Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-12, 09:26 Autor: Jakub Biel

Monitorują stan rzek i zabezpieczają szpitale. Powiat nyski szykuje się na wzmożone opady deszczu

Morów [fot. Sołectwo Morow]
Morów [fot. Sołectwo Morow]
Starostwo Powiatowe w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Starostwo Powiatowe w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Władze powiatu nyskiego szykują się na wzmożone opady deszczu. Monitorują stan wód na Białej Głuchołaskiej i Nysie Kłodzkiej. Sprawdzają jak wygląda sytuacja na Starynce, Morze i Świdnie. Zabezpieczają zbiorniki retencyjne i kluczowe budynki, takie jak szpitale. W przypadku sytuacji kryzysowej uruchomione zostanie pogotowie przeciwpowodziowe.
- W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu, które mają wystąpić na terenie powiatu nyskiego, podjęliśmy działania przygotowawcze na wypadek powodzi – informuje Daniel Palimąka, starosta nyski.

- Te wszystkie prognozy, które są pokazywane, te modele, które są weryfikowane co kilka godzin nie są zbyt optymistyczne dla powiatu nyskiego. Z tego co widzę, że według tych modeli to właśnie powiat nyski będzie miał największą liczbę opadów w ciągu tych kilku dni w całym województwie, jeśli nie w Polsce.

Dlatego też władze powiatu już zdecydowały o wzmożonym monitoringu stanu wód i sytuacji hydrologicznej. Sprawdzany jest poziom Starynki w Głuchołazach, Mory czy Świdny a także największych rzek - Białej Głuchołaskiej i Nysy Kłodzkiej.

- Zbiorniki na dzisiaj są dość opróżnione, więc mogą przyjąć sporo wody, jednakże sytuacji nie jesteśmy w stanie perfekcyjnie przewidzieć, dlatego szykujemy się na różne warianty. Oczywiście też zabezpieczamy nasze placówki, które mogą być w takim teoretycznym obszarze zalania, czyli nasze szpitale, szczególnie szpital w Głuchołazach.  Tam prace dzisiaj będą trwały na tym, aby zabezpieczyć te najniższe kondygnacje – dodaje Daniel Palimąka.

Na piątkowy poranek zaplanowano spotkanie powiatowego sztabu kryzysowego. W przypadku podniesienia się stanów wód, zostanie wprowadzone pogotowie przeciwpowodziowe.
Daniel Palimąka
Daniel Palimąka

Zobacz także

2024-10-16, godz. 12:43, Wiadomości z regionu Usuwają zatory, budują mosty, sprzątają i dezynfekują. Brzescy żołnierze pomagają w usuwaniu skutków powodzi Ponad 1600 żołnierzy z Brzegu pomaga w usuwaniu skutków powodzi. Do swojej dyspozycji mają około 350 jednostek sprzętu, głównie ciężarówek, ale też ładowarek i wywrotek. » więcej 2024-10-16, godz. 12:00, Gospodarka Głuchołaskie firmy liczą straty po powodzi. Czy część z nich zmieni lokalizację? Utrata łącznie nawet tysiąca miejsc pracy - to możliwy skutek strat wywołanych przez powódź w gminie Głuchołazy. Straty przedsiębiorców burmistrz Paweł Szymkowicz ocenił na miliard złotych. - Nie wiadomo, ile małych firm podejmie… » więcej 2024-10-16, godz. 10:10, Wiadomości z regionu "Chcemy mostu łukowego". Burmistrz Głuchołaz o odbudowie przeprawy i szacowaniu strat po powodzi 25 października zostanie oddany do użytku most tymczasowy w Głuchołazach, w ciągu drogi krajowej nr 40. Przeprawa jest już prawie gotowa. Za kilka dni rozpoczną się próby obciążeniowe. Kończona jest budowa najazdów. Mówił o… » więcej 2024-10-16, godz. 07:00, Wiadomości z regionu Zbudują nową przepompownię ścieków. Pozwoli to uniknąć zalewania ulicy Oławskiej w Brzegu Ulica Oławska w Brzegu może uniknąć zalewania w przypadku kolejnych wysokich stanów na Odrze. Miejskie wodociągi planują zmiany w funkcjonowaniu przepompowni ścieków obsługujących tę część miasta. » więcej 2024-10-16, godz. 06:15, Wiadomości z regionu Najbardziej zniszczone budynki będą rozebrane. Popowodziowe kontrole w powiecie prudnickim Po powodzi nadzór budowlany nakazał rozbiórkę 6 i wyłączenie z użytkowania 7 prywatnych obiektów w powiecie prudnickim. W sumie przeprowadzono przegląd stanu technicznego 1167 domów jednorodzinnych. Skontrolowano 1524 obiekty o różnym… » więcej
14151617181920
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »