Radio Opole » Wybory samorządowe 2024 » Aktualności

Aktualności

2024-04-09, 18:00 Autor: Jakub Biel

Coraz więcej tych samych nazwisk w lokalnej polityce. Samorządowe rodziny mają się dobrze

[fot. Radio Opole/Facebook]
[fot. Radio Opole/Facebook]
Zuzanna Donath-Kasiura i Andrzej Kasiura [fot. Radio Opole]
Zuzanna Donath-Kasiura i Andrzej Kasiura [fot. Radio Opole]
Martyna i Paweł Nakonieczny [fot. Radio Opole]
Martyna i Paweł Nakonieczny [fot. Radio Opole]
Alicja i Paweł Szymkowicz [fot. Facebook/Radio Opole]
Alicja i Paweł Szymkowicz [fot. Facebook/Radio Opole]
Zuzanna Donath-Kasiura i Andrzej Kasiura, Martyna i Paweł Nakonieczny, Alicja i Paweł Szymkowiczowie, ale i państwo Gęsiarzowie, Wilczyńscy czy Stawiarscy – wybory samorządowe kolejny raz pokazały, że rodzin angażujących się w lokalną politykę jest coraz więcej. Sprawdziliśmy, czy mocno ugruntowane nazwisko pomaga wejść do polityki, czy raczej jest to spore utrudnienie i większa odpowiedzialność.
- Ja bardzo sobie cenię, że razem z mężem możemy działać na rzecz społeczeństwa i mieszkańców Opolszczyzny – mówi Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego.

- Jestem w Krapkowicach – i tak myślę będzie cały czas – postrzegana raczej jako żona burmistrza. Bardzo dużo ludzi mówi do mnie: „pani burmistrzowa”, co jest bardzo sympatyczne, ale staram się wspierać nie tylko prywatnie męża, jako jego żona, ale też w tych działaniach, które pełnie. Pokazując, że zarząd województwa, samorząd województwa chce też być obecny na tych wydarzeniach lokalnych.

Innym przykładem samorządowego małżeństwa są Martyna i Paweł Nakonieczny. Pani Martyna to radna sejmiku, a jej mąż jest przewodniczącym Rady Miejskiej w Nysie, a wkrótce radnym powiatu.

- Mi się udało wejść do rady miejskiej pierwszemu, w roku 2010. Małżonka weszła do sejmiku województwa w 2018 po raz pierwszy, a teraz każdy ma swój szczebel działalności samorządowej. Oczywiście, bardzo to pomaga, bo wymieniamy się różnymi spostrzeżeniami, co można by było zrobić lepiej na linii współpracy między samorządami. Jest łatwiej.

Dłużej od swojej żony w polityce jest również Paweł Szymkowicz, kandydat na burmistrza Głuchołaz. Twierdzi, że w wejściu do polityki i wywalczeniu mandatu radnej sejmiku, jego małżonce pomogła zdecydowanie jej aktywność, a nie nazwisko, które nosi.

- Żona blisko 1/3 głosów dostała poza Głuchołazami. Nawet poza powiatem nyskim. Dlatego myślę, że tutaj nazwisko raczej nie pomogło. Jest zaangażowana w działalność pielęgniarską. Jest dobrze znana w środowisku. Myślę, że to wszystko spowodowało, że dzisiaj z powodzeniem obejmuje mandat w sejmiku województwa opolskiego, a ja dalej walczę o fotel burmistrza Głuchołaz.

- Nie da się ukryć, że nazwisko, które jest w polityce od dłuższego czasu, może tylko pomóc kolejnym kandydatom – uważa prof. Adam Drosik z Wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Opolskiego.

- Te rodzinne konotacje wzbudzają oczywiście najwięcej emocji. Pamiętajmy jednak, że jeśli mówimy tu o dzieciach, to czymś naturalnym jest, że idą w ślady rodziców. Czy to pomaga? Ależ oczywiście. To nazwisko, zwłaszcza jeśli ono nie jest jakieś typowe, jest charakterystyczne to pomaga, nie da się ukryć. Zresztą, potwierdzają to wyniki.

Tylko na szczeblu sejmiku województwa opolskiego w nowej kadencji będziemy mieć więc panie Zuzannę Donath-Kasiurę, Alicję Szymkowicz, Martynę Nakonieczny czy Jolantę Wilczyńską, których mężowie od dłuższego czasu funkcjonują w lokalnej polityce.
Zuzanna Donath-Kasiura
Paweł Nakonieczny
Paweł Szymkowicz
prof. Adam Drosik

Zobacz także

2024-03-26, godz. 10:15, Wiadomości z regionu Opolszczyzna to piękne województwo. Kandydat Lewicy chce powstania funduszu filmowego Utworzenie funduszu filmowego w ramach działania samorządu województwa opolskiego - to postulat Jerzego Przystajki. Kandydat Lewicy w wyborach do Sejmiku Województwa Opolskiego chciałby, aby Opolszczyzna pokazywała swoje uroki także… » więcej 2024-03-25, godz. 20:30, Wiadomości z regionu Drugi tydzień debat wyborczych w Radiu Opole. Głos mieli kandydaci na burmistrza Olesna [FILM, ZDJĘCIA] Radiową debatę zorganizowaliśmy w Miejskim Domu Kultury Oleśnie. Zaproszenie do udziału w poniedziałkowej (25.03) dyskusji przyjęli obecny burmistrz Sylwester Lewicki oraz Piotr Gręda z KWW OOL-Nasze Oleskie. W debacie nie wzięła… » więcej 2024-03-25, godz. 18:34, Wiadomości z regionu Krzysztof Cegielski chce zostać wójtem Izbicka. W programie m.in. poprawa stanu dróg Krzysztof Cegielski z KWW Działajmy Razem ubiega się o stanowisko wójta gminy Izbicko. Kandydat zakończył już serię spotkań z mieszkańcami, którym przedstawił swój program wyborczy. » więcej 2024-03-25, godz. 18:00, Wiadomości z regionu "Nieprzemyślana inwestycja". Kandydat do rady miasta z listy PiS o nowym stadionie - Ta inwestycja nie jest dobrze zaplanowana - tak o nowym stadionie miejskim, kosztującym 200 milionów złotych, mówił podczas konferencji prasowej niezależny kandydat do rady miasta Adrian Hofman. » więcej 2024-03-25, godz. 16:56, Wiadomości z regionu Agnieszka Kossowska chce zadbać w radzie miasta o interesy osób niepełnosprawnych Utworzenie miejskiego programu opieki wytchnieniowej dla rodziców osób z niepełnosprawnościami, stworzenie poradni dla osób dorosłych czy wsparcie organizacji zajęć sportowych dla osób z niepełnosprawnościami - to tylko część… » więcej
34353637383940
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »