Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-13, 13:23 Autor: Agnieszka Stefaniak

Zrzuty wody z Turawy, zbiorniki kaskadowe Nysy Kłodzkiej z dużymi zapasami

Zbiorniki Opolszczyzny
Zbiorniki Opolszczyzny
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach wczoraj (12.09) zwiększył odpływ ze zbiornika w Turawie. - Zapadła decyzja, mimo że udało się wypracować ponad 200 procent rezerwy powodziowej - mówi Linda Hofman, rzecznik Wód Polskich w Gliwicach.
- Postanowiliśmy o zwiększeniu tego buforu, sugerując się i analizując bieżące prognozy hydrometeorologiczne. Wzięliśmy również pod uwagę sytuację w Czechach. Już teraz można obserwować w głównym korycie Odry zwiększony poziom Odry, niemniej jednak obecnie nie oznacza to jakiegokolwiek ryzyka ani niebezpieczeństwa - mówi rzecznik.

Linda Hofman informuje, że Czesi zakończyli zrzuty wody ze swoich zbiorników, co również wpływa na poziom w Odrze.

- Nasi południowi sąsiedzi przygotowali bufor w swoich zbiornikach, na co my również powinniśmy patrzeć optymistycznie. Oznacza to, że owe zbiorniki przechwycą dużą ilość wody, która spadnie w Czechach. Dzięki temu fala u nas będzie wymiernie pomniejszona.

Wody Polskie analizują możliwe scenariusze. Na teraz prawdopodobne są wystąpienia punktowe i lokalne mniejszych rzek zlewni Odry typu Osobłoga, Opawa i Opawica.

Z kolei wszystkie 4 zbiorniki retencyjne na Nysie Kłodzkiej - Topola, Kozielno, Otmuchów i Nysa - mają wolne pojemności powodziowe i dodatkowe - zapewnia rzecznik RZGW Wrocław Jarosław Garbacz.

- Tutaj mamy do dyspozycji około 150 mln metrów sześciennych wody. Na razie żaden z tych 4 zbiorników nie dobił jeszcze do pojemności, która oznaczałaby normalny poziom piętrzenia. Cały czas duże zasoby są do zagospodarowania i te zbiorniki będą gromadziły ten nadmiar wody spływającej zwłaszcza z terenów górskich, z Nysy Kłodzkiej w kolejnych dniach.

Czy woda z Czech może być zagrożeniem dla tej strony województwa?

- Jesteśmy w stałym kontakcie ze stroną czeską. Oni dokonują zrzutów, ale u nich ta procedura wygląda inaczej. Oni nie mają dużych rezerw powodziowych, tylko trzymają wodę. I w momencie zagrożenia te zbiorniki opuszczają. A u nas jest odwrotnie. Czyli my mieliśmy duże rezerwy i dzięki temu możemy tę wodę gromadzić - mówi Garbacz.
Jarosław Garbacz 1
Jarosław Garbacz 2
Linda Hofman 1
Linda Hofman 2

Zobacz także

2024-11-08, godz. 10:27, Wiadomości z regionu Będzie więcej pieniędzy dla trzeciego sektora - deklaruje wicemarszałek - Od pierwszego dnia to właśnie organizacje pożytku publicznego pokazywały, że świetnie potrafią pomagać przy powodzi. Mowa tu o strażakach z OSP, woprowcach czy harcerzach, ale nie tylko o nich - mówił dziś (08.11) w Porannej… » więcej 2024-11-08, godz. 06:35, Wiadomości z regionu Wsparcie finansowe od Caritas dla powodzian. Powołano komisje parafialne Caritas Diecezji Opolskiej pomaga finansowo powodzianom. W ramach zbiórki, o którą apelował biskup Andrzej Czaja, udało się zgromadzić 3 miliony złotych. » więcej 2024-11-07, godz. 17:20, Wiadomości z regionu "Taka pomoc jest ważna". Domy modułowe dla powodzian stanęły w Przeczy Najbardziej poszkodowane dwie rodziny w czasie wrześniowej powodzi będą miały gdzie zamieszkać. » więcej 2024-11-07, godz. 08:40, Wiadomości z regionu TSA i Sztywny Pal Azji zagrają w Stegu Arenie dla powodzian. Będą licytacje Pomóc powodzianom - to ich cel. Już 11 listopada w Stegu Arenie w Opolu odbędzie się koncert, z którego dochód będzie przekazany na pomoc powodzianom. » więcej 2024-11-06, godz. 19:00, Wiadomości z regionu W brzeskiej hali sportowej może zrobić się zimno, bo woda zalała system ogrzewania Brzeska hala sportowa przy ulicy Oławskiej została uszkodzona w czasie tegorocznej powodzi. Choć 'wielka woda' nie dotarła do budynku, to został on częściowo podtopiony na skutek podniesienia się poziomu wód gruntowych. » więcej
14151617181920
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »