołazy: po powodzi może zmienić się lokalizacja stadionu miejskiego i kortów Jest szansa na zupełnie nową lokalizację zniszczonych przez powódź obiektów sportowych w gminie Głuchołazy. O takiej możliwości mówi Piotr Borys, wiceminister sportu i turystyki. » więcej 2024-10-17, godz. 09:00, Wiadomości z regionu Lewin Brzeski: główny budynek domu kultury uratowany, gorzej z garażami i świetlicami Miejsko-Gminny Dom Kultury w Lewinie Brzeskim szacuje straty po powodzi. Główny budynek jest zlokalizowany w najwyższej części miasta, więc udało się go ochronić, ale w piwnicy woda sięgała metra. Jeszcze przed powodzią udało… » więcej
21222324252627
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »