Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Wystawa porcelany tułowickiej w MBP w Opolu
2025-01-15, 12:45 Autor: PAP

Wystawa porcelany tułowickiej w MBP w Opolu

Porcelana tułowicka
Porcelana tułowicka
Porcelana tułowicka [fot. archiwum gminy]
Porcelana tułowicka [fot. archiwum gminy]
Porcelanę z zakładów Frankenbergów i Schlegelmilchów w Tułowicach można oglądać do końca lutego na wystawie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Wśród eksponatów znajdują się rzadko spotykane pełne serwisy kawowo-obiadowe z XIX i pierwszej połowy XX wieku.
Zaprezentowane w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu eksponaty pochodzą z liczącej trzy tysiące sztuk kolekcji Muzeum Porcelany im. Reiholda Schlegelmilcha w Tułowicach.

"Porcelanowe cacuszka powstały w zakładach Frankenbergów i Schlegelmilchów w Tułowicach. To m.in. 25 rzadko spotykanych pełnych serwisów kawowo-obiadowych, talerze, talerzyki, patery, wazy, wazony, bomboniery, filiżanki, imbryki, solniczki a nawet pojemniki na włosy. Wszystko misternie zdobione, piękne i kruche…" - zachęca MBP w Opolu.

Twórcami Muzeum Porcelany im. Reinholda Schlegelmilcha w Tułowicach są Ryszard Wittke i Jakub Faron, którzy zbierają wyroby z porcelany powstałe w tułowickich zakładach do końca II wojny światowej. Historia produkcji porcelany w tym podopolskim miasteczku liczy sobie ponad dwieście lat. Na początku XIX wieku w tułowickiej manufakturze fajansu powstawała ręcznie zdobiona porcelana, którą eksportowano na cały świat. Na przełomie XIX i XX wieku Erhard Schlegelmilch uruchomił tu nowoczesną fabrykę porcelany. Na początku XX wieku w tułowickiej fabryce pracowało już osiemset osób, a około 80 procent produkowanej przez fabrykę porcelany sprzedawano odbiorcom z Ameryki Północnej. Co ciekawe, egzemplarze przeznaczone do krajów Dalekiego Wschodu ozdabiali dekoratorzy sprowadzeni z Chin.

Po zakończeniu II wojny światowej w zakładach wznowiono produkcję, jednak miejsce porcelany zajął porcelit. Zakłady "Porcelit Tułowice" ogłosiły upadłość w 2001 roku, jednak tradycje tułowickiej porcelany nadal są żywe m.in. za sprawą trzech muzeów porcelany działających na terenie miasta. (PAP)

masz/ aszw/

Zobacz także

2025-01-15, godz. 15:00 Tragedia Górnośląska – jak o niej uczyć młodzież? O tym na konferencji w Łambinowicach To jeden z najtrudniejszych rozdziałów przeszłości naszego regionu - Tragedia Górnośląska. Jak wiedzę o dramatycznych wydarzeniach, które jako polityczna… » więcej 2025-01-15, godz. 11:09 Dewastacja pomnika Umschlagplatz; prokuratura wszczęła śledztwo Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście-Północ wszczęła śledztwo w sprawie uszkodzenia elementu pomnika Umschlagplatz - informuje środowa "Gazeta Wyborcza"… » więcej 2025-01-15, godz. 10:17 160 lat temu urodził się Marceli Godlewski, ksiądz katolicki, proboszcz warszawskiego getta 15 stycznia 1865 r. urodził się Marceli Godlewski, ksiądz katolicki, proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych, która podczas niemieckiej okupacji znalazła… » więcej 2025-01-15, godz. 09:48 O czym pisali do siebie Maria Skłodowska-Curie i Albert Einstein? Wychodzi książka ze zbiorem ich listów 32 listy, jakie wymienili między sobą Maria Skłodowska-Curie i Albert Einstein między 1911 a 1932 r. przeczytać można - wraz z komentarzami - w nowej publikacji… » więcej 2025-01-14, godz. 13:19 Po 80 latach godny pochówek dla ofiar UPA - ekshumacja polskich ofiar zbrodni w Puźnikach na Ukrainie Będzie ekshumacja polskich ofiar zbrodni w Puźnikach na Ukrainie. Od dziesięcioleci czekali na to mieszkańcy gminy Prudnik, do której po wojnie przesiedlono… » więcej 2025-01-14, godz. 12:36 W wieku 101 lat zmarła Marianna Krasnodębska, ps. „Wiochna” We wtorek nad ranem w wieku 101 lat zmarła w Lublinie Marianna Krasnodębska, ps. „Wiochna” - potwierdziła PAP. W 2001 r. została uhonorowana - wraz z rodziną… » więcej 2025-01-14, godz. 11:01 Nielegalne poszukiwania mogą zniszczyć cenne źródła wiedzy historycznej Jeśli przypadkowo lub podczas amatorskich poszukiwań znajdziemy przedmiot, który może mieć wartość historyczną, powinniśmy zaznaczyć miejsce znaleziska… » więcej 2025-01-14, godz. 10:15 Naukowcy z PAN zabiegają o przygotowanie polsko-ukraińskiego podręcznika do historii Naukowcy z PAN zabiegają o przygotowanie polsko-ukraińskiego podręcznika do historii. Realizacja takich projektów transnarodowych wymaga dobrego stawiania… » więcej 2025-01-14, godz. 09:51 Olga Boznańska, mistrzyni portretu, "malarka dusz" - patronką roku 2025 Sławę przyniosły jej portrety, które intrygowały, niepokoiły, odsłaniały duszę malowanej osoby. Uchwałą Sejmu najwybitniejsza polska malarka okresu… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »