Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-13, 10:00 Autor: Justyna Maćkowiak

"Na pewno wystąpią liczne podtopienia, ale nie wiemy, na jaką skalę". Stanisław Potoniec gościem Radia Opole

Stanisław Potoniec [fot. Justyna Krzyżanowska]
Stanisław Potoniec [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Prognozy pogody nadal przewidują intensywne opady deszczu. Spodziewamy się wzrostów stanów rzek w powiecie nyskim, prudnickim i głubczyckim - przyznał w Porannej Rozmowie Radia Stanisław Potoniec, zastępca dyrektora wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego urzędu wojewódzkiego w Opolu.
- Trudno powiedzieć, czy będzie lepiej niż w 1997 roku. Na pewno wystąpią liczne podtopienia, ale nie wiemy, na jaką skalę - dodaje gość Radia Opole. - Ekstremalne zjawiska pogodowe mają różny przebieg. W zasadzie nie możemy tak dokładnie stwierdzić, w jakim stopniu będzie to zagrożenie. Na pewno wystąpią liczne podtopienia z uwagi na to, że ostatniej doby był bardzo duży opad po stronie Republiki Czeskiej.

Stanisław Potoniec zaznacza, że opolskie służby na bieżąco współpracują ze stroną czeską, ponieważ sytuacja u naszych południowych sąsiadów bezpośrednio przekłada się na stan rzek w naszym regionie. Jednak jak informuje RZGW, zbiorniki są przygotowane na przyjęcie wody.

Naszego gościa zapytaliśmy, gdzie zagrożenie podtopieniami będzie największe. - Będą bardzo mocno zagrożone te mniejsze rzeki, czyli lewostronne dopływy Odry - Biała Głuchołaska, Osobłoga, Widna, Świdna. Tutaj musimy się obawiać, że może być bardzo niebezpiecznie. To są rzeki górskie, znajdują się na Pogórzu Sudeckim. Woda z racji ukształtowania ternu nie wsiąka tak, jak na terenach nizinnych.

Stanisław Potoniec zaapelował także do mieszkańców o słuchanie komunikatów służb ratunkowych. Jeśli będą apele o ewakuację, to powinniśmy opuścić nasze domy.
Stanisław Potoniec cz. 1
Stanisław Potoniec cz. 2

Zobacz także

2024-10-16, godz. 12:43, Wiadomości z regionu Usuwają zatory, budują mosty, sprzątają i dezynfekują. Brzescy żołnierze pomagają w usuwaniu skutków powodzi Ponad 1600 żołnierzy z Brzegu pomaga w usuwaniu skutków powodzi. Do swojej dyspozycji mają około 350 jednostek sprzętu, głównie ciężarówek, ale też ładowarek i wywrotek. » więcej 2024-10-16, godz. 12:00, Gospodarka Głuchołaskie firmy liczą straty po powodzi. Czy część z nich zmieni lokalizację? Utrata łącznie nawet tysiąca miejsc pracy - to możliwy skutek strat wywołanych przez powódź w gminie Głuchołazy. Straty przedsiębiorców burmistrz Paweł Szymkowicz ocenił na miliard złotych. - Nie wiadomo, ile małych firm podejmie… » więcej 2024-10-16, godz. 10:10, Wiadomości z regionu "Chcemy mostu łukowego". Burmistrz Głuchołaz o odbudowie przeprawy i szacowaniu strat po powodzi 25 października zostanie oddany do użytku most tymczasowy w Głuchołazach, w ciągu drogi krajowej nr 40. Przeprawa jest już prawie gotowa. Za kilka dni rozpoczną się próby obciążeniowe. Kończona jest budowa najazdów. Mówił o… » więcej 2024-10-16, godz. 07:00, Wiadomości z regionu Zbudują nową przepompownię ścieków. Pozwoli to uniknąć zalewania ulicy Oławskiej w Brzegu Ulica Oławska w Brzegu może uniknąć zalewania w przypadku kolejnych wysokich stanów na Odrze. Miejskie wodociągi planują zmiany w funkcjonowaniu przepompowni ścieków obsługujących tę część miasta. » więcej 2024-10-16, godz. 06:15, Wiadomości z regionu Najbardziej zniszczone budynki będą rozebrane. Popowodziowe kontrole w powiecie prudnickim Po powodzi nadzór budowlany nakazał rozbiórkę 6 i wyłączenie z użytkowania 7 prywatnych obiektów w powiecie prudnickim. W sumie przeprowadzono przegląd stanu technicznego 1167 domów jednorodzinnych. Skontrolowano 1524 obiekty o różnym… » więcej
14151617181920
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »