Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Medale dla działaczy opozycji antykomunistycznej
2024-12-13, 11:58 Autor: (PAP) gj/ aszw/

Medale dla działaczy opozycji antykomunistycznej

[fot. PAP/Rafał Guz]
[fot. PAP/Rafał Guz]
Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell wręczył medale działaczom opozycji antykomunistycznej podczas czwartkowego spotkania wigilijnego dla osób represjonowanych z powodów politycznych w Centrum Konferencyjnym MON - poinformowała PAP rzecznik prasowy UdSKiOR Mira Wszelaka.
"W czwartek, w uroczystym spotkaniu, obok kierownictwa UdSKiOR: Szefa Urzędu Lecha Parella i zastępcy Szefa Michała Syski, udział wzięli m.in. członkowie Rady ds. Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych działającej przy Szefie UdSKiOR, a także przedstawiciele Rad działających przy Wojewodach" - czytamy w przesłanej informacji.

Spotkanie rozpoczęło się od wręczenia przez Szefa UdSKiOR Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości nadawanego w imieniu Prezydenta RP. Medalem uhonorowany został Józef Kuleszyński.

"W trakcie uroczystości Szef Urzędu uhonorował także medalami +Pro Bono Poloniae+: Kazimierza Bachanka, Zbyszka Mariana Klicha i Annę Jadwigę Rakocz, a medalami +Pro Patria+ uhonorowano: Teresę Helenę Kałudzińską, Ewę Marię Lewandowską, Adama Maciąga, Stanisława Mariana Marczuka i Leona Żbikowskiego" - czytamy w przesłanej informacji.

Jak zaznaczono, "z kolei Szef UdSKiOR Lech Parell został uhonorowany okolicznościowym Medalem za pomoc i współorganizację upamiętnienia Legionów Polskich w 2024 r. oraz otrzymał Odznakę pamiątkową od Zarządu Stowarzyszenia Społecznego Grudzień '70 – Styczeń '71".

"Minister Lech Parell w swoim przemówieniu podziękował obecnym za ich wkład w dzieje Wolnej i Niepodległej Polski oraz podkreślił istotę zachowania jedności" - napisano.

"W rok 2025 wkraczamy z nadzieją na to, że będziemy potrafili być razem tak, jak byliśmy razem w latach walki z komuną" - mówił. "Wierzę w to głęboko, że my, jako działacze opozycji antykomunistycznej, pamiętający czasy wspólnej walki będziemy potrafili +wylewać oliwę na wzburzone fale+, będziemy potrafili odwołać się do wyższych wartości. Do takich wartości jak patriotyzm, wspólne działanie, wspólne przeżywanie tego co najważniejsze. Tego Państwu i sobie życzę w roku 2025 i wierzę głęboko, że znajdziemy taki moment, czas i sposób, aby te podziały, które pomiędzy nami istnieją, nie wzmacniały się" – podkreślił minister Parell, cytowany w przesłanej informacji.

"Życzę wam przede wszystkim zdrowia i siły do działania. Jesteście Polsce potrzebni, dlatego proszę oszczędzajcie się, aby tych sił starczyło na jak najdłużej. Dzisiaj niesiecie świadectwo i pokazujecie młodszym pokoleniom, jak można było działać, jakie były wartości i jakie wartości dziś powinny przyświecać" – zakończył swoje wystąpienie szef UdSKiOR.

Podkreślono, że "podczas uroczystości odczytany został list okolicznościowy od wicepremiera Polski Pana Władysława Kosiniaka–Kamysza, który skierował najserdeczniejsze życzenia do wszystkich obecnych na spotkaniu z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku".

"Po modlitwie wielowyznaniowej minister Lech Parell podzielił się opłatkiem z działaczami niepodległościowymi" - czytamy w informacji o spotkaniu.

W trakcie uroczystości zgromadzeni wysłuchali koncertu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.(PAP)

gj/ aszw/

Zobacz także

2024-12-16, godz. 14:16 Strzały padły, gdy wydawało się że jest po walce - 43 lata temu w pacyfikacji "Wujka" zginęło 9 górników 43 lata temu, 16 grudnia 1981 r., od kul funkcjonariuszy plutonu specjalnego ZOMO zginęło dziewięciu górników kopalni "Wujek" w Katowicach. Strzały padły… » więcej 2024-12-15, godz. 10:55 Powstaje cyfrowy atlas zbrodni nazistowskich 80 lat po zakończeniu II wojny światowej cyfrowy atlas ma przypominać o miejscach zbrodni nazistowskich w Niemczech. Docelowo w atlasie powinno znaleźć się… » więcej 2024-12-14, godz. 10:50 Katedra Notre Dame w Paryżu - polskie ślady Gromadzili się w niej emigranci Powstania Listopadowego; w latach osiemdziesiątych XX w. odbywały się msze za „Solidarność”; w 2014 r. w pobliżu odsłonięto… » więcej 2024-12-13, godz. 12:03 13 grudnia 1981 r. wprowadzony został stan wojenny. Był bezprawny nawet w świetle PRL-owskiego prawa 43 lata temu, 13 grudnia 1981 r. gen. Wojciech Jaruzelski ogłosił wprowadzenie stanu wojennego. Powołał się na dekret Rady Państwa. Prawnicy i historycy… » więcej 2024-12-13, godz. 12:07 Historyk o stanie wojennym: nigdy nie usłyszałem przekonującej odpowiedzi na pytanie o alternatywny scenariusz wyda… Stan wojenny równał się wycelowaniu pistoletu we własne społeczeństwo. Było to fatalne wydarzenie w polskiej historii, ale nigdy nie usłyszałem przekonującej… » więcej 2024-12-13, godz. 12:09 Sejm: oddajmy hołd wszystkim, którzy w czasie stanu wojennego wykazali się odwagą i determinacją Na stronie Sejmu opublikowano tekst wspominający wydarzenia związane ze stanem wojennym. Oddajmy hołd wszystkim, którzy w tamtych trudnych czasach wykazali… » więcej 2024-12-12, godz. 10:57 Premiera filmu o Solidarności w Nowej Hucie „Dekada Jaruzelskiego – Solidarność walczy” – to tytuł filmu dokumentalnego o działaniach ruchu antykomunistycznego w Nowej Hucie w Krakowie. Premiera… » więcej 2024-12-11, godz. 10:52 30 lat temu umarł generał broni Stanisław Maczek "Żołnierz polski bić się może o wolność wszystkich narodów – umiera tylko dla Polski…". 11 grudnia 1994 r. zmarł w Edynburgu (Szkocja) Stanisław… » więcej 2024-12-10, godz. 10:53 "Po katastrofie Heweliusz zatonął ponownie – w morzu kłamstw" Po katastrofie Heweliusz zatonął ponownie – w morzu kłamstw. Wiedziałem, że moja książka będzie nie tylko o tragedii promu, ale też ułomnym państwie… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »