Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-12, 20:00 Autor: Witold Wośtak

Pawłowiczki raczej bezpieczne, gorzej w Bierawie. Samorządowcy o spodziewanych ulewach

Archiwum - Lokalne podtopienia, zdjęcie ilustracyjne [fot. PSP Olesno/oficer prasowy Daniel Kaczmarek]
Archiwum - Lokalne podtopienia, zdjęcie ilustracyjne [fot. PSP Olesno/oficer prasowy Daniel Kaczmarek]
"Od wielu lat powtarzamy, że nasza gmina została opuszczona przez państwo w zakresie ochrony przeciwpowodziowej". Krzysztof Ficoń, wójt gminy Bierawa, podniósł stopień gotowości wobec niepokojących prognoz o kilkudniowych ulewach.
Jak mówi samorządowiec, trudno przewidzieć sytuację w gminie, bo raz większe zagrożenie stanowi Odra, a kolejnym razem problemów przysparza rzeka Bierawka.

- Niestety ostatnio dowiedzieliśmy się o zaniechaniu budowy zbiornika Kotlarnia - zaznacza Ficoń.

- My też akurat co do piasku na bieżąco umiemy reagować, bo na terenie gminy Bierawa są piaskownie. Tu generalnie chodzi o worki z piaskiem, więc to też oczywiście mamy pod kontrolą. Są też plandeki, jeżeli by trzeba było gdzieś zabezpieczyć dachy. Miejmy nadzieję, że skończy się głównie na strachu, ale jesteśmy w gotowości.

W gminie Pawłowiczki nie ma rzek ani dużych potoków. Wójt Jerzy Treffon zachowuje spokój, podkreśla przy tym, że samorząd stara się dbać o dobry stan rowów.

- Od kilku lat obserwujemy duże zmiany struktury pól. Jeżeli zbyt szybko spadnie na nie zbyt duża ilość wody, to powoduje bardzo duże utrudnienia dla mieszkańców. 3-4 miejscowości czasami są nieprzejezdne, ponieważ woda wymieszana z ziemią tworzy błoto, które dostaje się nie tylko na drogi, ale zalewa posesje i piwnice. Wtedy strażacy mają również bardzo dużo pracy.

Przed południem zebrał się kędzierzyńsko-kozielski Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Zarządzono przegląd infrastruktury hydrologicznej, zabezpieczono worki i plandeki oraz zaangażowano strażaków ochotników.
Krzysztof Ficoń
Jerzy Treffon

Zobacz także

2024-10-16, godz. 12:43, Wiadomości z regionu Usuwają zatory, budują mosty, sprzątają i dezynfekują. Brzescy żołnierze pomagają w usuwaniu skutków powodzi Ponad 1600 żołnierzy z Brzegu pomaga w usuwaniu skutków powodzi. Do swojej dyspozycji mają około 350 jednostek sprzętu, głównie ciężarówek, ale też ładowarek i wywrotek. » więcej 2024-10-16, godz. 12:00, Gospodarka Głuchołaskie firmy liczą straty po powodzi. Czy część z nich zmieni lokalizację? Utrata łącznie nawet tysiąca miejsc pracy - to możliwy skutek strat wywołanych przez powódź w gminie Głuchołazy. Straty przedsiębiorców burmistrz Paweł Szymkowicz ocenił na miliard złotych. - Nie wiadomo, ile małych firm podejmie… » więcej 2024-10-16, godz. 10:10, Wiadomości z regionu "Chcemy mostu łukowego". Burmistrz Głuchołaz o odbudowie przeprawy i szacowaniu strat po powodzi 25 października zostanie oddany do użytku most tymczasowy w Głuchołazach, w ciągu drogi krajowej nr 40. Przeprawa jest już prawie gotowa. Za kilka dni rozpoczną się próby obciążeniowe. Kończona jest budowa najazdów. Mówił o… » więcej 2024-10-16, godz. 07:00, Wiadomości z regionu Zbudują nową przepompownię ścieków. Pozwoli to uniknąć zalewania ulicy Oławskiej w Brzegu Ulica Oławska w Brzegu może uniknąć zalewania w przypadku kolejnych wysokich stanów na Odrze. Miejskie wodociągi planują zmiany w funkcjonowaniu przepompowni ścieków obsługujących tę część miasta. » więcej 2024-10-16, godz. 06:15, Wiadomości z regionu Najbardziej zniszczone budynki będą rozebrane. Popowodziowe kontrole w powiecie prudnickim Po powodzi nadzór budowlany nakazał rozbiórkę 6 i wyłączenie z użytkowania 7 prywatnych obiektów w powiecie prudnickim. W sumie przeprowadzono przegląd stanu technicznego 1167 domów jednorodzinnych. Skontrolowano 1524 obiekty o różnym… » więcej
13141516171819
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »