Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-12, 09:26 Autor: Jakub Biel

Monitorują stan rzek i zabezpieczają szpitale. Powiat nyski szykuje się na wzmożone opady deszczu

Morów [fot. Sołectwo Morow]
Morów [fot. Sołectwo Morow]
Starostwo Powiatowe w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Starostwo Powiatowe w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Władze powiatu nyskiego szykują się na wzmożone opady deszczu. Monitorują stan wód na Białej Głuchołaskiej i Nysie Kłodzkiej. Sprawdzają jak wygląda sytuacja na Starynce, Morze i Świdnie. Zabezpieczają zbiorniki retencyjne i kluczowe budynki, takie jak szpitale. W przypadku sytuacji kryzysowej uruchomione zostanie pogotowie przeciwpowodziowe.
- W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu, które mają wystąpić na terenie powiatu nyskiego, podjęliśmy działania przygotowawcze na wypadek powodzi – informuje Daniel Palimąka, starosta nyski.

- Te wszystkie prognozy, które są pokazywane, te modele, które są weryfikowane co kilka godzin nie są zbyt optymistyczne dla powiatu nyskiego. Z tego co widzę, że według tych modeli to właśnie powiat nyski będzie miał największą liczbę opadów w ciągu tych kilku dni w całym województwie, jeśli nie w Polsce.

Dlatego też władze powiatu już zdecydowały o wzmożonym monitoringu stanu wód i sytuacji hydrologicznej. Sprawdzany jest poziom Starynki w Głuchołazach, Mory czy Świdny a także największych rzek - Białej Głuchołaskiej i Nysy Kłodzkiej.

- Zbiorniki na dzisiaj są dość opróżnione, więc mogą przyjąć sporo wody, jednakże sytuacji nie jesteśmy w stanie perfekcyjnie przewidzieć, dlatego szykujemy się na różne warianty. Oczywiście też zabezpieczamy nasze placówki, które mogą być w takim teoretycznym obszarze zalania, czyli nasze szpitale, szczególnie szpital w Głuchołazach.  Tam prace dzisiaj będą trwały na tym, aby zabezpieczyć te najniższe kondygnacje – dodaje Daniel Palimąka.

Na piątkowy poranek zaplanowano spotkanie powiatowego sztabu kryzysowego. W przypadku podniesienia się stanów wód, zostanie wprowadzone pogotowie przeciwpowodziowe.
Daniel Palimąka
Daniel Palimąka

Zobacz także

2024-10-01, godz. 12:01, Wiadomości z regionu Opolski hub pomocowy przeniesiony na ul. Północną. "Duża powierzchnia na dary dla powodzian" 7 tysięcy metrów kwadratowych liczy magazyn przeznaczony pod hub przeładunkowy darów dla powodzian w naszym regionie. » więcej 2024-10-01, godz. 12:00, Wiadomości z regionu Tysiąc mieszkań w Głuchołazach bez ciepła do połowy października. Zalało piece gazowe 34 budynki Międzyzakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Głuchołazach nie mają obecnie centralnego ogrzewania. To oznacza tysiąc mieszkań bez ciepła. » więcej 2024-10-01, godz. 09:32, Wiadomości z regionu Powiat brzeski zaczyna liczyć straty po powodzi. Są miejsca, gdzie woda jeszcze stoi - Nadal są u nas miejsca, gdzie woda jeszcze stoi - mówił dziś (01.10) w Porannej Rozmowie Radia Opole Jacek Monkiewicz, starosta brzeski. Choć szacowanie strat dopiero się zaczęło, to już wiadomo, że oprócz zalanych domów, ogromne… » więcej 2024-09-30, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Głogówek opublikuje "białą księgę” zniszczeń. Gmina domaga się budowy zbiornika na Osobłodze Władze Głogówka stanowczo domagają się budowy zbiornika przeciwpowodziowego na Osobłodze w Racławicach Śląskich. Liczą na wsparcie mieszkańców oraz samorządowców z gmin i powiatów zalanych przez tę rzekę. Samorząd zachęca… » więcej 2024-09-30, godz. 15:40, Wiadomości z regionu "Centralne mamy zalane". Mieszkańcy Wronowa remontują domy po powodzi Mieszkańcy Wronowa walczą z czasem, aby przed zimą wyremontować zniszczone przez powódź domy. Większość z budynków wymaga jak najszybszego osuszenia i uprzątnięcia, a temperatura w tym nie pomaga. Jak mówią powodzianie, końca… » więcej
38394041424344
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »