Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-14, 13:50 Autor: Bogusław Kalisz

Groźna Osobłoga w gminie Głogówek. Możliwa ewakuacja mieszkańców

Trudna sytuacja na Osobłodze fot. Piotr Bujak
Trudna sytuacja na Osobłodze fot. Piotr Bujak
Trudna sytuacja na Osobłodze fot. Piotr Bujak
Trudna sytuacja na Osobłodze fot. Piotr Bujak
Trudna sytuacja na Osobłodze fot. Piotr Bujak
Trudna sytuacja na Osobłodze fot. Piotr Bujak
409 centymetrów, ponad pół metra więcej niż wynosi stan alarmowy, osiągnęła Osobłoga na wodowskazie w Racławicach Śląskich. Piotr Bujak, burmistrz Głogówka, spodziewa się, że w ciągu kilkunastu godzin rzeka podniesie się o kolejne kilkadziesiąt centymetrów.
- Działania ratownicze prowadzone są nie tylko w Racławicach, ale także miejscowościach Dzierżysławice, Mochów, Leśnik, Kierpień. W terenie pracuje 14 zastępów strażaków ochotników - mówi Bujak.

- Workujemy, układamy barykady, tak aby zniwelować potencjalne straty, które mogą się pojawić. W kontekście samych Racławic, przygotowujemy działania pod kątem ewentualnej ewakuacji. W tej chwili jest przygotowywane miejsce, bezpieczne schronienie - dodaje.

Miejsca schronienia dla ewakuowanych mieszkańców przygotowywane są w Głogówku.

Burmistrz apeluje do mieszkańców o słuchanie poleceń służb ratowniczych. - Należy przygotować ze sobą dokumenty, podstawową odzież, środki higieny osobistej - dodaje.

AKTUALIZACJA godz. 13:30. Osobłoga występuje z koryta rzeki w Racławicach Śląskich, Dzierżysławicach i Mochowie, zalewa posesje, pola i łąki. Tendencja wzrastająca (nieco wolniej) utrzyma się według prognoz do jutra wieczora.

Racławice Śląskie: zalana jest m.in. część ul. Głubczyckiej, Konopnickiej, boisko LKS Racłavia.

Racławice Śląskie: Zakład Energetyczny wyłączył prąd zasilający przepompownię ścieków na ul. Głubczyckiej. Uprasza się mieszkańców o ograniczenie korzystania z kanalizacji sanitarnej.

Nieprzejezdna jest droga wojewódzka nr 417 Racławice Śląskie - Klisino.
Dzierżysławice: zalana jest m.in. stanica Blejch, trwa obrona zabudowań na Widerowcu.
Głogówek: straż pomaga w zabezpieczeniu zagrożonego domu przy ul. Piastowskiej.
Kazimierz: rzeka Stradunia zalała łąki. Strażacy zabezpieczyli budynki.
Piotr Bujak

Zobacz także

2024-10-16, godz. 07:00, Wiadomości z regionu Zbudują nową przepompownię ścieków. Pozwoli to uniknąć zalewania ulicy Oławskiej w Brzegu Ulica Oławska w Brzegu może uniknąć zalewania w przypadku kolejnych wysokich stanów na Odrze. Miejskie wodociągi planują zmiany w funkcjonowaniu przepompowni ścieków obsługujących tę część miasta. » więcej 2024-10-16, godz. 06:15, Wiadomości z regionu Najbardziej zniszczone budynki będą rozebrane. Popowodziowe kontrole w powiecie prudnickim Po powodzi nadzór budowlany nakazał rozbiórkę 6 i wyłączenie z użytkowania 7 prywatnych obiektów w powiecie prudnickim. W sumie przeprowadzono przegląd stanu technicznego 1167 domów jednorodzinnych. Skontrolowano 1524 obiekty o różnym… » więcej 2024-10-15, godz. 16:10, Wiadomości z regionu Uszkodzone przez powódź przygraniczne mosty w gminie Branice czekają na odbudowę Wójt Branic Sebastian Baca apeluje do władz wojewódzkich i rządu o pomoc w odbudowie i remoncie zniszczonych w czasie powodzi mostów na granicy z Czechami. Z czterech funkcjonujących w gminie, przejezdny warunkowo jest tylko jeden most… » więcej 2024-10-15, godz. 11:09, Gospodarka Brzeg przygotowuje plan przebudowy systemu oczyszczalnia ścieków Około 20 milionów złotych może kosztować popowodziowy remont i przebudowa brzeskiego systemu oczyszczania ścieków. Inwestycja pozwoliłaby uniknąć kolejnych wyłączeń w sytuacji zwiększonych poziomów wody w Odrze. » więcej 2024-10-15, godz. 11:00, Wiadomości z regionu Zostają na 8 tygodni. Żołnierze Bundeswehry pomagają w usuwaniu skutków wielkiej wody Osiem tygodni - tak długo mają pracować niemieccy żołnierze przy usuwaniu skutków wielkiej wody w gminie Głuchołazy. » więcej
23242526272829
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »