Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-12, 09:26 Autor: Jakub Biel

Monitorują stan rzek i zabezpieczają szpitale. Powiat nyski szykuje się na wzmożone opady deszczu

Morów [fot. Sołectwo Morow]
Morów [fot. Sołectwo Morow]
Starostwo Powiatowe w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Starostwo Powiatowe w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Władze powiatu nyskiego szykują się na wzmożone opady deszczu. Monitorują stan wód na Białej Głuchołaskiej i Nysie Kłodzkiej. Sprawdzają jak wygląda sytuacja na Starynce, Morze i Świdnie. Zabezpieczają zbiorniki retencyjne i kluczowe budynki, takie jak szpitale. W przypadku sytuacji kryzysowej uruchomione zostanie pogotowie przeciwpowodziowe.
- W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu, które mają wystąpić na terenie powiatu nyskiego, podjęliśmy działania przygotowawcze na wypadek powodzi – informuje Daniel Palimąka, starosta nyski.

- Te wszystkie prognozy, które są pokazywane, te modele, które są weryfikowane co kilka godzin nie są zbyt optymistyczne dla powiatu nyskiego. Z tego co widzę, że według tych modeli to właśnie powiat nyski będzie miał największą liczbę opadów w ciągu tych kilku dni w całym województwie, jeśli nie w Polsce.

Dlatego też władze powiatu już zdecydowały o wzmożonym monitoringu stanu wód i sytuacji hydrologicznej. Sprawdzany jest poziom Starynki w Głuchołazach, Mory czy Świdny a także największych rzek - Białej Głuchołaskiej i Nysy Kłodzkiej.

- Zbiorniki na dzisiaj są dość opróżnione, więc mogą przyjąć sporo wody, jednakże sytuacji nie jesteśmy w stanie perfekcyjnie przewidzieć, dlatego szykujemy się na różne warianty. Oczywiście też zabezpieczamy nasze placówki, które mogą być w takim teoretycznym obszarze zalania, czyli nasze szpitale, szczególnie szpital w Głuchołazach.  Tam prace dzisiaj będą trwały na tym, aby zabezpieczyć te najniższe kondygnacje – dodaje Daniel Palimąka.

Na piątkowy poranek zaplanowano spotkanie powiatowego sztabu kryzysowego. W przypadku podniesienia się stanów wód, zostanie wprowadzone pogotowie przeciwpowodziowe.
Daniel Palimąka
Daniel Palimąka

Zobacz także

2024-09-28, godz. 13:15, Wiadomości z regionu "Pierwsza część posiedzenia rządu to odprawa sztabowa". Rada Ministrów o powodzi - Całościowe środki na usuwanie skutków powodzi to do tej pory 622 mln 800 tys. zł. Zasiłki otrzymało prawie 37 tysięcy rodzin - powiedział szef MSWiA Tomasz Siemoniak podczas nadzwyczajnego posiedzenia rządu. Z kolei szef resortu… » więcej 2024-09-28, godz. 10:30, Wiadomości z regionu Uczniowie z Głubczyc od początku powodzi pomagają poszkodowanym. "Nie trzeba ich zmuszać" Uczniowie z Zespołu Szkół Mechanicznych w Głubczycach od kilku dni pomagają w tamtejszych punktach dystrybucji darów. Sortują przywożone rzeczy, w tym jedzenie oraz ubrania, ale również pakują i zawożą je do powodzian. Młodzież… » więcej 2024-09-28, godz. 08:00, Wiadomości z regionu "Przez cały czas powodzi pacjenci byli bezpieczni". Nyskie hospicjum po wielkiej wodzie Nyskie hospicjum liczy straty i planuje remont. Tak jak spory obszar tej części miasta placówkę nie zalała woda z rzeki, ale wody gruntowe i kanalizacja. Przez okres powodzi pełniono tam dyżury i utrzymywano gotowość do ewakuacji… » więcej 2024-09-27, godz. 21:27, Wiadomości z regionu Będą analizy, dlaczego doszło do zalania Nysy. "Woda powinna była utrzymać się w korycie rzeki" - Będzie dokonana pełna analiza, dlaczego doszło do zalania Nysy, choć z dokumentacji, jaką posiadamy, wynika, że tam nie powinno do niczego dojść - zapowiedziała w piątek prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska. Dodała, że ekspertyz… » więcej 2024-09-27, godz. 19:00, Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa Marek Leśniak o przyszłości szkół po powodzi oraz o wsparciu dla uczniów i nauczycieli Jakie kroki podejmowane są w celu odbudowy szkół najbardziej dotkniętych powodzią? Ilu uczniów może liczyć na wsparcie psychologiczne w nowym roku szkolnym? O tych wyzwaniach rozmawialiśmy z Markiem Leśniakiem, wicekuratorem oświaty… » więcej
42434445464748
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »