Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-13, 10:00 Autor: Justyna Maćkowiak

"Na pewno wystąpią liczne podtopienia, ale nie wiemy, na jaką skalę". Stanisław Potoniec gościem Radia Opole

Stanisław Potoniec [fot. Justyna Krzyżanowska]
Stanisław Potoniec [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Prognozy pogody nadal przewidują intensywne opady deszczu. Spodziewamy się wzrostów stanów rzek w powiecie nyskim, prudnickim i głubczyckim - przyznał w Porannej Rozmowie Radia Stanisław Potoniec, zastępca dyrektora wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego urzędu wojewódzkiego w Opolu.
- Trudno powiedzieć, czy będzie lepiej niż w 1997 roku. Na pewno wystąpią liczne podtopienia, ale nie wiemy, na jaką skalę - dodaje gość Radia Opole. - Ekstremalne zjawiska pogodowe mają różny przebieg. W zasadzie nie możemy tak dokładnie stwierdzić, w jakim stopniu będzie to zagrożenie. Na pewno wystąpią liczne podtopienia z uwagi na to, że ostatniej doby był bardzo duży opad po stronie Republiki Czeskiej.

Stanisław Potoniec zaznacza, że opolskie służby na bieżąco współpracują ze stroną czeską, ponieważ sytuacja u naszych południowych sąsiadów bezpośrednio przekłada się na stan rzek w naszym regionie. Jednak jak informuje RZGW, zbiorniki są przygotowane na przyjęcie wody.

Naszego gościa zapytaliśmy, gdzie zagrożenie podtopieniami będzie największe. - Będą bardzo mocno zagrożone te mniejsze rzeki, czyli lewostronne dopływy Odry - Biała Głuchołaska, Osobłoga, Widna, Świdna. Tutaj musimy się obawiać, że może być bardzo niebezpiecznie. To są rzeki górskie, znajdują się na Pogórzu Sudeckim. Woda z racji ukształtowania ternu nie wsiąka tak, jak na terenach nizinnych.

Stanisław Potoniec zaapelował także do mieszkańców o słuchanie komunikatów służb ratunkowych. Jeśli będą apele o ewakuację, to powinniśmy opuścić nasze domy.
Stanisław Potoniec cz. 1
Stanisław Potoniec cz. 2

Zobacz także

2024-10-29, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Dom kultury w Lewinie Brzeskim nadal pełni rolę schroniska. "Jesteśmy to winni ludziom za ich ciężką pracę" 'Wrócimy prędzej niż później do naszej statutowej działalności'. To zapowiedź Wojciecha Najdy, dyrektora Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Lewinie Brzeskim. » więcej 2024-10-29, godz. 10:35, Wiadomości z regionu Europoseł Andrzej Buła o angażowaniu środków unijnych w pomoc powodzianom - Moja wiedza samorządowa bardzo przydaje mi się w Brukseli - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole europoseł Andrzej Buła. Byłego marszałka naszego regionu pytaliśmy o zabiegi jakie trwają aktualnie w Parlamencie Europejskim, aby… » więcej 2024-10-29, godz. 09:46, Wiadomości z regionu We Wronowie walka z czasem. Powodzianie wykorzystują każdy dzień ładnej pogody 'Byle do wiosny' i 'jakoś musimy przetrwać'. Takie głosy słychać najczęściej od mieszkańców Wronowa w gminie Lewin Brzeski sześć tygodni po powodzi oraz niemal całkowitym odcięciu miejscowości od świata. » więcej 2024-10-28, godz. 14:48, Wiadomości z regionu Mieszkańcy Lewina Brzeskiego nadal potrzebują pomocy po powodzi. Działają punkty dystrybucji Woda, podstawowe produkty spożywcze, środki czystości, zaprawy czy cement. Długie kolejki mieszkańców poszkodowanych w powodzi ustawiają się nadal przed kilkoma punktami dystrybucji w Lewinie Brzeskim. » więcej 2024-10-28, godz. 08:58, Wiadomości z regionu Straty są ogromne. Nyscy pszczelarze stracili w czasie powodzi tysiąc uli Nyskie Stowarzyszenie Pszczelarzy im. ks. dr Jana Dzierżona liczy straty po powodzi. Jak mówi wiceprezes stowarzyszenia, wielka woda zalała blisko 1000 uli. Z pomocą trzeba poczekać do wiosny. » więcej
16171819202122
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »