Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-15, 06:50 Autor: oprac. z RZGW w Gliwicach - Marzena Śmierciak

Zbiornik Racibórz Dolny na Odrze rozpoczął piętrzenie wezbranych wód

Zbiornik Racibórz - zdjęcie ilustracyjne [fot. Grzegorz Frankowski]
Zbiornik Racibórz - zdjęcie ilustracyjne [fot. Grzegorz Frankowski]
Suchy zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny na rzece Odrze dziś (15.09) o 4:20 rozpoczął piętrzenie wezbranych wód i tym samym przechwytuje falę wezbraniową, wymiernie ją ścinając - czytamy na stronie RZGW w Gliwicach.
Zasuwy budowli przelewowo-spustowej opuszczono, gdy posterunek wodowskazowy Krzyżanowice w zlewni Górnej Ody wskazywał rzędną ok. 690 cm przy przepływie ok. 750 m3/s.

Rozpoczęcie piętrzenia poprzedziło zamknięcie upustu do Odry Miejskiej oraz weryfikacja poprawności funkcjonowania poszczególnych elementów zbiornika, w tym pompowni. Wcześniej poinformowano podmioty prowadzące działalność kruszywiarską oraz wędkarzy o konieczności opuszczenia czaszy zbiornika.

Przed rozpoczęciem piętrzenia przeanalizowano sytuację w zlewni rzeki Odry w Polsce i Republice Czeskiej oraz prognozy hydro-meteorologiczne. Nadchodząca fala wezbraniowa oraz zmienne prognozy stanowiły zagrożenie podtopieniami dla zabudowy mieszkalnej i infrastruktury terenów położonych poniżej.

Równolegle z rozwojem sytuacji na rzece Odrze Centra Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej w Gliwicach i Wrocławiu wypracowały optymalne rozwiązanie, aby za sprawą pracy zbiorników Turawa, Otmuchów i Nysa uniknąć nałożenia się na siebie fal powodziowych. Zbiornik Racibórz Dolny pracuje prawidłowo, bezpiecznie piętrząc wodę i będąc pod całodobowym nadzorem pracowników PGW Wody Polskie w Gliwicach.

Budowę suchego zbiornika w Raciborzu ukończono na przełomie maja i czerwca 2020 roku. Zajmuje powierzchnię 26 km2, a jego projektowa pojemność wynosi 185 mln m3. Długość zapór zbiornika wynosi ponad 20 km.

Zobacz także

2024-09-16, godz. 09:44, Wiadomości z regionu Głogówek: Utrudnienia komunikacyjne, strażacy dowożą żywność do ludzi Problemy z dojazdem do zalanych przez powódź wiosek występują w gminie Głogówek. Z brzegów wystąpiła tam rzeka Osobłoga. Sytuację pogarsza spływająca z pól woda. » więcej 2024-09-16, godz. 09:43, Wiadomości z regionu Opole: służby działają w mieście, wyłączona część parkometrów [AKTUALIZACJA] Z uwagi na podnoszący się poziom wód gruntowych, które mogą podmywać akumulatory parkometrów zapadła decyzja o czasowym wyłączeniu 15 z nich na zagrożonych terenach - informuje rzecznik urzędu miasta w Opolu. » więcej 2024-09-16, godz. 09:36, Poranna rozmowa Radia Opole Powódź na Opolszczyźnie. Piotr Pośpiech o wyzwaniach i działaniach na rzecz poszkodowanych W dzisiejszej porannej rozmowie gościem programu był Piotr Pośpiech, wicewojewoda opolski, który omówił aktualną sytuację powodziową w regionie Opolskim. -Jako Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody weryfikujemy, zbieramy i prezentujemy… » więcej 2024-09-16, godz. 09:12, Wiadomości z regionu 2 tys. zł dla poszkodowanych teraz, pieniądze na odbudowę za kilka tygodni Będą wypłacane zasiłki dla poszkodowanych. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 eurodeputowany Koalicji Obywatelskiej Marcin Kierwiński. Jednorazowe świadczenie nie przekracza początkowo 2 tysięcy złotych, a ich wypłaty skoordynują… » więcej 2024-09-16, godz. 09:11, Wiadomości z regionu Utrudnienia na kolei w związku z sytuacja powodziową w regionie W związku z sytuacją powodziową utrzymują się utrudnienia na torach w regionie. » więcej
114115116117118119120
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »