Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Homo erectus nauczył się żyć na pustyni już…
2025-01-17, 14:44 Autor: PAP

Homo erectus nauczył się żyć na pustyni już 1,2 miliona lat temu

Zdjęcie poglądowe [fot. pixabay]
Zdjęcie poglądowe [fot. pixabay]
Homo erectus potrafił dostosować się i przetrwać w warunkach pustynnych co najmniej 1,2 miliona lat temu. Dzięki temu był w stanie przemieścić się z Afryki na tereny Azji i Europy – wynika z badań opublikowanych w Communications Earth & Environment.
Od dawna trwa debata nad tym, kiedy wczesne homininy nabyły zdolność do przetrwania w ekstremalnych rodzajach środowisk, takich jak pustynie czy lasy deszczowe. Wcześniejsze badania sugerowały, że tylko Homo sapiens potrafił przystosować się do takich warunków. Tymczasem najnowsze odkrycia wskazują, że Homo erectus miał znacznie większe zdolności adaptacyjne do przetrwania w ekstremalnych środowiskach, niż wcześniej sądzono.

Międzynarodowy zespół naukowców przeprowadził analizy archeologiczne, geologiczne i paleoklimatyczne na stanowisku Engaji Nanyori w wąwozie Olduvai w Tanzanii — jednym z kluczowych miejsc archeologicznych związanych z wczesnymi homininami.

Badacze ustalili, że między 1,2 miliona a 1 milion lat temu w okolicy panowały warunki półpustynne, co potwierdzają charakterystyczne ślady roślinności. Dane archeologiczne wskazują, że grupy H. erectus przystosowały się do tych warunków przez organizowanie długoterminowych obozowisk przy rzekach i stawach, co gwarantowało dostęp do świeżej wody. Wskazuje to na świadome zarządzanie zasobami.

Istotny wpływ miał też fakt, że Homo erectus nauczył się wytwarzać narzędzia kamienne, takie jak skrobaki i narzędzia zębate, które pozwoliły zwiększyć efektywność korzystania z zasobów naturalnych – w tym obróbki upolowanych zwierząt.

Naukowcy podkreślają, ze warto jest kontynuować badania nad wczesnymi homininami, aby lepiej zrozumieć ich strategie adaptacyjne do zmieniających się warunków klimatycznych. Twierdzą, że analiza danych z innych stanowisk archeologicznych może dostarczyć dodatkowych dowodów na uniwersalność zdolności adaptacyjnych przodków człowieka.(PAP)

Urszula Kaczorowska

uka/ agt/

Zobacz także

2025-01-17, godz. 14:15 17 stycznia 1945 r. Niemcy wycofali się ze zrujnowanej Warszawy 17 stycznia 1945 r. do zniszczonej niemal doszczętnie Warszawy wkroczyli żołnierze 1 Armii Wojska Polskiego. Walki o opanowanie miasta trwały zaledwie kilka… » więcej 2025-01-17, godz. 14:00 Dr Studniarek: warszawscy Robinsonowie w grupie mieli większą szansę na przeżycie (wywiad) Po upadku Powstania Warszawskiego w zrujnowanej stolicy ukrywało się ok. 1,1 tys. osób. W grupie mieli większą szansę na przeżycie. Tylko kilku ukrywało… » więcej 2025-01-17, godz. 09:37 80 lat temu z niemieckiego obozu Auschwitz wyruszyły Marsze Śmierci 80 lat temu Niemcy rozpoczęli ewakuację KL Auschwitz i jego podobozów. Od 17 do 21 stycznia w Marszach Śmierci wyprowadzili do obozów w głębi Rzeszy około… » więcej 2025-01-16, godz. 13:34 Rozpoczęła się rekrutacja wolontariuszy do Akcji Żonkile 2025 19 kwietnia pracownicy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN wolontariuszki i wolontariusze oraz szkoły, biblioteki i instytucje w całej Polsce przypomną o… » więcej 2025-01-16, godz. 12:37 Dr Leon Popek: ekshumacje ofiar rzezi wołyńskiej to praca na dziesiątki lat (wywiad) Bądźmy dobrej myśli, ale trzymajmy rękę na pulsie - ekshumacje ofiar rzezi wołyńskiej to praca na dziesiątki lat - tak skomentował perspektywy polskich… » więcej 2025-01-16, godz. 11:00 Katowice/ Wystawa o tajemniczej twierdzy sprzed 3700 lat w Muzeum Śląskim W Muzeum Śląskim po raz pierwszy można zobaczyć ok. 1000 artefaktów z najstarszej kamiennej fortyfikacji w Europie Środkowej – Góry Zyndrama. Mur wzorowano… » więcej 2025-01-16, godz. 10:25 "Wielka akcja likwidacji polskiego elementu" - historia ludobójstwa Polaków na Wołyniu (dokumentacja) Powinniśmy przeprowadzić wielką akcję likwidacji polskiego elementu – napisał w tajnej dyrektywie jeden z dowódców UPA Dmytro Klaczkiwski. W latach 1943-45… » więcej 2025-01-16, godz. 09:33 Władysław Reymont patronem roku 2025 Autor powieści "Chłopi" i "Ziemia obiecana", laureat Literackiej Nagrody Nobla Władysław Reymont znalazł się w gronie patronów 2025 roku. Uchwałę w tej… » więcej 2025-01-15, godz. 15:00 Tragedia Górnośląska – jak o niej uczyć młodzież? O tym na konferencji w Łambinowicach To jeden z najtrudniejszych rozdziałów przeszłości naszego regionu - Tragedia Górnośląska. Jak wiedzę o dramatycznych wydarzeniach, które jako polityczna… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »