Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-12, 20:00 Autor: Witold Wośtak

Pawłowiczki raczej bezpieczne, gorzej w Bierawie. Samorządowcy o spodziewanych ulewach

Archiwum - Lokalne podtopienia, zdjęcie ilustracyjne [fot. PSP Olesno/oficer prasowy Daniel Kaczmarek]
Archiwum - Lokalne podtopienia, zdjęcie ilustracyjne [fot. PSP Olesno/oficer prasowy Daniel Kaczmarek]
"Od wielu lat powtarzamy, że nasza gmina została opuszczona przez państwo w zakresie ochrony przeciwpowodziowej". Krzysztof Ficoń, wójt gminy Bierawa, podniósł stopień gotowości wobec niepokojących prognoz o kilkudniowych ulewach.
Jak mówi samorządowiec, trudno przewidzieć sytuację w gminie, bo raz większe zagrożenie stanowi Odra, a kolejnym razem problemów przysparza rzeka Bierawka.

- Niestety ostatnio dowiedzieliśmy się o zaniechaniu budowy zbiornika Kotlarnia - zaznacza Ficoń.

- My też akurat co do piasku na bieżąco umiemy reagować, bo na terenie gminy Bierawa są piaskownie. Tu generalnie chodzi o worki z piaskiem, więc to też oczywiście mamy pod kontrolą. Są też plandeki, jeżeli by trzeba było gdzieś zabezpieczyć dachy. Miejmy nadzieję, że skończy się głównie na strachu, ale jesteśmy w gotowości.

W gminie Pawłowiczki nie ma rzek ani dużych potoków. Wójt Jerzy Treffon zachowuje spokój, podkreśla przy tym, że samorząd stara się dbać o dobry stan rowów.

- Od kilku lat obserwujemy duże zmiany struktury pól. Jeżeli zbyt szybko spadnie na nie zbyt duża ilość wody, to powoduje bardzo duże utrudnienia dla mieszkańców. 3-4 miejscowości czasami są nieprzejezdne, ponieważ woda wymieszana z ziemią tworzy błoto, które dostaje się nie tylko na drogi, ale zalewa posesje i piwnice. Wtedy strażacy mają również bardzo dużo pracy.

Przed południem zebrał się kędzierzyńsko-kozielski Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Zarządzono przegląd infrastruktury hydrologicznej, zabezpieczono worki i plandeki oraz zaangażowano strażaków ochotników.
Krzysztof Ficoń
Jerzy Treffon

Zobacz także

2024-09-18, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Powódź w Głuchołazach. Trwa sprzątanie w placówkach oświatowych W całej gminie Głuchołazy nadal nie funkcjonują szkoły podstawowe, przedszkola i żłobek. Przymusową pauzę spowodowała powódź. Część tych placówek zostało zalanych i trwają w nich mozolne prace porządkowe. » więcej 2024-09-18, godz. 19:00, Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa Trudna sytuacja opolskich szkół i wsparcie dla poszkodowanych wskutek szkód powodziowych - Marek Leśniak gościem popołudniowego programu Radia Opole Wicekurator oświaty w Opolu Marek Leśniak, w popołudniowym programie Radia Opole poinformował o skutkach powodzi, która dotknęła 235 placówek edukacyjnych. Szkoły stoją przed ogromnym wyzwaniem - nie tylko w zakresie odbudowy, ale… » więcej 2024-09-18, godz. 18:20, Wiadomości z regionu Wody Polskie: fala wezbraniowa na Odrze, jej czoło minęło Opole Fala wezbraniowa na rzece Odrze przepływa przez Opolszczyznę. Jej czoło minęło już stolicę województwa - Opole, nie wyrządzając szkód w mieście - informują Wody Polskie RZGW w Gliwicach. Kulminacja spodziewana jest w Opolu ok… » więcej 2024-09-18, godz. 17:30, Wiadomości z regionu "Trzyma wodę jak wanna". Zbiornik Racibórz nie spuszcza wody, by chronić Opole Zbiornik Racibórz jest obecnie wypełniony w około 80 procentach i nie jest z niego wypuszczana woda. Jak wskazują Wody Polskie, to po to, by chronić między innymi Opole. » więcej 2024-09-18, godz. 17:00, Wiadomości z regionu „Solidarność jest potrzebna”. Związkowcy pomagają powodzianom z Głuchołaz Powodzianom z Głuchołaz pomaga m.in. związek zawodowy Solidarność. Jego działacze rozdawali na rynku chleb i butelkowaną wodę. » więcej
89909192939495
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »