Radio Opole » Fauna i flora Opolszczyzny » Opolskie 'RODOS'

Opolskie "RODOS"

2024-12-31, 15:44

O modrzewiu, łubinie i kiszonych warzywach

W programie o drzewie, które mimo że to drzewo iglaste, nie nadaje się na świąteczną choinkę - opowiemy o modrzewiu [fot. https://pixabay.com/pl]
W programie o drzewie, które mimo że to drzewo iglaste, nie nadaje się na świąteczną choinkę - opowiemy o modrzewiu [fot. https://pixabay.com/pl]
W programie o drzewie, które mimo że to drzewo iglaste, nie nadaje się na świąteczną choinkę - opowiemy o modrzewiu. W grudniowe szarości wprowadzimy trochę koloru, bo będzie o łubinie, czyli roślinie o pięknych kwiatach. A dokładnie powiemy o tym, że z łubinu można zrobić ... ser.

Jak tematy związane z tym, co rośnie w naszych ogrodach, a później ląduje na naszych stołach ... na pewno w okresie "okołoświątecznym" w naszych domach musi być bigos z kiszonej kapusty czy barszcz z kiszonych buraków. W związku z tym w programie porozmawiamy o kiszonych warzywach.
2024-12-23, 16:06

O jodle, migracji ptaków i maku

[fot. https://pixabay.com/pl]
[fot. https://pixabay.com/pl]
W grudniu sporo o gatunkach drzew, które nadają się na bożonarodzeniowe choinki. Tym razem opowiemy o ich królowej - jodle. Będzie też o migracji ptaków - w Polsce są już jemiołuszki i... lodówki, które nazywane są polskimi pingwinami. Jak lodówki, to jedzenie. Jak jedzenie, to kącki dietetyczny, a w nim o maku (którego nie można uprawić w naszych ogródkach), ale w świątecznych potrawach go nie zabraknie.
2024-12-20, 08:20

O świerkach, chrzanie i haremie borowców wielkich

Dlaczego wysadzanie do gruntu choinki świerkowej po Bożym Narodzeniu to dobry pomysł? [fot. https://pixabay.com/pl]
Dlaczego wysadzanie do gruntu choinki świerkowej po Bożym Narodzeniu to dobry pomysł? [fot. https://pixabay.com/pl]
Dlaczego wysadzanie do gruntu choinki świerkowej po Bożym Narodzeniu to dobry pomysł? Dlaczego świerki w lasach Opolszczyzny nie radzą sobie najlepiej? Co ma z językiem polskim wspólnego angielska nazwa świerku? O tym w programie. W kąciku dietetycznym będzie o wspaniałych dla naszego zdrowia właściwościach chrzanu - ten przyda się m.in. w sezonie katarów i kichania. A ponadto zajrzymy do budek dla nietoperzy w Opolu. W niektórych z nich jeszcze chwilę temu można było znaleźć ... harem borowców wielkich.
2024-12-13, 10:54

O sosnach, kiełkach i Akcji Karmnik

[fot. https://pixabay.com/pl]
[fot. https://pixabay.com/pl]
Grudzień to czas przygotowań do świąt. Zachęcamy do tego, by nie tylko biegać po sklepach i z miotłą po domu, ale także pobiegać albo pospacerować po lesie. Z mikrofonem Radia Opole byliśmy w leśnictwie Walidrogi, gdzie leśniczy Jacek Boczar między innymi opowiadał o sośnie, jednym z drzew, które nadają się na choinkę. Z dużej leśnej uprawy przeniesiemy się na maleńką uprawę na naszym parapecie, gdzie zielenią się kiełki. Spytamy, czy te zawsze są zdrowe? W programie także o ogólnopolskiej Akcji Karmnik realizowanej w naszym regionie przez Uniwersytet Opolski wraz Zespołem Opolskich Parków Krajobrazowych.
2024-12-05, 13:30

Patenty na piękną przestrzeń wokół domu, zalety kiełków i historia "Tajemniczego ogrodu"

W audycji zaglądamy do urokliwego, listopadowego ogrodu pana Roberta [fot. https://pixabay.com/pl]
W audycji zaglądamy do urokliwego, listopadowego ogrodu pana Roberta [fot. https://pixabay.com/pl]
Zaglądamy do urokliwego, listopadowego ogrodu pana Roberta, by podpytać o patenty na piękną zieloną przestrzeń wokół domu. Mieszkaniec Strzelec Opolskich czerpał inspirację na spacerach po pracy... w Holandii. Tam odkrył, że do projektowania ogrodu nie trzeba podchodzić sztampowo. W kąciku dietetycznym było o kiełkach, które można uprawiać w najmniejszej działce świata, czyli... na parapecie.
2024-11-25, 14:18

Są kwiaty, które kwitną... w grudniu! W audycji także o chorobach grzybowych roślin, chomiku europejskim i hodowli boczniaków

Jaśmin [fot. https://pixabay.com/pl]
Jaśmin [fot. https://pixabay.com/pl]
W programie o chorobach grzybowych przede wszystkim drzew, które mamy w ogrodach i na działkach. Będzie też o kwiatach, które zakwitną w grudniu, a także odpowiedź na pytanie, czy posadzone przez spóźnialskich o tej porze tulipany mają szansę wiosną zakwitnąć. A ponadto... o zagrożonym w Polsce gatunku, chomiku europejskim i nowatorskim sposobie hodowli boczniaków, do którego wykorzystuje się słomę i osad ze stawów karpiowych.
2024-11-22, 13:38

Jak stworzyć idealny ogród? Architekci krajobrazu z Opola znają odpowiedź. Posłuchajcie!

Anna Gałęzka i Przemysław Krokoszyński i autorka audycji Żaneta Plotnik-Krumpietz [fot. Żaneta Plotnik-Krumpietz]
Anna Gałęzka i Przemysław Krokoszyński i autorka audycji Żaneta Plotnik-Krumpietz [fot. Żaneta Plotnik-Krumpietz]
Przemysław Krokoszyński i Anna Gałęzka [fot. Żaneta Plotnik-Krumpietz]
Przemysław Krokoszyński i Anna Gałęzka [fot. Żaneta Plotnik-Krumpietz]
Od projektu do realizacji naszego idealnego ogrodu. W programie goście: Anna Gałęzka i Przemysław Krokoszyński, architekci krajobrazu z Opola, którzy oddają się swojej pasji tworząc wymarzone przestrzenie dla innych w pracowni „Ogrody Ani”.
2024-11-12, 14:05

Jak przygotować balkon do zimy? W audycji także o zaletach jedzenia grzybów, czarnej pszczole i dokarmianiu ptaków

Co zrobić, by ładnie przezimowały pelargonie? [fot. https://pixabay.com/pl]
Co zrobić, by ładnie przezimowały pelargonie? [fot. https://pixabay.com/pl]
Jakie rośliny można na czas zimy zostawić na balkonie, a jakie dobrze schować, by nie przemarzły? Co zrobić, by ładnie przezimowały pelargonie? O tym Katarzyna Krauze, miłośniczka przyrody i posiadaczka pięknego ogródka właśnie na balkonie. W cyklu "Co mieszka w naszym ogródku?" ciąg dalszy o niezwykłym owadzie, czarnej pszczole, a dokładnie zadrzechni fioletowej. Pytamy m.in. o to, czy są sposoby na to, by chciała mieszkać na naszej działce. W kąciku dietetycznym c.d. o prozdrowotnych właściwościach grzybów.
2024-11-07, 14:20

O chryzantemach, prozdrowotnych właściwościach grzybów i pewnym niezwykłym owadzie

Katarzyna Krause [fot. Agnieszka Wawer-Krajewska]
Katarzyna Krause [fot. Agnieszka Wawer-Krajewska]
Kochają je Japończycy, w Chinach jest składnikiem leków. W programie o chryzantemach, które umiłowali sobie także malarze. O tych pięknych, jesiennych kwiatach opowiadała w audycji Katarzyna Krause, miłośniczka przyrody i zdrowego stylu życia. W kąciku dietetycznym c.d. o prozdrowotnych właściwościach grzybów, wbrew obiegowej opinii ich w nich bardzo dużo. Z kolei w cyklu "Co mieszka w naszym ogródku?" o niezwykłym owadzie, czarnej pszczole, a dokładnie zadrzechni fioletowej. Czy powinniśmy się jej bać, a może warto zaprosić ją do naszych ogródków?
2024-10-28, 15:48

O grzybach, kotletach z purchawki, ziemi z liści i ćmie, która przypomina... kolibra

Grzyby [fot. https://pixabay.com/pl]
Grzyby [fot. https://pixabay.com/pl]
Było o grzybach, które czasem rosną w naszych ogródkach, a czasem na łąkach tuż za płotem. Powiedzieliśmy też o trującej pieczarce, czubajce kani, z której można zrobić... pasztet albo mąkę, ale też o kotletach z purchawki. W kąciku dietetycznym o tym, jakie cenne składniki są w grzybach. To mit, że tych w darach runa leśnego prawie nie ma. W cyklu "Co mieszka w naszym ogródku?" ciąg dalszy o fruczaku gołąbku - ćmie, która przypomina kolibra.
12345

Zobacz także

2024-12-31, godz. 15:44 O modrzewiu, łubinie i kiszonych warzywach W programie o drzewie, które mimo że to drzewo iglaste, nie nadaje się na świąteczną choinkę - opowiemy o modrzewiu. W grudniowe szarości wprowadzimy trochę… » więcej 2024-12-23, godz. 16:06 O jodle, migracji ptaków i maku W grudniu sporo o gatunkach drzew, które nadają się na bożonarodzeniowe choinki. Tym razem opowiemy o ich królowej - jodle. Będzie też o migracji ptaków… » więcej 2024-12-20, godz. 08:20 O świerkach, chrzanie i haremie borowców wielkich Dlaczego wysadzanie do gruntu choinki świerkowej po Bożym Narodzeniu to dobry pomysł? Dlaczego świerki w lasach Opolszczyzny nie radzą sobie najlepiej? Co… » więcej 2024-12-13, godz. 10:54 O sosnach, kiełkach i Akcji Karmnik Grudzień to czas przygotowań do świąt. Zachęcamy do tego, by nie tylko biegać po sklepach i z miotłą po domu, ale także pobiegać albo pospacerować po… » więcej 2024-12-05, godz. 13:30 Patenty na piękną przestrzeń wokół domu, zalety kiełków i historia "Tajemniczego ogrodu" Zaglądamy do urokliwego, listopadowego ogrodu pana Roberta, by podpytać o patenty na piękną zieloną przestrzeń wokół domu. Mieszkaniec Strzelec Opolskich… » więcej 2024-11-25, godz. 14:18 Są kwiaty, które kwitną... w grudniu! W audycji także o chorobach grzybowych roślin, chomiku europejskim i hodowli… W programie o chorobach grzybowych przede wszystkim drzew, które mamy w ogrodach i na działkach. Będzie też o kwiatach, które zakwitną w grudniu, a także… » więcej 2024-11-22, godz. 13:38 Jak stworzyć idealny ogród? Architekci krajobrazu z Opola znają odpowiedź. Posłuchajcie! Od projektu do realizacji naszego idealnego ogrodu. W programie goście: Anna Gałęzka i Przemysław Krokoszyński, architekci krajobrazu z Opola, którzy oddają… » więcej 2024-11-12, godz. 14:05 Jak przygotować balkon do zimy? W audycji także o zaletach jedzenia grzybów, czarnej pszczole i dokarmianiu ptaków Jakie rośliny można na czas zimy zostawić na balkonie, a jakie dobrze schować, by nie przemarzły? Co zrobić, by ładnie przezimowały pelargonie? O tym Katarzyna… » więcej 2024-11-07, godz. 14:20 O chryzantemach, prozdrowotnych właściwościach grzybów i pewnym niezwykłym owadzie Kochają je Japończycy, w Chinach jest składnikiem leków. W programie o chryzantemach, które umiłowali sobie także malarze. O tych pięknych, jesiennych… » więcej 2024-10-28, godz. 15:48 O grzybach, kotletach z purchawki, ziemi z liści i ćmie, która przypomina... kolibra Było o grzybach, które czasem rosną w naszych ogródkach, a czasem na łąkach tuż za płotem. Powiedzieliśmy też o trującej pieczarce, czubajce kani, z… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »