Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-13, 10:00 Autor: Justyna Maćkowiak

"Na pewno wystąpią liczne podtopienia, ale nie wiemy, na jaką skalę". Stanisław Potoniec gościem Radia Opole

Stanisław Potoniec [fot. Justyna Krzyżanowska]
Stanisław Potoniec [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Prognozy pogody nadal przewidują intensywne opady deszczu. Spodziewamy się wzrostów stanów rzek w powiecie nyskim, prudnickim i głubczyckim - przyznał w Porannej Rozmowie Radia Stanisław Potoniec, zastępca dyrektora wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego urzędu wojewódzkiego w Opolu.
- Trudno powiedzieć, czy będzie lepiej niż w 1997 roku. Na pewno wystąpią liczne podtopienia, ale nie wiemy, na jaką skalę - dodaje gość Radia Opole. - Ekstremalne zjawiska pogodowe mają różny przebieg. W zasadzie nie możemy tak dokładnie stwierdzić, w jakim stopniu będzie to zagrożenie. Na pewno wystąpią liczne podtopienia z uwagi na to, że ostatniej doby był bardzo duży opad po stronie Republiki Czeskiej.

Stanisław Potoniec zaznacza, że opolskie służby na bieżąco współpracują ze stroną czeską, ponieważ sytuacja u naszych południowych sąsiadów bezpośrednio przekłada się na stan rzek w naszym regionie. Jednak jak informuje RZGW, zbiorniki są przygotowane na przyjęcie wody.

Naszego gościa zapytaliśmy, gdzie zagrożenie podtopieniami będzie największe. - Będą bardzo mocno zagrożone te mniejsze rzeki, czyli lewostronne dopływy Odry - Biała Głuchołaska, Osobłoga, Widna, Świdna. Tutaj musimy się obawiać, że może być bardzo niebezpiecznie. To są rzeki górskie, znajdują się na Pogórzu Sudeckim. Woda z racji ukształtowania ternu nie wsiąka tak, jak na terenach nizinnych.

Stanisław Potoniec zaapelował także do mieszkańców o słuchanie komunikatów służb ratunkowych. Jeśli będą apele o ewakuację, to powinniśmy opuścić nasze domy.
Stanisław Potoniec cz. 1
Stanisław Potoniec cz. 2

Zobacz także

2024-10-17, godz. 14:44, Wiadomości z regionu Można już wejść na cmentarz w Lewinie Brzeskim. Udało się pozbyć wody Można już wejść na cmentarz komunalny w Lewinie Brzeskim. Od powodzi obowiązywał bezwzględny zakaz wstępu z racji zalania tego terenu. » więcej 2024-10-17, godz. 10:51, Wiadomości z regionu Głuchołazy: po powodzi może zmienić się lokalizacja stadionu miejskiego i kortów Jest szansa na zupełnie nową lokalizację zniszczonych przez powódź obiektów sportowych w gminie Głuchołazy. O takiej możliwości mówi Piotr Borys, wiceminister sportu i turystyki. » więcej 2024-10-17, godz. 09:00, Wiadomości z regionu Lewin Brzeski: główny budynek domu kultury uratowany, gorzej z garażami i świetlicami Miejsko-Gminny Dom Kultury w Lewinie Brzeskim szacuje straty po powodzi. Główny budynek jest zlokalizowany w najwyższej części miasta, więc udało się go ochronić, ale w piwnicy woda sięgała metra. Jeszcze przed powodzią udało… » więcej 2024-10-16, godz. 15:29, Wiadomości z regionu Zakaz wstępu do części lasów pod Brzegiem. Gleba jest nasiąknięta, przez co drzewa mogą się przewracać Część podbrzeskich lasów pozostaje zamknięta dla odwiedzających. Zakaz wstępu ma związek ze szkodami spowodowanymi przez wodę. » więcej 2024-10-16, godz. 14:28, Wiadomości z regionu Mieszkańcy gminy Lewin Brzeski szykują pozew zbiorowy przeciw Wodom Polskim. Będzie zbiórka podpisów Pozew zbiorowy przeciwko Wodom Polskim przygotowują mieszkańcy, przedsiębiorcy i rolnicy z gminy Lewin Brzeski. Chodzi o wrześniowe zalanie miasta oraz wsi przez wody Nysy Kłodzkiej. » więcej
13141516171819
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »